Reklama

Polska

Smoleńsk w Niepokalanowie

Niedziela Ogólnopolska 16/2013, str. 38-39

Br. Mieczysław Wojtak OFMConv

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

W bazylice niepokalanowskiej 6 kwietnia 2013 r. została odprawiona Msza św. za śp. Janinę Fetlińską - senator RP oraz wszystkie ofiary katastrofy smoleńskiej. Eucharystii przewodniczył ks. inf. Ireneusz Skubiś - redaktor naczelny „Niedzieli”. Uczestniczyli w niej: Włodzimierz Fetliński - mąż śp. Janiny, dr Alicja Adwent - wdowa po śp. Filipie (europośle) wraz z synem Aleksym, Barbara Dobrzyńska - aktorka scen warszawskich. To oni tworzyli komitet honorowy jako organizatorzy uroczystości związanej z 3. rocznicą katastrofy samolotowej pod Smoleńskiem. Głównym inicjatorem był Maciej Małecki - poseł RP ziemi płocko-ciechanowskiej. Wśród przybyłych na Mszę św. byli także: Wojciech Jasiński - b. minister skarbu, Marek Martynowski - senator RP z Płocka, burmistrz Sochaczewa Piotr Osiecki, wójt Gminy Bulkowo Gabriel Graczyk. Przybyły też delegacje wraz z pocztami sztandarowymi.

Zebranych w bazylice przywitał gospodarz tego miejsca - gwardian Niepokalanowa o. dr Mirosław Bartos. Została też odczytana nota biograficzna śp. senator Janiny Fetlińskiej. W homilii Ksiądz Infułat zwrócił uwagę na to, że przeżywamy czas oktawy Wielkanocy. Okres wielkanocny jest czasem wielkiej wiary, otwarcia oczu i zwrócenia uwagi na całego człowieka - od poczęcia aż do jego naturalnej śmierci. Czas wielkanocny sprzyja odkrywaniu sensu życia ludzkiego w blasku Chrystusa Zmartwychwstałego, w blasku życia wiecznego, w blasku życia po śmierci, w wieczności. Kaznodzieja odwołał się do założyciela Niepokalanowa - św. Maksymiliana Marii Kolbego, który również zmierzył się z własną śmiercią. Zmierzył się, widząc Zmartwychwstałego i pamiętając o Niepokalanej, o której często śpiewał: „Wkrótce już ujrzę Ją”. - Gdy patrzymy na śmierć św. Maksymiliana oraz tych, którzy zginęli pod Smoleńskiem, widzimy te wydarzenia w świetle wiary, nadprzyrodzoności. Ci, którzy odeszli tam, pod Smoleńskiem, byli także ludźmi wiary. Ludźmi, którzy spełnili się w życiu społecznym czy rodzinnym - powiedział ks. inf. Ireneusz Skubiś. Następnie Ksiądz Redaktor mówił o odkrywaniu prawdy w życiu św. Maksymiliana, które Święty zawarł w „Pismach”. O tym, że ona jest jedna, jedyna i że nie ma innej. Dzisiaj w Polsce podstawowym problemem jest problem prawdy. Chrystus powiedział: „Prawda was wyzwoli” (J 8, 32). Prawda ma moc wyzwalającą wtedy, kiedy człowiek rozpoznaje siebie, rozpoznaje swoje sumienie i serce. I gdy w blasku tej prawdy żyje, patrzy w swoje sumienie i w swoje serce. Dziś wielkim bólem jest to, że ludzie nie patrzą w swoje sumienie i nie poszukują prawdy. Nie poszukują prawdy o sobie, o swoim narodzie, o tym wszystkim, co jest ważne i najważniejsze w życiu ludzkim. Taką osobą poszukującą prawdy była właśnie śp. senator Janina Fetlińska. Dziś wielu ludzi ochrzczonych, katolików obchodzi prawdę z daleka. Tak też jest z bardzo licznym gronem dziennikarzy, którym absolutnie nie zależy na prawdzie. To samo dotyczy polityków. Czy głosowanie na rozkaz jest poszukiwaniem prawdy? Nie - jest to manipulacja. Jest to skorumpowanie sumienia i serca. Właśnie skorumpowanie prawdy w sercu, w sumieniu jest podstawowym grzechem i zaniechaniem spełnienia się.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Reklama

W kazaniu usłyszeliśmy również o tym, że ludzie, którzy zginęli w katastrofie smoleńskiej, najczęściej byli ludźmi prawdy, którzy spełnili się wobec Boga. Przed Bogiem okazali się w całej prawdzie. Z wiarą wyglądamy nieba i Chrystusa Zmartwychwstałego, z wiarą tulimy się do Matki Bożej Niepokalanej i z wielką nadzieją oraz miłością wołamy: Chrystus zmartwychwstał, prawdziwie zmartwychwstał i my zmartwychwstaniemy. Alleluja!

Uroczysta Msza św., w której uczestniczyli też ojcowie z niepokalanowskiego konwentu, była transmitowana na falach Radia Niepokalanów.

Po Eucharystii poseł RP Maciej Małecki odczytał list prezesa PiS - Jarosława Kaczyńskiego. Aktorka Barbara Dobrzyńska wyrecytowała wiersz poświęcony ofiarom katastrofy smoleńskiej. Potem głos zabrała dr Alicja Adwent. Następnie wszyscy uczestnicy Mszy św. przeszli do domu rekolekcyjnego i tam w braterskiej atmosferze, przy kawie i ciastku, kontynuowali spotkanie. Była też okazja powspominania śp. Janiny Fetlińskiej oraz śp. Filipa Adwenta. W trakcie spotkania ponownie głos zabrał poseł na Sejm RP Maciej Małecki. Również ks. inf. Ireneusz Skubiś podzielił się z swoimi spostrzeżeniami nt. tego, co dziś dzieje się w życiu publicznym.

Spotkanie to było dla wszystkich umocnieniem w wierze, a zarazem dużym przeżyciem duchowym, jak i spełnieniem chrześcijańskiego obowiązku modlitwy za zmarłych - za tych, którzy oddali życie za Ojczyznę.

Podziel się:

Oceń:

2013-04-15 14:39

[ TEMATY ]

Wybrane dla Ciebie

Ponowne badanie katastrofy

Gen. Krzysztof Parulski, płk. Ireneusz Szeląg i płk. Zbigniew Rzepa byli w grupie prokuratorów, którzy jako pierwsi dotarli na miejsce katastrofy

Artur Stelmasiak

Gen. Krzysztof Parulski, płk. Ireneusz Szeląg i płk. Zbigniew Rzepa byli w grupie prokuratorów, którzy jako pierwsi dotarli na miejsce katastrofy

Początkowo raport Millera miał obowiązywać również prokuraturę. Okazał się jednak tak wielkim bublem, że biegli z prokuratury postanowili zbadać sprawę od początku

Więcej ...

Prymas Polski: gdy czynisz znak krzyża, głosisz miłość Boga

2024-05-05 16:06
Abp Wojciech Polak

flickr.com/episkopatnews

Abp Wojciech Polak

„Gdy z wiarą patrzysz na krzyż, gdy czynisz znak krzyża na sobie, gdy znakiem krzyża błogosławisz drugich, głosisz miłość Boga potężniejszą niż grzech, potężniejszą niż śmierć. Miłość, która zwycięża obojętność i nienawiść, która niesie przebaczenie i pojednanie, która przygarnia i jednoczy” - mówił w niedzielę w Pakości Prymas Polski abp Wojciech Polak.

Więcej ...

Wielkopolskie lekcje pokory

2024-05-05 13:08

Archiwum TK Niedziela

Jeżdżąc teraz intensywnie po Wielkopolsce zawsze znajduję czas, aby choć na chwilę w różnych miejscowościach znaleźć się tam, gdzie czas płynie inaczej, bo w rytmie wieczności. Katolickie świątynie: niektóre jeszcze z zachowanymi elementami architektury romańskiej czy gotyckiej, inne pamiętające czasy baroku, wreszcie niektóre budowane w wieku XIX i później.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

#PodcastUmajony (odcinek 5.): Ile słodzisz?

Wiara

#PodcastUmajony (odcinek 5.): Ile słodzisz?

To święty również na dzisiaj

To święty również na dzisiaj

Rozważania na niedzielę: Jak się uczyć miłości?

Wiara

Rozważania na niedzielę: Jak się uczyć miłości?

Turniej WTA w Madrycie - Świątek wygrała w finale z...

Sport

Turniej WTA w Madrycie - Świątek wygrała w finale z...

Czy 3 maja obowiązuje wstrzemięźliwość od pokarmów...

Kościół

Czy 3 maja obowiązuje wstrzemięźliwość od pokarmów...

Nakazane święta kościelne w 2024 roku

Kościół

Nakazane święta kościelne w 2024 roku

#NiezbędnikMaryjny: Litania Loretańska - wezwania

Wiara

#NiezbędnikMaryjny: Litania Loretańska - wezwania

Czy 3 maja obowiązuje nas udział we Mszy św.?

Kościół

Czy 3 maja obowiązuje nas udział we Mszy św.?

Nabożeństwo majowe - znaczenie, historia, duchowość +...

Wiara

Nabożeństwo majowe - znaczenie, historia, duchowość +...