Reklama

Kościół

Krzyż nawraca Francuzów. Piszą o tym do biskupów, prosząc o chrzest

Adobe Stock

To Chrystus ukrzyżowany przyciąga dziś nowych ludzi do Kościoła we Francji - uważa bp Matthieu Rougé, ordynariusz podparyskiej diecezji Nanterre. Na łamach dziennika La Croix odnosi się do bezprecedensowych osiągnięć Kościoła nad Sekwaną: gwałtownego wzrostu liczby chrztów dorosłych, tłumów na liturgiach Środy Popielcowej i Niedzieli Palmowej, rekordowego udziału paryskich licealistów w pielgrzymce do Lourdes.

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

„Przyciągnę wszystkich do siebie”

Bp Rougé uważa, że osiągnięcia te są nie tyle rezultatem apostolskich inicjatyw kapłanów i wiernych, co dziełem samego Boga, po prostu łaską. Spełnia się to, co zapowiedział sam Jezus: „A Ja, gdy zostanę nad ziemię wywyższony, przyciągnę wszystkich do siebie”.

Świadectwa neofitów: tajemnica Krzyża

Świadczą o tym listy, które neofici kierują do swych biskupów, prosząc o przyjęcie do Kościoła. „Często są to świadectwa ludzi, którzy zostali w swym życiu zranieni, niekiedy bardzo dotkliwie, ale znaleźli też światło w męce Jezusa i Jego współczuciu” - pisze bp Rougé. Przyznaje, że silne wrażenie robi na nim właśnie to, w jak wielkiej mierze ci ludzie odkrywający wiarę czy do niej powracający, doświadczyli ewangelizacji nie przez demagogiczne czy przekonujące wywody, lecz przez tajemnicę Krzyża.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Te świadectwa są dla nas wezwaniem do nawrócenia

Zdaniem francuskiego biskupa trzeba się wsłuchać w te świadectwa, aby lepiej zrozumieć Boży dar, wezwanie do nawrócenia, które ci ludzi proszący o chrzest stanowią dla nas ochrzczonych. W świecie targanym wojnami, pośród tak wielu zranionych ludzi, chrześcijanie będą „pielgrzymami nadziei” tylko wtedy, gdy utkwimy nasz wzrok w Jezusie, który na krzyżu objawia prawdę o grzechu, aby nas z niego wyzwolić, a swymi chwalebnymi ranami przemienia rany naszego okaleczonego człowieczeństwa - pisze francuski biskup.

Kościół potrzebuje katechumenalności

Bp Matthieu Rougé uważa w obliczu kolejnych oznak odrodzenia wiary we Francji Kościół jest dziś wezwany do coraz większej „katechumenalności”. Oznacza to, że jego lokalne wspólnoty mają być miejscami, które przyjmują i wprowadzają w istotę wiary, w misterium paschalne, aby w ten sposób głosić światu Ewangelię zbawienia.

Nowe oblicze katolicyzmu we Francji

Zdaniem biskupa diecezji Nanterre we Francji wyłania się dziś nowe oblicze Kościoła. Zanika katolicyzm większościowy, który przy wszystkich swoich zaletach był czasami katolicyzmem z przyzwyczajenia, a wyłania się nowy katolicyzm przynależności, mniej liczny, ale znaczący, silnie zakorzeniony i twórczy. Bp Rougé zauważa, że ten nowy katolicyzm obejmuje różne środowiska i wrażliwości, zarówno tradycjonalistów, jak i chrześcijan, którzy z nowym zapałem angażują się na rzecz ubogich czy integralnej ekologii.

Podziel się:

Oceń:

+8 -1
2025-04-18 12:18

[ TEMATY ]

Wybrane dla Ciebie

Wyjście z ciemności - o chrzcie w pierwszych wiekach Kościoła mówi z ks. prof. Józef Naumowicz

Z. P. Cywiński

O chrzcie w pierwszych wiekach, katechumenacie, chrzcie małych dzieci, konsekwencjach przyjęcia sakramentu przez władców europejskich, w tym Mieszka - mówi w rozmowie z KAI ks. prof. Józef Naumowicz.

Więcej ...

Nowenna do Matki Bożej Szkaplerznej

Karol Porwich/Niedziela

Od 7 lipca trwa nowenna do Matki Bożej Szkaplerznej.

Więcej ...

Rocznica masakry w Srebrenicy: pojednanie pamięci trudne, ale konieczne

2025-07-11 16:06
Memoriał ofiar masakry w Srebrenicy

@Vatican Media

Memoriał ofiar masakry w Srebrenicy

Trzydzieści lat po masakrze, która kosztowała życie ponad 8 tysięcy bośniackich muzułmanów, arcybiskup Sarajewa ponownie podkreśla konieczność dialogu i wzajemnego zrozumienia, aby przezwyciężyć ból i przerażenie. „Dialog jest fundamentalny, zwłaszcza dialog międzyreligijny. Kościół bardzo się w to angażuje” – mówi abp Tomo Vukšić.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Najmodniejsze firany gotowe 2025 – te wzory i tkaniny...

Wiadomości

Najmodniejsze firany gotowe 2025 – te wzory i tkaniny...

W Kościele nikt nie jest sam

Wiara

W Kościele nikt nie jest sam

Z medalikiem św. Benedykta w życie

Święci i błogosławieni

Z medalikiem św. Benedykta w życie

Święty, który uprawiał Europę

Święci i błogosławieni

Święty, który uprawiał Europę

Zmiany kapłanów 2025 r.

Kościół

Zmiany kapłanów 2025 r.

Watykan: zmiany w nuncjaturach, w tym w Warszawie

Kościół

Watykan: zmiany w nuncjaturach, w tym w Warszawie

Dziewczynka, która przebaczyła swemu zabójcy

Święci i błogosławieni

Dziewczynka, która przebaczyła swemu zabójcy

Zmarł bp Władysław Bobowski

Kościół

Zmarł bp Władysław Bobowski

Niezbędnik Katolika miej zawsze pod ręką

Wiara

Niezbędnik Katolika miej zawsze pod ręką