Reklama

Kościół

Kard. Ryś: za wielu z nas demonstruje dystans do Piotra, którym jest dzisiaj Franciszek

Episkopat News/ flickr.com

Za wielu z nas, może nie publicznie, ale wewnątrz, ale w rozmowach prywatnych, demonstruje taki swój dystans do Piotra, do tego Piotra, którym jest dzisiaj Franciszek - powiedział kardynał Grzegorz Ryś, który w piątek w Płocku przewodniczył mszy świętej inaugurującej obchody 950-lecia tej diecezji.

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

W płockiej katedrze Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny odprawiona została w piątek wieczorem uroczysta liturgia koncelebrowana, która rozpoczęła jubileusz powołania tam diecezji, jednej z najstarszych w Polsce.

W wygłoszonej homilii metropolita łódzki kardynał Grzegorz Ryś przypomniał, że powstanie diecezji płockiej w 1075 r. łączone jest powszechnie z ówczesną misją legatów św. papieża Grzegorza VII, którzy przybywając na ziemie polskie przywieźli list papieskie do wtedy jeszcze księcia Bolesława II Śmiałego. "Możemy więc powiedzieć, że rzeczywiście Pan Jezus zbudował ten Kościół na opoce, jaką jest Piotr, na papieskiej inicjatywie. To jest bardzo mocno podkreślone w źródłach" - powiedział o erygowaniu diecezji płockiej.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Odwołując się do listu św. papieża Grzegorza VII, kardynał Ryś zwrócił uwagę, że niewielu było w dziejach Kościoła papieży, którzy tak dalece utożsamiali swoją posługę z misją św. Piotra. Podkreślił przy tym, iż ówczesny papież wyjaśniał w liście, dotyczącym powołania diecezji płockiej, że aby zbudować Kościół należy zbudować urząd, ale jednocześnie zgromadzenie wiernych, które jest ciałem Chrystusa.

Reklama

"Nie wiem, jakie macie wrażenie, ale to brzmi niesłychanie wszystko aktualnie" - ocenił kardynał Ryś, zwracając się do wiernych i kapłanów. I dodał: "W stosunku do Kościoła pewnie słowem, które się dzisiaj najczęściej odnosi, to jest słowo - kryzys. Może więc trzeba usłyszeć to wezwanie Grzegorza VII, świętego papieża, który mówi - budujmy". Jak zaznaczył, "ten projekt budowy, który papież zalecał lat temu 950, jest niesłychanie trafny - pierwsze, co mówi: budujcie z Piotrem".

"Trzeba to dzisiaj bardzo podkreślać. Za wielu z nas, może nie publicznie, ale wewnątrz, ale w rozmowach prywatnych, demonstruje taki swój dystans do Piotra, dystans do tego Piotra, którym jest dzisiaj Franciszek. I dystans do tych kierunków życia Kościoła, misji Kościoła, które Piotr podpowiada. A to Piotr, który ma na imię Franciszek, jest zasadą jedności w Kościele. I to z Piotrem trzeba szukać dróg odbudowy. Z Piotrem trzeba szukać sposobów reformy. Nie obok, nie przeciw" - mówił w homilii kardynał Ryś, odnosząc się do obecnego papieża.

Podziel się cytatem

Nawiązując ponownie do wskazań św. papieża Grzegorza VII, jak budować Kościół, podkreślił, że jest to również wezwanie synodu biskupów, który w ostatnim czasie zakończył się w Watykanie. "To słowo, które przychodzi do nas dzisiaj, sprzed 950 lat mówi: tak, budujcie wszystko to, co w Kościele jest urzędem, co jest strukturą, co jest instytucją, budujcie, ale w harmonii z tym, co w Kościele jest zgromadzeniem, zgromadzeniem, które jest ciałem Chrystusa" - apelował kardynał Ryś.

Podsumowując, przywołał słowa zapisane w Instrumentum laboris, dokumencie przygotowanym na niedawny synod biskupów: "Kościół nie jest prostą sumą wiernych. Kościół jest jakimś eklezjalnym My". "Ale, jakie jest to My, które nas definiuje, jakie jest to My, które was definiuje jako płocki Kościół? Jak znacie odpowiedź, jak będziecie ją poznawać, jak będziecie ją na nowo odkrywać, to będziecie budować Kościół, który jest nie tylko zgromadzeniem, ale ciałem. Amen" - zakończył homilię kardynał Ryś.

Podczas Mszy świętej w płockiej katedrze Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny na inaugurację 950-lecia diecezji modlono się m.in. w intencji pochowanych tam Piastów. W bazylice tej, która jest największa piastowską nekropolią, pochowani są średniowieczni władcy Polski - Władysław I Herman i jego syn Bolesław III Krzywousty. Spoczywają tam też szczątki 14. książąt mazowieckich, w tym Bolesława IV Kędzierzawego, Konrada I Mazowieckiego, Bolesława II Płockiego, Siemowita III Starszego i Janusza II Mazowieckiego, a także Gaudemundy-Zofii, córki Wielkiego Księcia Litwy Trojdena, żony Bolesława II Mazowieckiego.

Podziel się:

Oceń:

2024-11-08 22:16

[ TEMATY ]

Wybrane dla Ciebie

Watykan: kard. Ryś członkiem Dykasterii ds. Kultu Bożego

Kard. Grzegorz Ryś

flickr.com/episkopatnews/GRZEGORZ GAŁĄZKA

Kard. Grzegorz Ryś

Biuro Prasowe Stolicy Apostolskiej ogłosiło dzisiaj nominacje poszczególnych kardynałów jako członków dykasterii Kurii Rzymskiej.

Więcej ...

Nie żyje Joanna Kołaczkowska

2025-07-17 05:42
Joanna Kołaczkowska

Autorstwa Anna Bućwińska-Majer/commons.wikimedia.org

Joanna Kołaczkowska

Joanna Kołaczkowska nie żyje. ​W czwartek 17 lipca, krótko przed godziną 1 w nocy, kabaret Hrabi poinformował o śmierci swojej wieloletniej członkini, uwielbianej przez publiczność artystki, która w ostatnich miesiącach zmagała się z chorobą nowotworową. "Z ogromnym bólem i smutkiem zawiadamiamy, że odeszła Joanna Kołaczkowska... Nasza Asia" - napisali członkowie kabaretu w poruszającym wpisie opublikowanym w mediach społecznościowych.

Więcej ...

Pallotyńscy wolontariusze wyjechali na misje

2025-07-17 18:21

Karol Porwich/Niedziela

Pallotyńska Fundacja Misyjna Salvatti.pl rozesłała swoich wolontariuszy na placówki misyjne na Kubę, do Tanzanii i do Indii. Przez najbliższe miesiące będą wspierać dzieła charytatywne i społeczne zapoczątkowane przez misjonarzy. Na Kubie księża i bracia pallotyni prowadzą działalność duszpasterską w trzech parafiach: Managua, Guarra oraz w Güines, Melena del Sur i Catalina. Ich praca skupia się głównie na ewangelizacji, obejmuje jednak również działalność charytatywną, która wspiera najuboższych.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Nowenna do św. Krzysztofa

Wiara

Nowenna do św. Krzysztofa

Nie żyje Joanna Kołaczkowska

Wiadomości

Nie żyje Joanna Kołaczkowska

Nowenna do św. Marii Magdaleny

Wiara

Nowenna do św. Marii Magdaleny

Holandia: Kościół zostanie przekształcony w basen

Kościół

Holandia: Kościół zostanie przekształcony w basen

Nowenna do Matki Bożej Szkaplerznej

Wiara

Nowenna do Matki Bożej Szkaplerznej

Świadectwo: 52 lata spełnionego małżeństwa. Jak to...

Wiara

Świadectwo: 52 lata spełnionego małżeństwa. Jak to...

Zmiany kapłanów 2025 r.

Kościół

Zmiany kapłanów 2025 r.

Co tak naprawdę powiedzieli biskupi na Jasnej Górze?

Kościół

Co tak naprawdę powiedzieli biskupi na Jasnej Górze?

Przesłanie, które płynie z dzisiejszej Ewangelii mówi,...

Wiara

Przesłanie, które płynie z dzisiejszej Ewangelii mówi,...