Reklama

Kościół

Francja: płonęła iglica gotyckiej katedry w Rouen

Wikipedia

Płonęła iglica gotyckiej katedry w Rouen, w północnej Francji. Według mera tego normandzkiego miasta, Nicolasa Mayera-Rossignola, przyczyna pożaru na razie nie jest znana. Pożar opanowywało kilkudziesięciu strażaków.

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

AKTUALIZACJA Z GODZ. 15:00: Pożar iglicy katedry w Rouen został opanowany, choć jeszcze nie jest całkowicie ugaszony. Wynika to z informacji straży pożarnej prowadzącej od południa akcję gaśniczą.

Wiadomo już, że pożar objął głównie plastikowe elementy rusztowania wokół remontowanej żeliwnej iglicy gotyckiej świątyni.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Katedra została ewakuowana i utworzono wokół niej kordon bezpieczeństwa. Nie ma ofiar w ludziach.

Pierwotna iglica katedry w Rouen została zniszczona przez pożar w 1822 roku, po czym zastąpiono ją żeliwną.

Alarm został ogłoszony o godzinie 12:00, a w akcji borą udział 33 wozy strażackie i 63 strażaków. Według prefektury Seine-Maritime, z którą skontaktowała się agencja AFP, „pożar wybuchł na szczycie iglicy, która nie jest wykonana z drewna, ale z metalu i jest obecnie poddawana pracom konserwatorskim”. Służby państwowe nie wiedzą obecnie, czy ucierpiała drewniana konstrukcja. Według prefektury, katedra została ewakuowana i utworzono strefę bezpieczeństwa. Władze apelują o „nie wchodzenie na teren, aby umożliwić pracę służbom ratunkowym”.

Katedra Notre-Dame jest najbardziej prestiżowym zabytkiem miasta Rouen. Kościół ten, poświęcony Matce Boże Wniebowziętej jest gotycką budowlą, której fundamenty sięgają wczesnego średniowiecza. Rzadkością we Francji jest zachowanie pałacu arcybiskupiego i otaczających go przybudówek z tego samego okresu. Podobnie jak większość wielkich budowli sakralnych okresu normańskiego gotyku, katedra posiada „wieżę latarni” na skrzyżowaniu transeptu. Wieńcząca ją drewniana iglica w stylu renesansowym, pokryta ołowiem, została zniszczona przez pożar wywołany uderzeniem pioruna w 1822 roku. Obecnie jest ona zwieńczona żeliwną iglicą, zbudowaną w latach 1825-1876, która osiąga wysokość 151 metrów. Katedra Notre-Dame w Rouen jest najwyższa we Francji i była najwyższym budynkiem na świecie, gdy została ukończona w 1876 roku, pozostając tak do 1880 roku, kiedy to została zdetronizowana przez katedrę w Kolonii (157 metrów). Niemniej jednak pozostaje trzecim najwyższym kościołem na świecie, ustępując jedynie katedrom w Ulm i Kolonii. Jest to również katedra z najszerszą zachodnią fasadą we Francji, mierzącą 61,60 metra.

Podziel się:

Oceń:

+11 0
2024-07-11 13:35

[ TEMATY ]

Wybrane dla Ciebie

Francja: trwa dochodzenie niezależnej komisji ws. nadużyć

We Francji po pandemicznej przerwie wznowiła swą działalność Niezależna Komisja ds. Nadużyć Seksualnych w Kościele po roku 1950.

Więcej ...

"Nasi chłopcy" z... Wehrmachtu?! Oburzająca wystawa w Gdańsku

2025-07-14 13:24

Post FB Muzeum II Wojny Światowej

‘Nasi chłopcy’. Wystawa o przemilczanej historii. To opowieść o pokoleniach dorastających w cieniu przemilczeń, o potomkach, którzy próbują dziś zrozumieć decyzje swoich dziadków i pradziadków” - w taki sposób miasto Gdańsk reklamuje ekspozycję poświęconą służbie mieszkańców Pomorza w armii niemieckiej w czasie II wojny światowej. Informacje o wystawie, która „nie ocenia, lecz tłumaczy” wywołały potężne oburzenie w sieci. „To jawna realizacja niemieckiej narracji, a prowadzą ją przecież instytucje, które powinny strzec polskiej pamięci historycznej” — napisał na X Mariusz Błaszczak, były szef MON.

Więcej ...

Jasna Góra: Piesze pielgrzymki przed wspomnieniem Matki Bożej Szkaplerznej

2025-07-14 18:55
156. Piesza Pielgrzymka z Piotrkowa Trybunalskiego

BP Jasnej Góry

156. Piesza Pielgrzymka z Piotrkowa Trybunalskiego

We wtorek i środę na Jasną Górę przybędą piesze pielgrzymki, których uczestnicy wezmą udział w środowym wspomnieniu Matki Bożej Szkaplerznej - podało biuro prasowe sanktuarium. Obchody tego święta wiążą się z pierwszym z jasnogórskich wakacyjnych „szczytów pielgrzymkowych”.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Nowenna do św. Marii Magdaleny

Wiara

Nowenna do św. Marii Magdaleny

Czy jestem otwarty i gotowy wybierać życie z Jezusem?

Wiara

Czy jestem otwarty i gotowy wybierać życie z Jezusem?

Świadectwo: 52 lata spełnionego małżeństwa. Jak to...

Wiara

Świadectwo: 52 lata spełnionego małżeństwa. Jak to...

Świadectwo byłej top modelki Nadii Auermann:

Wiara

Świadectwo byłej top modelki Nadii Auermann: "Kiedy...

Zmiany kapłanów 2025 r.

Kościół

Zmiany kapłanów 2025 r.

Najmodniejsze firany gotowe 2025 – te wzory i tkaniny...

Wiadomości

Najmodniejsze firany gotowe 2025 – te wzory i tkaniny...

Watykan podjął decyzję ws. domniemanych objawień blisko...

Kościół

Watykan podjął decyzję ws. domniemanych objawień blisko...

Kościół odmawia katolickiego pochówku tylko tym,...

Kościół

Kościół odmawia katolickiego pochówku tylko tym,...

Zmarł bp Władysław Bobowski

Kościół

Zmarł bp Władysław Bobowski