Reklama

Kościół

Ks. Studenski na XIV Tydzień Wychowania: obecna sytuacja to najgorszy czas na to, by odgradzać szkołę od rodziny i Kościoła

Ks. Marek Studenski

Karol Porwich/Niedziela

Ks. Marek Studenski

„Obecna sytuacja to najgorszy czas na to, by się dzielić, odgradzać szkołę od rodziny i Kościoła i w ten sposób pozbawiać się skutecznych metod i środków pomocy dzieciom i młodzieży” - zauważa konsultor Komisji Wychowania Katolickiego KEP ks. dr Marek Studenski, autor specjalnych materiałów duszpasterskich na rozpoczynający się 8 września br. XIV Tydzień Wychowania. Hasłem jego tegorocznej edycji są słowa: „Wychowujmy razem”. Są one zachętą do tego, by rodzina, Kościół i szkoła współdziałały w procesie wychowania.

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

W konferencji dla rodziców, nauczycieli, katechetów i duszpasterzy ks. Studenski omawia rolę rodziny, Kościoła i szkoły w procesie wychowania oraz zagrożeń wynikających z braku współpracy między tymi instytucjami. Duchowny przypomina, że w systemach totalitarnych próbowano narzucić rodzinom obcą wizję wychowawczą, często eliminując wpływ rodziny i Kościoła na edukację.

„Największe problemy związane z procesem wychowania miały miejsce wtedy, gdy próbowano sztucznie narzucać rodzinom obcą wizję wychowawczą” - zwraca uwagę. Opisuje, jak wyglądał proces kształtowania „naukowego światopoglądu” w komunistycznym systemie edukacji, który manipulował młodzieżą, aby narzucić im określoną ideologię. Metoda ta obejmowała rozwijanie tolerancji, krytycznego podejścia do własnych przekonań oraz otwarcia na nowe idee, jednak w rzeczywistości miała na celu wprowadzenie dzieci w sposób kontrolowany na ścieżkę ideologicznego podporządkowania.

Podziel się cytatem

Wikariusz generalny diecezji bielsko-żywieckiej podkreśla znaczenie wartości chrześcijańskich w procesie wychowania oraz współpracy między rodziną, Kościołem i szkołą. Przytacza historię Zofii Posmysz, byłej więźniarki niemieckiego obozu Auschwitz, która dzięki silnej wierze, ukształtowanej w domu rodzinnym, przetrwała trudne doświadczenia obozowe. Zauważa, że po wojnie Posmysz zwracała uwagę na to, jak ważne jest, by dzieci były wychowywane w duchu wiary i wartości chrześcijańskich, aby mogły znaleźć siłę w trudnych momentach życia.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Reklama

„Nie jesteśmy w stanie ustrzec dzieci i młodzieży przed tym, co czeka ich w przyszłości. Nie wiemy, jakie cierpienia przyjdzie im przeżywać. Doświadczenie uczy, że w życie każdego człowieka wpisany będzie jakiś krzyż. Możemy jednak przygotować ich serca na to, co przyniesie z sobą życie. Historia życia pani Zofii Posmysz mówi o tym, że nieobojętne jest to, jakimi wartościami żyje dom rodzinny. Wartości te w sytuacjach granicznych mogą uratować życie” - dodaje ks. Studenski.

Kapłan krytykuje również współczesne podejście do wychowania, które, według niego, zbyt często opiera się na materializmie i racjonalizmie i ostatecznie prowadzi do osłabienia wewnętrznej siły dzieci i młodzieży w obliczu przyszłych wyzwań życiowych.

Duchowny apeluje o współpracę rodziny, Kościoła i szkoły w procesie wychowania. Zdaniem ks. Studenskiego, taka kooperacja może skutecznie przygotować młodych ludzi do dorosłego życia, wyposażając ich w niezbędne wartości i siłę duchową.

Podziel się cytatem

„Kościół dysponuje środkami, które w owocny sposób wzbogacają wachlarz metod i środków wychowawczych. Rezygnacja z nich, zwłaszcza w przypadku osób wierzących, byłaby wielkim błędem i zaniedbaniem” - powtarza.

„Kościół na przestrzeni wieków wychował tysiące świętych. Dysponuje wielkim potencjałem wychowawczym. Potencjał ten tkwi zarówno w starych systemach pedagogicznych, na przykład salezjańskim, pijarskim, w wielu wypracowanych programach wychowawczych zgromadzeń żeńskich - jak i w nowych, owocnych inicjatywach, takich jak chociażby wspólnoty Cenacolo, których skuteczność terapeutyczna w walce z uzależnieniami sięga 80%” - stwierdza.

Zauważa, że współczesność niesie z sobą wiele zagrożeń. Wskazuje na dużą ilość depresji, niewytłumaczalne objawy wypalenia zawodowego pojawiające się na wczesnym etapie życia, wzmagające się zagrożenia suicydalne, rosnącą liczbę uzależnień, wzrost zachowań agresywnych.

Reklama

„Rodzice i wychowawcy stają przed problemami, które często przekraczają ich możliwości. Obecna sytuacja to najgorszy czas na to, by się dzielić, odgradzać szkołę od rodziny i Kościoła i w ten sposób pozbawiać się skutecznych metod i środków pomocy dzieciom i młodzieży. Wyzwania naszych czasów w sposób jasny i namacalnie widoczny zobowiązują nas do tego, byśmy połączyli nasze wysiłki w dziele wychowania, jeśli chcemy coś jeszcze uratować” - apeluje.

Materiały opracował zespół katechetów i duszpasterzy pod kierunkiem konsultora Komisji Wychowania Katolickiego KEP.

Tydzień Wychowania jest obchodzony w Kościele katolickim w Polsce od września 2011 r. „To wyraz troski o dobro młodzieży i dzieci oraz forma zwrócenia uwagi na pilną potrzebę wychowania jako pomocy w szukaniu prawdy, która powinna być fundamentem wychowania” - czytamy na stronie internetowej Tygodnia.

Podziel się:

Oceń:

2024-09-03 17:46

[ TEMATY ]

Wybrane dla Ciebie

Jesteś katechetą? Wychowawcą? Rodzicem? To coś dla Ciebie

Ks. Marek Studenski przygotował materiały na 11 Tydzień Wychowania.

MJscreen

Ks. Marek Studenski przygotował materiały na 11 Tydzień Wychowania.

Materiały przydatne w misji wychowawców są dostępne w internecie.

Więcej ...

Nowenna do św. Szarbela

Mat.prasowy

Nowennę można rozpocząć w dowolnym czasie. Uroczyście jest odprawiana w klasztorze w Annai jako przygotowanie do trzeciej niedzieli lipca, głównej uroczystości poświęconej świętemu Szarbelowi, na pamiątkę jego święceń kapłańskich 23 lipca 1859 roku.

Więcej ...

Leon XIV spotkał się z prezydentem Algierii: Watykan podkreśla znaczenie dialogu i pokoju

2025-07-24 16:40
Ojciec Święty przyjął na audiencji prezydenta Algierskiej Ludowo-Demokratycznej Republiki, Abdelmadjida Tebboune’a

Vatican Media

Ojciec Święty przyjął na audiencji prezydenta Algierskiej Ludowo-Demokratycznej Republiki, Abdelmadjida Tebboune’a

Ojciec Święty przyjął dziś na audiencji w Pałacu Apostolskim prezydenta Algierskiej Ludowo-Demokratycznej Republiki, Abd al-Madżida Tabbuna. Wizyta, utrzymana w duchu wzajemnego szacunku i dyplomatycznej otwartości, wpisuje się w trwające od lat dobre relacje między Watykanem a Algierią.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Aktor Dariusz Kowalski: drogowskazem, który nie zawodzi,...

Kościół

Aktor Dariusz Kowalski: drogowskazem, który nie zawodzi,...

Nowenna do św. Krzysztofa

Wiara

Nowenna do św. Krzysztofa

Watykan: bł. Carlo Acutis jest wiarygodnym wzorem do...

Kościół

Watykan: bł. Carlo Acutis jest wiarygodnym wzorem do...

Św. Kinga

Święci i błogosławieni

Św. Kinga

W parafii w Kępnie niespodziewanie zmarł ks. Grzegorz...

W diecezjach

W parafii w Kępnie niespodziewanie zmarł ks. Grzegorz...

Komunikat dotyczący aktualnego statusu kanonicznego ks....

Kościół

Komunikat dotyczący aktualnego statusu kanonicznego ks....

Zmiany kapłanów 2025 r.

Kościół

Zmiany kapłanów 2025 r.

Nowenna do św. Marii Magdaleny

Wiara

Nowenna do św. Marii Magdaleny

O. Dariusz Kowalczyk SJ: démarche MSZ-u do Watykanu pełen...

Watykan

O. Dariusz Kowalczyk SJ: démarche MSZ-u do Watykanu pełen...