Bezpośrednim przygotowaniem do tej historycznej chwili było nabożeństwo oczekiwania, któremu przewodniczył ks. Mariusz Bakalarz, prezes Instytutu NIEDZIELA.
Kiedy samochód-kaplica z wizerunkiem Maryi wjechał na redakcyjny dziedziniec, wszyscy uklęknęli i w skupieniu, przy dźwięku jasnogórskich fanfar, oddali hołd Matce Bożej. Następnie w uroczystej procesji ze świecami obraz został wniesiony do redakcyjnej auli, gdzie słowa pozdrowienia Maryi wypowiedział ks. Jarosław Grabowski, redaktor naczelny Tygodnika Katolickiego „Niedziela”.
Pomóż w rozwoju naszego portalu
Karol Porwich/Niedziela
Karol Porwich/Niedziela
– Witamy Cię w tym wyjątkowym domu, w redakcji, gdzie wszyscy, którzy tu pracują, mają świadomość odpowiedzialności za słowo. Jesteś nam tak szczególnie bliska, ponieważ jesteś Matką Słowa, naszą Pierwszą Redaktorką, ponieważ jesteś u siebie, ponieważ Tygodnik Katolicki „Niedziela” ma Twoją pieczęć – Regina Poloniae. Mamy w sobie tyle odwagi i radości w pisaniu, komentowaniu i wyjaśnianiu rzeczywistości oraz tego, czym żyje Kościół, bo Ty jesteś na co dzień z nami. Jesteśmy Twoim pismem – podkreślił ks. Grabowski. Jak dodał, umiejscowienie redakcji w bezpośrednim sąsiedztwie Jasnej Góry tym bardziej zobowiązuje do tego, by przejąć się swoją misją i wciąż prosić Maryję o wsparcie.
Reklama
Matkę Bożą powitała również Margita Kotas, sekretarz redakcji. – Jesteśmy wspólnotą, która zawodowo posługuje się słowem. Treścią naszej redakcyjnej pracy jest niesienie innym Dobrej Nowiny, dobrych i rzetelnych wiadomości oraz dobrych słów. Słów, które niosą prawdę, które nie dzielą, a łączą, budują, a nie burzą. Jednak najpierw to my sami w naszej wspólnocie potrzebujemy wzajemnie obdarzać się dobrymi słowami. Słowami, które potrafią łączyć, są pełne szczerości, ale też łagodności, budują zaufanie i szacunek. Dlatego, Matko Słowa, Matko dobroci, prosimy Cię, byś nauczyła nas posługiwać się w naszej codzienności jedynie dobrymi słowami.
Następnie rozpoczęła się Msza św. pod przewodnictwem abp. Wacława Depo, metropolity częstochowskiego. W homilii hierarcha zwrócił uwagę na fakt, że Maryja, która wprowadziła w ludzkość Syna Bożego, „znajduje się w samym centrum Bożego planu zbawienia, realizowanego w Chrystusie”. Za Janem Pawłem II powtórzył, że Kościół „od pierwszej chwili «patrzył» na Maryję poprzez Jezusa, tak jak «patrzył» na Jezusa przez Maryję”.
– Oczywiście prymat Chrystusa w Kościele jest niekwestionowany i to właśnie On jako jedyny Pośrednik między Bogiem a ludźmi przyciąga do siebie wszystkich ludzi, natomiast Maryja, jak zaznaczył św. Jan Paweł II, spełniając swoją macierzyńską misję w najściślejszym zjednoczeniu ze swym Synem, przyczynia się do tego, by wierni kierowali oczy i serca ku Niemu. Ona jest wprost drogą prowadzącą do Chrystusa – podkreślił abp Depo. – Maryja pomaga nam wszystkim, abyśmy w Chrystusie i przez Chrystusa odnaleźli drogę do domu Ojca. Stąd też im więcej i mocniej czcimy Maryję, tym bardziej przybliżamy się wraz z Nią jako Współpielgrzymem wiary Kościoła do niewyczerpanej głębi poznawania i miłości Chrystusa – dodał.
Mówiąc o wyzwaniach stojących przed mediami katolickimi, metropolita częstochowski zaznaczył, że „wobec zdecydowanej przewagi mediów pomijających rzetelne i odpowiedzialne ukazywanie nauczania Chrystusa i Kościoła istnieje potrzeba wciąż nowych tytułów, portali i rozgłośni typowo katolickich”.
Hierarcha wskazał również na pilną potrzebę „dobrze wykształconych katolickich dziennikarzy”. – Tylko gorliwi nadawcy, mający teologiczną wiedzę i umiejętność budowania poprawnego merytorycznie przekazu, będą mogli skutecznie przeciwstawiać się treściom, które służą lansowaniu stylu życia bez liczenia się z Bogiem – wyjaśnił.
Reklama
Arcybiskup Depo przekonywał, że „siłą mediów katolickich powinna być jedność”. Dodał też, że ich pracownicy muszą się odznaczać „odwagą wyrażania protestów wtedy, gdy inne środki społecznego przekazu – nie tylko prywatne, ale również publiczne – ukazują oblicze świata, pomijając Boga i promują model życia łamiący Jego prawa”.
Za Janem Pawłem II metropolita częstochowski przestrzegał pracowników mediów przed lekceważeniem takich norm jak: miłość, sprawiedliwość, prawda i wolność, które skutkuje: stronniczością, zgorszeniem, uległością wobec możnych tego świata lub podporządkowaniem się interesom państwa.
Wieczorem odbył się Apel Jasnogórski, po którym rozpoczęło się nocne czuwanie modlitewne.
We wtorek 21 stycznia, w drugim dniu peregrynacji, konferencję do dziennikarzy wygłosił o. Michał Legan, paulin, kierownik Redakcji Audycji Katolickich TVP. Zakonnik podkreślił, że dzisiaj „desperacko potrzebujemy nadziei”. W tym kontekście wskazał na Archanioła Gabriela, który „z niebiańskiego newsroomu przyniósł na nasze ziemskie niwy najpiękniejszą wiadomość w historii świata” i przekonał do niej Maryję.
Rozważając opis wesela w Kanie Galilejskiej, o. Legan zauważył, że gdyby nowożeńcom nie zabrakło wtedy wina, Jezus nie mógłby uczynić swojego pierwszego cudu, i przełożył ten fakt na rzeczywistość pracy dziennikarzy. – Bardzo często przeżywamy ogromne braki finansowe, sprzętowe, braki możliwości. Tymczasem jeśli pozwolimy sobie na krok nadziei, odkryjemy perspektywę ewangeliczną – Jezus może działać najintensywniej tam, gdzie doświadczamy naszego braku. Pierwszym warunkiem dla realizacji cudu dla Jezusa Chrystusa jest nasze ubóstwo – przekonywał paulin.
Prelegent zaznaczył, że dziennikarstwo i tworzenie mediów może być misją kapłańską, a wspólną cechą tych powołań jest budowanie mostów. – Jest starą prawdą, że na wojnie wpierw bombarduje się mosty. Jeśli więc czują się państwo tymi, którzy łączą różne rzeczywistości, muszą być też państwo gotowi na to, że z obydwu stron będziecie bombardowani. Niewiele jest jednak piękniejszych zawodów, które polegają na łączeniu dwóch skonfliktowanych części ludzkości, tego, co ziemskie, z tym, co święte, na łączeniu Ewangelii z życiem – podsumował o. Legan.
Karol Porwich/Niedziela
O. Michał Legan
Następnie abp Depo przewodniczył Mszy św. z okazji dorocznego spotkania częstochowskiego środowiska dziennikarskiego, w przeddzień wspomnienia św. Franciszka Salezego, patrona dziennikarzy, obchodzonego 24 stycznia. W homilii wezwał do dziękczynienia za wszystkie dzieła zrodzone z wiary, nadziei i miłości na przestrzeni blisko 100 lat istnienia Tygodnika Katolickiego „Niedziela”. Prosił również wszystkich dziennikarzy, żeby nigdy nie zwątpili w to, kim są, i w sens tego, co robią.
Karol Porwich/Niedziela
Abp Wacław Depo
Po południu pracownicy „Niedzieli” uczestniczyli w Nieszporach maryjnych, którym przewodniczył biskup pomocniczy archidiecezji częstochowskiej Andrzej Przybylski, po czym pożegnali obraz Matki Bożej. Wizerunek został przewieziony do domu zakonnego sióstr obliczanek w Częstochowie.
Monika Książek
Monika Książek
Monika Książek