Reklama

Niedziela Sosnowiecka

Manifestacja wiary w królewskich orszakach

Niedziela sosnowiecka 3/2014, str. 6-7

Agnieszka Raczyńsko-Lorek, Katarzyna Maciejewska

W uroczystość Objawienia Pańskiego, 6 stycznia w naszej diecezji przeszły ulicami Orszaki Trzech Króli. Wśród uczestników barwnych korowodów dominowała młodzież i rodziny z dziećmi. Wszyscy manifestowali przywiązanie do wartości ewangelicznych, śpiewali kolędy i oglądali odgrywane na ulicach scenki opowiadające o narodzeniu Chrystusa i pokłonie trzech Mędrców ze Wschodu

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Największy orszak, liczący blisko 4 tys. uczestników, już po raz drugi przeszedł ulicami Będzina. Po raz pierwszy w zabawę w plenerze z Mędrcami ze Wschodu włączyło się ok. tysiąc mieszkańców Jaworzna-Jelenia. Marsz Trzech Króli zorganizowany dla mieszkańców powiatu olkuskiego odbył się także w Bukownie.

W królewskim Będzinie

Orszak Trzech Króli w Będzinie zainaugurowała uroczysta Eucharystia w kościele pw. Najświętszego Serca Pana Jezusa, pod przewodnictwem Pasterza naszej diecezji, biskupa Grzegorza Kaszaka. Po zakończeniu Mszy św., wierni w radosnej atmosferze tworząc orszaki: afrykański, azjatycki i europejski – wyruszyli w ponad dwukilometrową trasę, dając tym samym świadectwo swojej wiary i przywiązania do tradycji. Ksiądz Biskup, który wraz z wiernymi odwiedził „dwór Heroda”, „gospodę”, był świadkiem zwycięstwa dobra nad złem i dotarł do betlejemskiego żłóbka na Zamkowym Wzgórzu, zaznaczył, iż była to wspaniała manifestacja wiary, której królewski Będzin dawno nie widział. Po zakończeniu uczty dla ducha, było coś dla ciała – ciepła strawa ufundowana przez starostę będzińskiego Krzysztofa Malczewskiego.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Patronami honorowymi będzińskiego Orszaku Trzech Króli byli: biskup Grzegorz Kaszak, prezydent Będzina Łukasz Komoniewski i starosta będziński Krzysztof Malczewski. Orszak organizowały będzińskie parafie: pw. Najświętszego Serca Pana Jezusa i pw. Świętej Trójcy, przy współudziale Ośrodka Kultury w Będzinie. Partnerzy wydarzenia to: I Liceum Ogólnokształcące im. Mikołaja Kopernika w Będzinie, Powiatowy Młodzieżowy Dom Kultury w Będzinie i Wyższe Seminarium Duchowne Diecezji Sosnowieckiej w Częstochowie. Młodzież i alumni przygotowali sceny w kolejnych tzw. mansjonach Orszaku. Opiekę medyczną sprawowało Stowarzyszenie Opieki Paliatywnej „Nadzieja” we współpracy z Powiatowym Zespołem Opieki Zdrowotnej w Będzinie. Nad bezpieczeństwem czuwała Komenda Powiatowa Policji oraz Straż Miejska w Będzinie.

Reklama

W „jeleńskim Betlejem”

Po raz pierwszy ulicami Jaworzna-Jelenia, gdzie znajduje się parafia pw. Świętego Krzyża, przeszedł 6 stycznia br. Orszak Trzech Króli. Trasa orszaku rozpoczęła się przy Szkole Podstawowej nr 22, gdzie odczytano „dekret cesarski” oraz „ogłoszenie anioła o narodzeniu w Betlejem Mesjasza”. Po drodze Trzej Królowie nawiedzili „pałac Heroda”, zorganizowany przez lokalny Dom Kultury, przy którym powitał ich radosny śpiew zespołu „Jelenianki”. Podążając dalej, przy śpiewie najbardziej znanych polskich kolęd i w rytm orkiestry górniczej, prowadzeni przez gwiazdę i jeźdźców, uczestnicy Orszaku Trzech Króli dotarli na Rynek. Tu doszło do walki aniołów z diabłami. W „jeleńskim Betlejem” – kościele pw. Świętego Krzyża, wierni oddali pokłon Dzieciątku. Orszak zakończyła uroczysta Msza św. pod przewodnictwem proboszcza parafii, ks. Janusza Glanowskiego, po której uczniowie tutejszej podstawówki wystawili jasełka.

Radość z Nowonarodzonego w Bukownie

Sprzed budynku Centrum Kultury w Bukownie do kościoła parafialnego pw. św. Andrzeja Boboli wyruszył Orszak Trzech Króli, w którym wzięli udział mieszkańcy powiatu olkuskiego. W postacie Mędrców ze Wschodu wcielili się przedstawiciele władz samorządowych Bukowna. Ulicznym jasełkom towarzyszył śpiew kolęd i pastorałek oraz występ kuglarzy, którzy wcielili się w role anioła i diabła, staczając widowiskowy pojedynek. Ostatecznie, po długiej walce, anioł głośno dopingowany przez uczestników marszu słowami: „dobro zwycięży” oraz „diabeł a kysz” – pokonał czarta. I to właśnie zwycięski anioł wprowadził mędrców oraz uczestników orszaku do świątyni, gdzie na wszystkich czekała Maryja, Józef oraz nowo narodzone Dziecię. Kacper, Melchior i Baltazar złożyli przed Świętą Rodziną przyniesione dary. Uczestnicy Orszaku Trzech Króli, po wystawieniu jasełek, wzięli udział w uroczystej Eucharystii.

Reklama

– Cieszymy się z tego, że Pan Jezus jest wśród nas. Każda forma manifestowania tej radości jest dobra, a ta jest szczególnie owocna, gdyż jest też pewnym wyjściem do świata. Jest to także forma nowej ewangelizacji. Myślę, że ta uroczystość na stałe wpisze się w kalendarz parafii – zaznaczył proboszcz parafii w Bukownie, ks. Wojciech Tkacz.

W Orszaku za Trzema Królami

Orszak Trzech Króli promuje i przypomina znaczenie święta Objawienia Pańskiego. Jego inicjatorem jest Fundacja Orszak Trzech Króli, która od 2009 r. organizuje taką imprezę w Warszawie, ale także wspiera podobne działania innych miast. Hasło tegorocznego Orszaku Trzech Króli brzmiało: „Kolędujmy!”. Uczestnicy Orszaków w diecezji sosnowieckiej w prawdziwie rodzinnej, radosnej i ciepłej atmosferze kolędowali i ciesząc się narodzinami Jezusa pokazali tę radość wszystkim.

Podziel się:

Oceń:

2014-01-16 15:08

[ TEMATY ]

Wybrane dla Ciebie

Idzie Orszak Trzech Króli

Wszyscy oczekują, aby Orszak Trzech Króli mógł się znowu tradycyjnie odbyć

ks. Mirosław Benedyk

Wszyscy oczekują, aby Orszak Trzech Króli mógł się znowu tradycyjnie odbyć

Po rocznej przerwie spowodowanej surowymi obostrzeniami sanitarnymi w związku z pandemią, Orszak Trzech Króli powraca do stolicy diecezji, jak i do wielu miast naszego regionu.

Więcej ...

Uroczystość Zesłania Ducha Świętego

Pio Si/Fotolia.com

Dziś - siedem tygodni po obchodach zmartwychwstania Jezusa Chrystusa - Kościół katolicki obchodzi uroczystość Zesłania Ducha Świętego. Uroczystość Zesłania Ducha Świętego kończy w Kościele okres wielkanocny.

Więcej ...

Prof. Tomkiewicz: Jako naród nosimy rany stanowiące część tożsamości

2024-05-20 10:19

Adobe Stock

Skutki doznanych zbrodni wojennych to rany, które w sobie jako naród nosimy, ale które są też częścią naszej tożsamości. One nas tworzą, to doświadczenia naszych przodków - powiedziała portalowi Polskifr.fr prof. Monika Tomkiewicz, badacz z warszawskiego Instytutu Pamięci Narodowej. 20 maja przypada 82. rocznica mało znanej zbrodni w Święcianach.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Proszę Cię, Panie, o łaskę bycia zawsze świadomym ceny...

Wiara

Proszę Cię, Panie, o łaskę bycia zawsze świadomym ceny...

Zgorszenie w Warszawie. Tęczowe

Kościół

Zgorszenie w Warszawie. Tęczowe "nabożeństwo" z...

Uroczystość Zesłania Ducha Świętego

Kościół

Uroczystość Zesłania Ducha Świętego

#PodcastUmajony (odcinek 20.): Odkurzyłeś już?

Wiara

#PodcastUmajony (odcinek 20.): Odkurzyłeś już?

Nowenna do Ducha Świętego

Wiara

Nowenna do Ducha Świętego

#NiezbędnikMaryjny: Litania Loretańska - wezwania

Wiara

#NiezbędnikMaryjny: Litania Loretańska - wezwania

Hiobowe wieści dla katechetów

Wiadomości

Hiobowe wieści dla katechetów

10 mało znanych faktów o objawieniach w Fatimie

Wiara

10 mało znanych faktów o objawieniach w Fatimie

Moc Ducha w Kościele

Wiara

Moc Ducha w Kościele