Reklama

Niedziela Przemyska

Jarosławskie obchody Dnia Pamięci o Ofiarach Holokaustu

Odczytano listę znanych ofiar narodowości żydowskiej i polskiej

Magdalena Bojarska

Odczytano listę znanych ofiar narodowości żydowskiej i polskiej

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

26 stycznia, wzorem ubiegłego roku, w Jarosławiu odbyły się obchody Międzynarodowego Dnia Pamięci o Ofiarach Holokaustu, organizowane z inicjatywy prof. Wacława Wierzbieńca, rektora PWST-E oraz burmistrza Andrzeja Wyczawskiego i ks. Marka Pieńkowskiego z Ośrodka Kultury i Formacji Chrześcijańskiej, we współpracy z Fundacją Ochrony Dziedzictwa Żydowskiego w Warszawie. Uroczystości zaszczycił Eli Zolkos, asystent naczelnego rabina Polski, Michaela Schudricha.

Obchody rozpoczęła dyskusja panelowa „Stosunki polsko-żydowskie z perspektywy Uratowanych i Ratujących w czasie Holokaustu” z udziałem zaproszonych gości: Luci Retman (Hajfa - Izrael), s. Dawidy Ryll (Miejsce Piastowe), Judith Elkin (Miami - USA), Romana Kessler’a (Tel Awiw - Izrael) i Krystyny Stawarskiej-Grzędy (Jarosław). Podczas uroczystości, o własnych tragicznych, bardzo wzruszających doświadczeniach opowiedziała uratowana z Holokaustu Lucia Retman, która na specjalne zaproszenie Rektora PWST-E przyjechała po raz drugi do Jarosławia z Hajfy w Izraelu, aby dać świadectwo tamtym wydarzeniom. Pani Retman podczas okupacji wraz z rodziną ukrywała się u Zofii Pomorskiej z Lubaczowa, która za okazaną pomoc otrzymała pośmiertnie medal Sprawiedliwy Wśród Narodów Świata. Pani Pomorska zdobyła dla niej dokumenty polskiej dziewczynki, które umożliwiły jej wyjazd do pracy w Niemczech. Pomimo ogromnego zagrożenia udało się w ciągu jednego dnia zmienić tożsamość Luci Retman na Polkę, katoliczkę, Janinę Kogut. Z Krakowa całym transportem wypełnionym Polakami i Ukraińcami wysłano ją do pracy w Niemczech, w Berlinie. Tak przeżyła wojnę.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

W dyskusji panelowej głos zabrała również s. Dawida Ryll, która te wydarzenia poznała z opowieści swojej mamy, Marii. Przywołała bolesną historię z dzieciństwa, opowiadającą o rozstrzelanym przez Niemców żydowskim chłopcu, który wraz ze swoją rodziną ukrywał się przez pewien czas w jej domu. O ogromnej tragedii ludzkości, jaką był Holokaust, opowiadał także goszczący w naszym mieście znany adwokat, Roman Kessler, jarosławianin z pochodzenia, żyjący obecnie w Tel Awiwie oraz w Warszawie. Krystyna Stawarska-Grzęda wspominała wydarzenia sprzed 70 lat, kiedy to za pomoc niesioną Żydom śmierć ponieśli jej rodzice. Swoją historię opowiedziała także przybyła ze Stanów Zjednoczonych, a urodzona w Przeworsku, Judith Elkin, która opowiedziała historię własnej rodziny.

Następnie, w kościele Świętych Mikołaja i Stanisława biskupa, miało miejsce nabożeństwo w intencji Polaków z Podkarpacia, zamordowanych za pomoc niesioną Żydom oraz za Żydów, którzy ponieśli śmierć na tym terenie. Uczestnicy wysłuchali psalmów, a także Pieśni z Księgi Proroka Izajasza w wykonaniu Zespołu Wokalnego „Pasjonaci z Jarosławskiego Opactwa”. Zaproszeni goście odczytali listę znanych ofiar narodowości żydowskiej i polskiej. Obchody uwieńczyło uczczenie pamięci Żydów zamordowanych przy murze Jarosławskiego Opactwa, poprzez refleksję i modlitwę, a także zapalenie zniczy, symbolizujących ludzkie istnienia.

Podziel się:

Oceń:

2013-02-06 11:38

[ TEMATY ]

Wybrane dla Ciebie

Abp Jędraszewski: potrzebna jest pełna prawda o Smoleńsku

flickr.com/archidiecezjakrakow

– Tak jak całemu polskiemu społeczeństwu potrzebna była i jest prawda o Katyniu, tak samo potrzebna jest Polsce, Europie i światu pełna prawda o Smoleńsku – mówił abp Marek Jędraszewski w 13. rocznicę pogrzebu prezydenta Lecha Kaczyńskiego i jego żony Marii w katedrze na Wawelu.

Więcej ...

Matko Łaskawa, módl się za nami...

2024-05-25 20:50
Obraz Matki Bożej Łaskawej umieszczony jest w bocznej kaplicy

Michał Janik/TV Niedziela

Obraz Matki Bożej Łaskawej umieszczony jest w bocznej kaplicy

Obraz Matki Bożej Łaskawej, przed którym się zatrzymujemy pochodzi z 1598 roku i przedstawia Matkę Bożą w czerwonej sukni i w zielonym płaszczu, siedzącą na tronie wśród obłoków i trzymającą na prawym kolanie stojącego małego Pana Jezusa.

Więcej ...

Jasna Góra: czterech paulinów przyjęło święcenia kapłańskie

2024-05-25 14:14

Biuro prasowe Jasnej Góry

Bądźcie świadkami głoszenia Ewangelii, mimo sprzeciwu dzisiejszego świata i niech zawsze na pierwszym miejscu będzie modlitwa życzył paulińskim neoprezbiterom abp Wacław Depo. Święcenia kapłańskie przyjęło dziś na Jasnej Górze czterech diakonów. Nowo wyświęceni kapłani to: o. Stanisław Cholewa, o. Wojciech Kopiński, o. Filip Kaźmierczak oraz o. Leopold Bodetić z Chorwacji.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Zmiany kapłanów 2024 r.

Kościół

Zmiany kapłanów 2024 r.

Czy moim życiem i postępowaniem pragnę sprawiać Bogu...

Wiara

Czy moim życiem i postępowaniem pragnę sprawiać Bogu...

„Stanowczy sprzeciw wobec działań MEN” -...

Kościół

„Stanowczy sprzeciw wobec działań MEN” -...

#PodcastUmajony (odcinek 25.): Zarządzanie kryzysowe

Wiara

#PodcastUmajony (odcinek 25.): Zarządzanie kryzysowe

Franciszek wyjaśnia: zezwoliłem na błogosławieństwo...

Kościół

Franciszek wyjaśnia: zezwoliłem na błogosławieństwo...

Zgorszenie w Warszawie. Tęczowe

Kościół

Zgorszenie w Warszawie. Tęczowe "nabożeństwo" z...

Niesamowita święta Rita

Kościół

Niesamowita święta Rita

Święto Chrystusa Najwyższego i Wiecznego Kapłana

Polska

Święto Chrystusa Najwyższego i Wiecznego Kapłana

#NiezbędnikMaryjny: Litania Loretańska - wezwania

Wiara

#NiezbędnikMaryjny: Litania Loretańska - wezwania