Reklama

Wiadomości

Palikotyzacja radomskiej policji

BOŻENA SZTAJNER

Zdaniem komendanta miejskiej policji w Radomiu, sprawy wyznaniowe są prywatną kwestią każdego człowieka. Czy to samo możemy jednak powiedzieć o wolności religijnej?

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Karol Szwalbe, odnosząc się do zdjęcia krzyży w budynku Komendy Miejskiej Policji, stwierdził, że urząd nie jest właściwym miejscem dla symboli kultu religijnego. Z kolei pytany, czy sugerował policjantom, aby nie uczestniczyli w pielgrzymce do Częstochowy, odparł, że jeżeli funkcjonariusz miał wolę wzięcia w niej udziału, to nie widział przeszkód.

Co z tym szacunkiem?

Komendant Szwalbe przebywa obecnie na urlopie. Jednakże w rozmowie z Radiem Plus Radom powiedział, że złożył obszerne wyjaśnienia dla Komendanta Wojewódzkiego Policji. Przyznał, że sprawy wyznaniowe są prywatną kwestią każdego człowieka.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

- Nigdy nie było skarg na moją osobę. Do każdego odnoszę się z szacunkiem, dlatego całe zdarzenie jest dla mnie bolesne - stwierdził komendant.

Odrzucił też zarzuty, jakoby sugerował policjantom, aby nie uczestniczyli w pielgrzymce do Częstochowy. - Jeżeli ktoś miał wolę pójścia tam, to ja nie widziałem przeszkód. Wszystko w ramach urlopów. Dotyczy to również tych urlopów, które nie były wpisane wcześniej do grafiku. Potwierdzą to związki zawodowe, które uczestniczyły w rozmowach w tej sprawie - powiedział Szwalbe.

Odnosząc się do zdjęcia krzyży w budynku Komendy Miejskiej Policji, wyjaśnił, że urząd nie jest właściwym miejscem dla symboli kultu religijnego. Komendant zdjął krzyż u siebie w pokoju, w sekretariacie i nakazał zdjąć krzyż w sali obrad, ale nie sugerował zdejmowania krzyży w komisariatach w Radomiu.

W obronie wolności

Przypomnijmy, że grupa radomskich policjantów wystąpiła do szefa mazowieckiej komendy o odwołanie szefa tamtejszej policji Karola Szwalbego. Pełni on swoją funkcję od kilku tygodni. Pismo w sprawie jego odwołania, podpisane jako „Policjanci KMP Radom i jednostek podległych”, jest anonimowe, ale jego adresatem jest m.in. komendant wojewódzki policji Cezary Popławski.

Z kolei senator Wojciech Skurkiewicz napisał na swoim blogu, że zwróci się z oświadczeniem do Ministra Spraw Wewnętrznych i Komendanta Głównego Policji, w którym będzie domagał się wyjaśnień w tej sprawie. „W ostatnim czasie ze ścian w Komendzie Miejskiej Policji w Radomiu i podległych jednostkach zostały zdjęte krzyże. Usunięto również wizerunek św. Michała Archanioła, który jest patronem policjantów. Szkoda, że nowy komendant, zamiast łapać przestępców i poprawiać statystyki, swoje urzędowanie rozpoczął od zdejmowania krzyży. Mam nadzieję, że palikotyzacja radomskiej Policji to tylko incydent, a nie panujący trend w tej służbie” - stwierdził senator.

Reklama

Autorzy wspomnianego listu zaznaczyli też, że za czasów poprzedniego komendanta z okazji Święta Policji odprawiana była Msza św., a do Częstochowy poszła pierwsza w historii pielgrzymka policjantów.

Moim zdaniem

W definicji wolności religijnej jest swoboda manifestowania swoich przekonań religijnych. Jeśli miałoby tu chodzić jedynie o przestrzeń sakralną, wówczas mielibyśmy do czynienia z sytuacją, która znamionuje najgroźniejsze systemy totalitarne. Dodajmy: antyreligijne systemy totalitarne. Tam zawsze - przy dobrej woli rządzących - można sprawować kult jedynie w kościołach. Jakakolwiek oznaka religijności musi zniknąć z każdej instytucji, a nawet z każdej ulicy. Czy zatem doszło do pogwałcenia wolności religijnej w Radomiu? Tego wprawdzie jeszcze nie wiadomo, ale z całą pewnością należy to zbadać. Z całą pewnością należy też powiedzieć, że teza, którą wygłosił Pan Komendant, iż w instytucjach publicznych nie ma miejsca na krzyże, jest fałszywa. We wszystkich tych instytucjach pracują ludzie cieszący się godnością. Tej godności nie może się sprzeniewierzyć żadne prawo, a tym bardziej żadne rozporządzenie komendanta.

Podziel się:

Oceń:

2013-08-12 14:15

[ TEMATY ]

Wybrane dla Ciebie

Czy odmowa powieszenia krzyża przez publiczne placówki edukacyjne jest zgodna z prawem? – komentarz Ordo Iuris

Karol Porwich/Niedziela

Coraz powszechniejsze staje się zdejmowanie bądź nieumieszczanie krzyży w szkołach czy przedszkolach publicznych. Czy takie działanie władz ma jakąkolwiek podporę prawną? Czy mimo wniosków rodziców, dzieci czy też nauczycieli, dyrektorzy placówek edukacyjnych mają prawo odmówić ekspozycji symbolu religijnego, jakim jest krzyż? Instytut Ordo Iuris przedstawia obowiązujące w Polsce i w Unii Europejskiej regulacje prawne.

Więcej ...

25 czerwca: Kto dziś gra? Euro 2024

2024-06-25 06:53

PAP/Leszek Szymański

25 czerwca 2024 r. - kolejny dzień piłkarskich zmagań podczas ME 2024! Kto dziś gra?

Więcej ...

Abp Galbas: Seminarium nie jest wytwórnią pereł, ale ich przekazicielem

2024-06-25 17:32

Episkopat News

- Seminarium nie jest wytwórnią pereł, ale ich przekazicielem - powiedział abp Adrian Galbas w homilii podczas Mszy sprawowanej na zakończenie roku formacyjnego w Wyższym Śląskiem Seminarium Duchownym w Katowicach. Nawiązując do postawy niewierności Asyryjczyków opisanej w 2 Księdze Królewskiej odniósł ją do współczesności. - Niewierność nie popłaca. Nie dlatego, że Bóg każe, tylko dlatego, że człowiek z powodu niewierności, małej codziennej, na skutek regularnego odpuszczania sobie, staje się coraz bardziej niewrażliwy i coraz bardziej niewdzięczny - mówił abp Galbas.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

W. Brytania: Polski ksiądz Piotr G. oskarżony o 10...

Kościół

W. Brytania: Polski ksiądz Piotr G. oskarżony o 10...

Kielce: siostry boromeuszki odchodzą z seminarium, a tym...

Niedziela Kielecka

Kielce: siostry boromeuszki odchodzą z seminarium, a tym...

Zmiany kapłanów 2024 r.

Kościół

Zmiany kapłanów 2024 r.

Co chciałbym zmienić w moim dawaniu świadectwa o Jezusie?

Wiara

Co chciałbym zmienić w moim dawaniu świadectwa o Jezusie?

Wakacyjny savoir vivre w Kościele

Niedziela Łódzka

Wakacyjny savoir vivre w Kościele

Zmiany personalne w diecezji bielsko-żywieckiej 2024

Niedziela na Podbeskidziu

Zmiany personalne w diecezji bielsko-żywieckiej 2024

Zmiany personalne w diecezji rzeszowskiej

Kościół

Zmiany personalne w diecezji rzeszowskiej

Diecezja kielecka: zmiany kapłanów 2024

Kościół

Diecezja kielecka: zmiany kapłanów 2024

Nauczycielu, nic Cię to nie obchodzi, że giniemy?

Kościół

Nauczycielu, nic Cię to nie obchodzi, że giniemy?