Reklama

Turystyka

Polska pielgrzymka w bawarskim klimacie

Graziako

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

W Teresinie, znanym dzięki klasztorowi Niepokalanów, trafiliśmy w dość niezwykłe miejsce. Dom Bawarski - bo o nim mowa - ulokowany jest przy drodze nr 2 w kierunku Warszawy, między Sochaczewem a Błoniami. Dom ten składa się z pensjonatu, restauracji, sali balowej i konferencyjnej. Należy do rodziny Domagalskich, od pokoleń związanej z tą ziemią.

Dom ma ambicje stać się miejscem, w którym nie tylko dobrze się zje i w przyzwoitych warunkach przenocuje, ale także zobaczy w okolicy miejsca ważne na religijnej i patriotycznej mapie Polski.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

- Naszą ofertę kierujemy do parafii, które chciałyby odbyć pielgrzymkę do sanktuarium w Niepokalanowie, ubogaconą wizytą w domu urodzenia Fryderyka Chopina w Żelazowej Woli, który znajduje się 10 km od nas - mówi p. Wiesław Domagalski. - Warto też odwiedzić Muzeum Ziemi Sochaczewskiej z ekspozycją największej bitwy obronnej września 1939 r. - bitwy nad Bzurą. W odległości 6 km od nas znajduje się w Szymanowie sanktuarium Matki Bożej Jazłowieckiej. Dla koneserów proponujemy wizytę w Nieborowie, siedzibie rodu Radziwiłłów, czy pałacu Druckich-Lubeckich w Teresinie.

Jeśli goście zdecydują się na dłuższy pobyt, Dom Bawarski ma jeszcze inne propozycje: - Korzystając z centralnego położenia naszego Teresina, można w ciągu jednego dnia dojechać - i wrócić do nas na nocleg - do Lichenia (150 km).

Poza tym niewielka odległość od stolicy pozwala na robienie krótszych lub dłuższych wypadów do Warszawy. - Dom proponuje, aby w trakcie wycieczek odwiedzić kilka najważniejszych dla stolicy miejsc, np.: katedrę warszawską, Zamek Królewski, Świątynię Opatrzności Bożej w Wilanowie, Muzeum Powstania Warszawskiego czy Łazienki Królewskie. Dla miejscowych są to miejsca swojskie i znane, natomiast dla ludzi z innych części Polski mają walor niezwykłości.

Gospodarze zapewnili nas, że oferty pielgrzymkowo-wycieczkowe obejmują nocleg wraz z wyżywieniem oraz ubezpieczenie i opiekę pilota. Do takich miejsc jak Muzeum Powstania Warszawskiego trudno się dostać z marszu - dobrze mieć gwarancję co do zakupu biletów. Wcześniejsze zarezerwowanie ich w Domu Bawarskim dla pielgrzymki czy wycieczki sprawi, że z pewnością one będą.

Reklama

Dom uruchomiono w połowie lipca br. Gospodarzom zależy, aby ich oferta dotarła do organizatorów wyjazdów zwłaszcza dzieci i młodzieży, które powinny odwiedzać miejsca kultu, a także te ważne dla przeszłości Ojczyzny. Zwiedzanie w takiej formie ma zupełnie inny walor - p. Domagalski, głowa rodu, związany z Teresinem od dziecka, wychowany niemal w cieniu klasztoru, który potrafi opowiadać o Niepokalanowie godzinami.

Dodatkową atrakcją jest niewątpliwie strona kulinarna. Dom zachęca bowiem mało znaną w Polsce bawarską kuchnią, w tym uwielbianą przez Bawarczyków weisswurst. Wszelkie jadło jest z wielką pieczołowitością przygotowywane pod okiem pani Domagalskiej. Dla tradycjonalistów szefowa kuchni proponuje także dania polskie, ze słynną bombą opoczyńską czy pierogami na czele.

Pytamy gospodarzy, dlaczego akurat Bawaria. Okazuje się, że rodzony brat p. Domagalskiego - o. Krzysztof Domagalski jest franciszkaninem i od wielu lat przebywa w bawarskich klasztorach. To on rozmiłował rodzinę w Bawarii i w jej specyficznej kulturze „bauerów i jegerów”, czyli rolników i myśliwych. W całym obiekcie zadbano więc o tamtejszy klimat - styl bawarski widać zwłaszcza w myśliwskich trofeach i dominującej biało-niebieskiej bawarskiej szachownicy - kolorach tego landu. Atutem obiektu jest pensjonat, który dysponuje 2- i 3-osobowymi pokojami z łazienkami - pomieści 60 osób. Pątnik przenocuje w funkcjonalnych, ładnie urządzonych pokojach z łazienkami za rozsądną cenę (50 zł za łóżko). Co więcej, p. Domagalski, związany z franciszkańskim festiwalem filmów katolickich, zaproponuje pątnikom wieczorny seans filmowy z najlepszych, bo nagrodzonych w Niepokalanowie, filmów dotykających spraw duchowych. Można zaaranżować spotkanie z organizatorami festiwalu albo ojcami franciszkanami, którzy opowiedzą o historii i współczesności Niepokalanowa. Możliwości jest więc sporo, bo obiekt dysponuje nowoczesną salą, zdolną pomieścić 150 osób, która normalnie służy do organizowania przyjęć weselnych i innych uroczystości rodzinnych, a także biznesowych spotkań.

Kontakt z Domem Bawarskim:

ul. Familijna 4, 96-515 Teresin, tel. 884-641-558,
e-mail: kontakt@dombawarski.com.pl,
www.dombawarski.com.pl

Podziel się:

Oceń:

2013-08-19 14:14

[ TEMATY ]

Wybrane dla Ciebie

Kraj na skale

Witold Dudziński

Morze, wysokościowce i góry tworzą okręgi wokół skalistego cypla, na którym leży Monaco-Ville, centrum miasta i państwa, uważanego za śródziemnomorskie Miami.

Więcej ...

Europo, nie zatracaj swej tożsamości! 20. rocznica przyjęcia Polski do UE

2024-04-30 20:55

Karol Porwich/Niedziela

Kościół - a w szczególności Jan Paweł II - odegrał kluczową rolę w reintegracji Europy po okresie zimnej wojny jak również na rzecz wstąpienia Polski do Unii Europejskiej. Gdyby Papież Wojtyła na progu referendum akcesyjnego nie zwrócił się do do rodaków w słowach: „Od Unii Lubelskiej do Unii Europejskiej!” oraz nie tłumaczył, że „wejście w struktury Unii Europejskiej na równych prawach z innymi państwami, jest dla naszego narodu i bratnich narodów słowiańskich wyrazem dziejowej sprawiedliwości, a z drugiej strony może stanowić ubogacenie Europy”, być może historia potoczyłaby się inaczej. 1 maja mija 20. rocznica przyjęcia Polski do UE.

Więcej ...

Rzym: Dwaj proboszczowie z archidiecezji łódzkiej biorą udział w spotkaniu Proboszczowie dla Synodu

2024-04-30 18:44

archidiecezja.lodzka.pl

„Od wczoraj w podrzymskim Sacrofano trwa trzydniowe spotkanie, na które Ojciec Święty Franciszek zaprosił do Rzymu ponad 300 proboszczów z całego świata, aby wymienili się swoimi doświadczeniami Kościoła ewangelizacji i przeżywania wiary” - relacjonuje ks. Kamiński z archidiecezji łódzkiej.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Ks. Michał Olszewski pozostanie w areszcie

Kościół

Ks. Michał Olszewski pozostanie w areszcie

Czy stać mnie na stratę ze względu na miłość do Boga?

Wiara

Czy stać mnie na stratę ze względu na miłość do Boga?

#PodcastUmajony: Bez przesady!

Wiara

#PodcastUmajony: Bez przesady!

S. Faustyna Kowalska - największa mistyczka XX wieku i...

Kościół

S. Faustyna Kowalska - największa mistyczka XX wieku i...

Świadectwo: Maryja działa natychmiast

Rodzina

Świadectwo: Maryja działa natychmiast

Święta Mama

Kościół

Święta Mama

Matka Boża Dobrej Rady

Wiara

Matka Boża Dobrej Rady

Znamy datę prawnego objęcia urzędu biskupa...

Niedziela Sosnowiecka

Znamy datę prawnego objęcia urzędu biskupa...

Rozważania na niedzielę: gasnący antychryst

Wiara

Rozważania na niedzielę: gasnący antychryst