Reklama

Wiara

W 60 dni do Rzymu. Idą pieszo do papieża

Wspólnota Betlejem

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Wędrowcy Roman Kołaszyński, Jan Wierzbicki, Wojciech Kurzeja zamierzają pokonać ponad 1,5 tys. kilometrów. Pójdą przez Czechy, Austrię i Słowenię do Włoch. W Rawennie, 3 września, dołączą do nich inni mieszkańcy Betlejem i wolontariusze (10 osób) i przejdą z nimi około 500 kilometrów szlakiem św. Franciszka, m.in. przez La Vernę i Asyż. Dojdą do Rzymu pod koniec września.

Na koniec do pielgrzymów dojedzie ostatnia grupa - autokarowa (wybierze się tą samą drogą, co piesi pielgrzymi), złożona z mieszkańców i przyjaciół Wspólnoty. Wszyscy na początku października udadzą się na audiencję do papieża Franciszka, gdzie wręczą mu w imieniu wszystkich ubogich mieszkańców Jaworzna Betlejemski Manifest Resztek. Dokument został już podpisany przez kilkaset osób - m.in. mieszkańców Betlejem, bloku socjalnego, domu pomocy społecznej.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

- Ten tekst powstał dwa lata temu z okazji 100-lecia naszego domu. Został nieco zmodyfikowany pod wpływem nauczania papieża Franciszka na temat ubóstwa i ubogich. Podczas lektury pięknego dokumentu papieża Ewangelii gaudium o głoszeniu Ewangelii odkryliśmy, że Franciszek użył tego samego sformułowania, co my w naszym Manifeście: że często ubogich traktuje się jak „niepotrzebne resztki”. To nas ucieszyło i zainspirowało do zadedykowania naszego Manifestu Resztek papieżowi Franciszkowi. Jak widać, nasze myśli współgrają z myślami Ojca Świętego - podkreśla ks.

Mirosław Tosza, opiekun Wspólnoty Betlejem. Betlejemczycy chcą poprosić papieża o to samo, o co kiedyś poprosił jego imiennik, św. Franciszek. Swoją prośbę święty skierował do Innocentego III. A dotyczyła ona udzielenia przez Ojca Świętego błogosławieństwa dla konkretnej formacji życia wspólnoty braci - ludzi ubogich

- Również my chcemy prosić papieża, aby nam błogosławił - zaznacza ks. Mirosław. - Nasza prośba współgra z pragnieniem obecnego Ojca Świętego. On sam na początku swojego pontyfikatu odwrócił niejako role i poprosił Kościół o przybranie stylu życia św. Franciszka z Asyżu. A nasza wspólnota próbuje podążać tą drogą - dodaje kapłan.

Reklama

Betlejemczycy pragną też zaprosić Franciszka do siebie, czyli do domu Wspólnoty Betlejem w Jaworznie.

- Byłby to dla nas ogromny zaszczyt, gdyby papież w ramach Dni Młodzieży 2016 w Krakowie, przyjechał do nas choć na kilka chwil - przyznaje kapłan. - Oczywiście jesteśmy świadomi, że napięty harmonogram może uniemożliwić wizytę Ojca Świętego w naszym domu - dodaje.

Czterech śmiałków nie boi się drogi, która na nich czeka. Już teraz trenują. Wierzą, że z bożą pomocą dojdą do Watykanu. Mają też swoje intencje. Aby móc wziąć udział w pielgrzymce, odkładali pieniądze na ten cel. Ciężko pracowali, aby zarobić potrzebną sumę. A gdzie będą spać? - Tam, gdzie się uda. Pan Bóg nam pomoże - zapewniają.

Te osoby, które dotrą do pielgrzymów później, będą pokonywać ten sam dystans, co oni, ale w Polsce. Będą więc organizować krótkie piesze pielgrzymki do miejsc świętych, np. do Czernej czy Alwerni. Zaplanowano też pielgrzymkę dla osób na wózkach inwalidzkich z jaworznickiego DPS-u. Pokonają one trasę z centrum do sanktuarium na Os. Stałym. Pielgrzymi będą też zanosić dary osobom ubogim, odwiedzać ich w miejscach gdzie żyją i cierpią.

Podziel się:

Oceń:

2014-07-28 11:21

[ TEMATY ]

Wybrane dla Ciebie

Pielgrzymi z Radomska licznie na Jasnej Górze

Damian Krawczykowski

Rozśpiewani oraz pomimo zmęczenia uśmiechnięci, z entuzjazmem wyznający swoją wiarę w Boga i miłość do Kościoła - pielgrzymi z Radomska w niedzielne południe, w ponad półtysięcznej liczbie dotarli na Jasną Górę.

Więcej ...

Maryja – lustro Kościoła

2024-05-14 13:38

Niedziela Ogólnopolska 20/2024, str. 16-17

Adobe Stock

Matka to obecność. To ktoś, kto jest zawsze czynnie obecny. Ktoś, kto rodzi, wychowuje, uczy, każdego dnia oddaje życie, daje przykład, tworzy wypełnione miłością środowisko. Motywuje i ukazuje cel.

Więcej ...

Kard. Müller: samobójstwo dla chrześcijan nie jest opcją

2024-05-21 14:30
Bóg nie unika kontaktu z nami. On nas dotyka i obejmuje – powiedział kard. Müller

Karol Porwich/Niedziela

Bóg nie unika kontaktu z nami. On nas dotyka i obejmuje – powiedział kard. Müller

Samounicestwienie przez samobójstwo, narkotyki i alkohol lub powiedzenie «nie» naszej męskiej lub kobiecej seksualności nie są opcjami dla chrześcijan - stwierdził na zakończenie tradycyjnej pielgrzymki do Chartres były prefekt Kongregacji Nauki Wiary, kard. Gerhard Müller. Przewodniczył on w Poniedziałek Wielkanocny w tym sanktuarium Mszy św. w nadzwyczajnej formie rytu rzymskiego z udziałem 18 tys. wiernych. Wśród młodych, którzy przybyli w poniedziałek do katedry w Chartres, było także 1500 zagranicznych pielgrzymów, głównie z Niemiec, Austrii i Szwajcarii, ale także z USA i wielu innych krajów. Trzydniowa pielgrzymka, odbywająca się od 1983 roku przyciągnęła w tym roku rekordową liczbę pątników.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Zgorszenie w Warszawie. Tęczowe

Kościół

Zgorszenie w Warszawie. Tęczowe "nabożeństwo" z...

Oświadczenie rzecznika KEP ws. opublikowanego przez...

Kościół

Oświadczenie rzecznika KEP ws. opublikowanego przez...

Największą wartością człowieka jest służba innym

Wiara

Największą wartością człowieka jest służba innym

#PodcastUmajony (odcinek 21.): Egoista

Wiara

#PodcastUmajony (odcinek 21.): Egoista

Nowenna do Ducha Świętego

Wiara

Nowenna do Ducha Świętego

#NiezbędnikMaryjny: Litania Loretańska - wezwania

Wiara

#NiezbędnikMaryjny: Litania Loretańska - wezwania

Moc Ducha w Kościele

Wiara

Moc Ducha w Kościele

Kard. Ryś: neutralność religijna polega na wspieraniu...

Kościół

Kard. Ryś: neutralność religijna polega na wspieraniu...

Litania nie tylko na maj

Wiara

Litania nie tylko na maj