Reklama

Książki

Książka nad książkami

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Jedna z ksiąg Pisma Świętego nosi wymowny tytuł „Pieśń nas pieśniami”, który podkreśla jej wyjątkowość i wartość. Przez analogię można powiedzieć, iż niniejsza publikacja jest „Książką nad książkami” w piśmiennictwie Ks. Bp. Antoniego Pacyfika Dydycza OFMCap, ponieważ zbiera w jedną całość Jego dotychczasową spuściznę literacką.

Bibliografia została ułożona w porządku chronologicznym od 1966 r. do dn. 13 czerwca 2014 r. W ramach danego roku tytuły są prezentowane w porządku alfabetycznym co ułatwia ich odszukanie. Wszystkie publikacje posiadają numerację ciągłą, choć zdarzało się, że jeden tekst był przedrukowany w różnych pismach. Zdecydowano się jednak na taką numerację z tego powodu, iż w przedrukach nie zawsze jest całość oryginalnego tekstu i czasem mogą zdarzyć się minimalne zmiany lub uaktualnienia. W sumie bibliografia liczy 17 książek i prawie 1300 numerów artykułów publicystycznych i innych tekstów.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Tematyka podejmowana przez Księdza Biskupa jest bardzo bogata, o czym można przekonać się czytając tytuły artykułów. Świadczy to zarówno o szerokich zainteresowaniach Autora, jak również o Jego wrażliwości na aktualne wyzwania przed którymi staje tak wiele osób. Znaczną część bibliografii stanowią homilie i listy pasterskie. Niemalże wszystkie z nich zostały dotąd wydane w serii wydawniczej „Biblioteka Drohiczyńska” i są dostępne w wersji elektronicznej na stronie internetowej: www.biblioteka.drohiczynska.pl . Kolejne listy pasterskie i homilie są w trakcie przygotowania do druku.

O szerokim oddziaływaniu piśmiennictwa Ks. Bp. Antoniego P. Dydycza świadczy fakt, iż książki i artykuły są publikowane nie tylko w języku polskim, ale też w dziesięciu językach obcych (angielskim, białoruskim, chorwackim, łacińskim, hiszpańskim, francuskim, niemieckim, rosyjskim, ukraińskim i włoskim). Prezentowane zaś teksty ukazały się w 105 periodykach o zasięgu międzynarodowym, narodowym oraz lokalnym.

Reklama

Niniejsza bibliografia to owoc długoletniej pracy polegającej na odnotowywaniu kolejno wychodzących publikacji, w czym pomagali Autorowi Jego współpracownicy. Po raz pierwszy zrąb tejże bibliografii został opublikowany w książce pt. „Brat i Biskup. Księga Jubileuszowa poświęcona Ks. Bp. Antoniemu Pacyfikowi Dydyczowi OFMCap”, Drohiczyn 2013, s. 333-367. Niniejsze wydanie jednak jest znacznie poszerzone i obejmuje niemalże wszystkie teksty Księdza Biskupa wydane drukiem. Zdajemy sobie jednak sprawę, iż są jeszcze publikacje nie ujęte w tej książce, a w ostatnich latach wiele tekstów zostało opublikowanych tylko w Internecie. Autor zaś jest stale proszony o homilie, wypowiedzi, komentarze i wywiady, które ukazują się na bieżąco. Dlatego niniejsza bibliografia, ukazując całościowy obraz pracy duszpasterskiej i literackiej Autora z lat 1966-2014, jest podstawą do dalszych badań.

Opisywana książka ukazuje się jako XXIII tom „Biblioteki Drohiczyńskiej”, zainicjowanej w 2010 roku przez Ks. Bp. Antoniego P. Dydycza. Pragniemy wyrazić ogromną wdzięczność Ks. Bp. Tadeuszowi Pikusowi, Biskupowi Drohiczyńskiemu, za życzliwość i wyrażenie zgody na publikację tej pozycji w ramach serii „Biblioteka Drohiczyńska”.

Dziękujemy również osobom, które współpracowały z nami w przygotowaniu tej publikacji, a są nimi: ks. Mariusz Boguszewski, p. Katarzyna Bruszewska, ks. Mirosław Łaziuk, p. Justyna Niewiarowska, p. Andrzej Nowak, ks. Artur Płachno i ks. Marcin Szymanik.

Oddając do rąk Czytelników bibliografię Księdza Biskupa z lat 1966-2014 zastanawiamy się jak jedną sentencją można ją scharakteryzować. Z pomocą przychodzi nam tutaj utwór muzyczny Alicji Majewskiej, która śpiewa: „To nie sztuka wybudować nowy dom. Sztuka sprawić, by miał w sobie duszę”.

Po latach słuchania Księdza Biskupa i czytania Jego słów jesteśmy coraz bardziej przekonani, że wszystkie teksty zamieszczone w tej bibliografii mają jedną wspólną cechę: „Nie są tylko po to, żeby wybudować nowy dom, ale po to by miał w sobie duszę”.

Podziel się:

Oceń:

+1 0
2014-07-11 10:19

[ TEMATY ]

Wybrane dla Ciebie

„Głos z Jasnej Góry” kard. Stefana Wyszyńskiego

Karol Porwich/Niedziela

Więcej ...

Litania nie tylko na maj

Karol Porwich/Niedziela

Jak powstały i skąd pochodzą wezwania Litanii Loretańskiej? Niektóre z nich wydają się bardzo tajemnicze: „Wieżo z kości słoniowej”, „Arko przymierza”, „Gwiazdo zaranna”…

Więcej ...

Turniej WTA w Rzymie - Świątek awansowała do finału

2024-05-16 18:27
Ida Świątek

PAP/ALESSANDRO DI MEO

Ida Świątek

Iga Świątek awansowała do finału turnieju WTA 1000 na kortach ziemnych w Rzymie. Liderka światowego rankingu tenisistek w półfinale wygrała z rozstawioną z "trójką" Amerykanką Coco Gauff 6:4, 6:3.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Świadectwo: św. Andrzej Bobola przemienia serca

Kościół

Świadectwo: św. Andrzej Bobola przemienia serca

Św. Andrzej Bobola, prezbiter i męczennik

Wiara

Św. Andrzej Bobola, prezbiter i męczennik

Dopóki żyjemy to wiara i Ewangelia mają być głoszone w...

Wiara

Dopóki żyjemy to wiara i Ewangelia mają być głoszone w...

#PodcastUmajony (odcinek 16.): Śpij, Jasieńku, śpij

Wiara

#PodcastUmajony (odcinek 16.): Śpij, Jasieńku, śpij

Anioł z Auschwitz

Wiara

Anioł z Auschwitz

Świadectwo Raymonda Nadera: naznaczony przez św. Szarbela

Wiara

Świadectwo Raymonda Nadera: naznaczony przez św. Szarbela

Nowenna do św. Andrzeja Boboli

Wiara

Nowenna do św. Andrzeja Boboli

10 mało znanych faktów o objawieniach w Fatimie

Wiara

10 mało znanych faktów o objawieniach w Fatimie

#NiezbędnikMaryjny: Litania Loretańska - wezwania

Wiara

#NiezbędnikMaryjny: Litania Loretańska - wezwania