Reklama

Kościół nad Odrą i Bałtykiem

Ekologia ducha

Studio Ad Chojna

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Współczesny świat wnosi w życie każdego człowieka wiele nowych wartości, które jeszcze kilkadziesiąt lat temu nie były tak mocno eksponowane. Jednym z nich jest temat ekologii, który niesie ze sobą uniwersalne treści dotykające najgłębszej istoty egzystencji. Ekologia stała się właśnie głównym motywem konferencji naukowej, która 23 sierpnia odbyła się w Chojnie pod nazwą „Ekologia Ducha”.

Spotkanie rozpoczęło się w poaugustiańskim kościele Świętej Trójcy w Chojnie, gdzie Eucharystii przewodniczył metropolita szczecińsko-kamieński abp Andrzej Dzięga wraz z ks. prał. Antonim Chodakowskim, ks. prał. dr. Aleksandrem Ziejewskim, ks. prof. dr. hab. Wiesławem Dykiem, głównym organizatorem konferencji, ks. kan. Henrykiem Przestackim, ks. dr. Lucjanem Chroncholem oraz kapłanami z dekanatu chojeńskiego. Obecni byli także przedstawiciele Kościoła luterańskiego z Danii, którzy przybyli wraz z ks. Janem Zalewskim na zaproszenie Księdza Arcybiskupa. W homilii dostojny Celebrans wskazał na implikacje wynikające z treści Bożego Objawienia, a które dotyczą troski o czystość świata i współpracy z Bogiem w godnym przetwarzaniu dóbr świata.

Po Mszy św. w Ratuszu Miejskim w Chojnie rozpoczęła się zasadnicza część sympozjum naukowego. W pierwszej części licznie zebrani słuchacze zapoznali się najpierw z historią i współczesnością Chojny zaprezentowanej przez burmistrza A. Fedorowicza i ks. prał. A. Chodakowskiego. Następnie przewodniczący Zarządu Fundacji Kościoła Mariackiego Peter Helbich przybliżył historię odbudowy kościoła Mariackiego w Chojnie. Uwieńczeniem tej historycznej części było wystąpienie biskup Marianne Christiansen z Haderslev z Danii, która omówiła historię obecności w Danii protestantyzmu ze szczególnym uwzględnieniem luteranizmu. W zasadniczej części zaś pierwszy przemówił bp Peter Fischer Moller z Roskilde, który przedstawił nowatorski projekt realizowany w duńskim kościele protestanckim pod nazwą „Zielony Kościół”. Wynika on ze złożonej sytuacji świata powstałej wskutek ocieplenia klimatu i wszystkich zagrożeń z tego wynikających. Podkreślił wartość duchowego aspektu wobec troski o ochronę klimatu. Wskazał także pięć dróg do zachowania równowagi w postaci prostych haseł: 1. Pozamiataj przed swoim domem, 2. Oszczędzaj energię, 3. Ziemia nie jest materiałem do całkowitego wykorzystania jej przez człowieka, 4. Nadzieja na uratowanie świata, 5. Kościoły mają być miejscem pracy nad ekologią. Na tym tle bardzo szeroko zapoznał wszystkich z zasadami programu „Zielony Kościół”. Z nieukrywanym zainteresowaniem uczestnicy konferencji wsłuchali się w długi wykład prof. dr hab. Jana Szyszki zatytułowany: „Polska przykładem realizacji koncepcji zrównoważonego rozwoju w świetle Konwencji klimatycznej ONZ i konwencji o różnorodności biologicznej ONZ”. Były Minister Środowiska przypomniał fundamentalne prawdy o tym, że człowiek jest podmiotem zrównoważonego rozwoju i ma czynić wszystko, by zasoby przyrody służyły ludzkości. Żadna także z działalności gospodarczych nie musi pogarszać stanu środowiska naturalnego. Odniósł się także do sfery ekonomii wskazując przy tym na ważną rolę dzietności, wskaźnika długości życia oraz stanu zdrowia. Dużą część swego wykładu poświęcił także redukcji dwutlenku węgla w atmosferze ziemskiej. Dopełnieniem niezwykle ważnych treści poruszanych w tym temacie były jeszcze dwa wystąpienia: prof. dr. hab. Macieja Rogalskiego o „Różnicach pomiędzy powszechnie funkcjonującym pojęciem terminu ekologia a ekologia sensu” oraz ks. prof. dr. hab. Wiesława Dyka „Ekofilozofia w kontekście neuronauki”.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Podziel się:

Oceń:

2013-09-19 11:17

[ TEMATY ]

Wybrane dla Ciebie

Dyrektor Caritas Polska zachęca proboszczów do działań na rzecz ekologii

stock.adobe.com

Do podejmowania wysiłku w trosce o Ziemię zachęcił proboszczów dyrektor Caritas Polska ks. Marcin Iżycki. Dziś, w Światowy Dzień Modlitw o Ochronę Stworzenia, rozpoczyna się “Czas dla stworzenia” - międzynarodowe święto ekumeniczne, które łączy setki tysięcy chrześcijan w modlitwie i działaniach na rzecz ochrony środowiska naturalnego. Inicjatywa ta kończy się 4 października, w dzień św. Franciszka.

Więcej ...

Spotkanie wolontariuszy przygotowujących pielgrzymkę dzieci w Leżajsku

2024-06-25 09:52
Wolontariusze Pielgrzymek Dzieci Pierwszokomunijnych

ks. Maciej Flader

Wolontariusze Pielgrzymek Dzieci Pierwszokomunijnych

Dwie pierwsze soboty czerwca stały się okazja do przeżywania pielgrzymki dzieci komunijnych, rocznicowych i członków Eucharystycznego Ruchu Młodych. W niedzielę, 23 czerwca 2024 r., w Leżajsku spotkali się wolontariusze i darczyńcy, dzięki którym udało się przygotować wydarzenie.

Więcej ...

Katedralne organy to skarb Wrocławia

2024-06-25 15:20
Konferencja prasowa poświęcona katedralnym organom

Marzena Cyfert

Konferencja prasowa poświęcona katedralnym organom

W święto Jana Chrzciciela, patrona katedry wrocławskiej, Wrocławia i archidiecezji odbyła się konferencja prasowa poświęcona katedralnym organom. O budowie instrumentu, jego remoncie i znaczeniu mówili: ks. Paweł Cembrowicz, proboszcz parafii katedralnej, Włodzimierz Patalas, sekretarz miasta oraz organmistrz Dariusz Zych.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

W. Brytania: Polski ksiądz Piotr G. oskarżony o 10...

Kościół

W. Brytania: Polski ksiądz Piotr G. oskarżony o 10...

Kielce: siostry boromeuszki odchodzą z seminarium, a tym...

Niedziela Kielecka

Kielce: siostry boromeuszki odchodzą z seminarium, a tym...

Zmiany kapłanów 2024 r.

Kościół

Zmiany kapłanów 2024 r.

Co chciałbym zmienić w moim dawaniu świadectwa o Jezusie?

Wiara

Co chciałbym zmienić w moim dawaniu świadectwa o Jezusie?

Wakacyjny savoir vivre w Kościele

Niedziela Łódzka

Wakacyjny savoir vivre w Kościele

Zmiany personalne w diecezji bielsko-żywieckiej 2024

Niedziela na Podbeskidziu

Zmiany personalne w diecezji bielsko-żywieckiej 2024

Diecezja kielecka: zmiany kapłanów 2024

Kościół

Diecezja kielecka: zmiany kapłanów 2024

Zmiany personalne w diecezji rzeszowskiej

Kościół

Zmiany personalne w diecezji rzeszowskiej

Nauczycielu, nic Cię to nie obchodzi, że giniemy?

Kościół

Nauczycielu, nic Cię to nie obchodzi, że giniemy?