Reklama

Polska

Ok. 7 tysięcy nauczycieli modliło się na Jasnej Górze za polską szkołę

BOŻENA SZTAJNER

Z prośbą o „moc do nawrócenia” przybyli na Jasną Górę polscy nauczyciele. Ponad 7 tysięcy pedagogów modliło się m.in. o to, by szkoła była miejscem nadziei, pobudzania do dobrego i kształtowania prawdziwie ludzkich postaw, niezależnie od proponowanych modeli kulturowych.

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Bp Edward Dajczak, delegat Episkopatu ds. Duszpasterstwa Nauczycieli przypomina, że „szkoła nauczycielem stoi” i nawet w sytuacji podejmowania przez Ministerstwo „dziwacznych” decyzji, jak choćby usunięcia z podręcznika dla pierwszoklasistów pojęć związanych z Bożym Narodzeniem, to właśnie od pedagogów zależy jakie postawy będą kształtowane. - Nas ludzi nie obowiązują „chore” decyzje demoralizujące i niszczące naszą historię. Nikt nie musi być posłuszny takim niepoważnym sytuacjom, szkodliwym dla człowieka i narodu – powiedział bp Dajczak.

Także o indywidualnej wychowawczej odpowiedzialności rodziców i nauczycieli za młode pokolenie mówił nauczycielom na Jasnej Górze abp Wacław Depo. W kazaniu metropolita częstochowski przypomniał słowa Jana Pawła II, że „państwo, które promuje pewne formy ateizmu praktycznego pozbawia swoich obywateli siły moralnej i duchowej niezbędnej do działania na rzecz integralnego rozwoju człowieka”.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Abp Depo zauważył, że pielgrzymka nauczycieli jest świadectwem, że „Chrystus nie jest symbolem przeszłości, jakiejś mglistej rzeczywistości historyczno- religijnej, ale że jest On konkretnym darem Boga, Synem który objawia pełną prawdę o człowieku”. Podkreślił, że to „pielgrzymowanie jest dowodem, że Chrystus, Jego Matka i Jego Kościół w niczym nie zagrażają ludzkiej wolności i procesom kształcenia i wychowania człowieka, a Ewangelia nigdy nie utrudniała i nie utrudnia poszukiwań naukowych i dialogu wiary i rozumu”.

Jak podkreślił kaznodzieja, zasadą Ewangelii jest głębokie poszanowanie sanktuarium sumienia. Abp Depo ubolewał, że nasza epoka spycha na margines pojęcie sumienia i osobistej odpowiedzialności i pytał: jakiego człowieka kształtuje dzisiejsza europejska cywilizacja a w niej szkoła i uniwersytety? Metropolita częstochowski zauważył, że dzisiejsza pedagogika wychowania nie jest łatwą misją i wymaga nieustannej czujności sumienia, codziennego świadectwa, które karmi się modlitwą i nauką a wyraża w normalnych okolicznościach.

Reklama

Abp Depo wskazał na aktualne wyzwania, które pojawiają się w polskiej szkole. - Aktualnym wyzwaniem była sprawa formularza zapisu dzieci do szkoły, w którym znalazły się rubryki rodzic 1, rodzic 2. Dobrze, że po protestach, przywrócono pojecie ojca i matki – mówił w kazaniu. Jako kolejne wyzwanie przywołał zlecenie przez panią Minister badań dotyczących czasu i zakresu wprowadzenia edukacji seksualnej w szkołach. - Problem polega na tym, że poza partią Twój Ruch czy skrajnych środowisk, wspartych lewicowymi mediami, nikt dzisiaj nie oczekuje zmiany przedmiotu wychowanie do życia w rodzinie – podkreślił metropolita częstochowski. Wspomniał też o apelu do Minister Edukacji, w którym „nauczyciele nawołują do zmiany w podręczniku dla pierwszoklasistów tak, by zachowana została prawda o narodowym dziedzictwie, którą tworzą także chrześcijańskie święta”.

Tradycyjnie uczestnicy pielgrzymki wystosowali list do polskich nauczycieli. Zachęcają w nim do podejmowania trudu nawrócenia. Przypominają, że nawrócenie oznacza trud podejmowania przezwyciężania swoich słabości, by być lepszym człowiekiem i w tej perspektywie odnaleźć się mogą wszyscy niezależnie od przekonań religijnych. - Jest to powinność każdego człowieka a jako nauczyciele powinniśmy to uświadamiać uczniom, ponieważ pobudzanie ich do dobrego, wzmacnianie ich wiary w siebie oraz dawanie nadziei jest podstawowym zadaniem – czytamy w liście. Uczestnicy pielgrzymki zapewniają o modlitwie, by w polskich szkołach podejmowano stały wysiłek odwracania się od zła i by jak najwięcej osób doświadczyło duchowych owoców tej postawy.

77. Pielgrzymkę Nauczycieli i Wychowawców rozpoczęło we wtorek, 1 lipca Sympozjum Nauczycieli. W Sali o. Kordeckiego wysłuchali oni wykładów ks. prof. Henryka Seweryniaka z UKSW w Warszawie pt. „Odnówmy się w naszym myśleniu” oraz red. Marcina Jakimowicza pt. „Odnówmy się w naszym działaniu”. Wieczorem nauczyciele modlili się podczas Apelu Jasnogórskiego pod przewodnictwem bp. Dajczaka, a od godz. 21.30 uczestniczyli w całonocnej modlitwie przed Cudownym Obrazem Matki Bożej. Czuwanie poprowadziło Diecezjalne Duszpasterstwo Nauczycieli Diecezji Płockiej. Mszy św. o godz. 23.00 przewodniczył biskup włocławski bp Wiesław Mering.

Reklama

Dziś nauczyciele wysłuchali wykładu programowego „Moc nawrócenia”, który wygłosił bp Grzegorz Ryś z Krakowa. O 15.00, pod przewodnictwem bp Edwarda Dajczaka rozpoczęła się droga krzyżowa. Pielgrzymkę zakończyło nabożeństwo rozesłania w kaplicy Matki Bożej.

Na Jasną Górę nauczyciele i wychowawcy pielgrzymują od 1937r.

Podziel się:

Oceń:

2014-07-02 17:13

[ TEMATY ]

Wybrane dla Ciebie

Co z tym autorytetem?

Niedziela Ogólnopolska 12/2018, str. 47

ontrastwerkstatt/fotolia.com

Jestem starszą nauczycielką i widzę, że niektórzy moi młodsi koledzy czy koleżanki prezentują bardzo „nowoczesny” stosunek do uczniów, np. w sposobie ubierania się, mówienia, zachowania. Czy rzeczywiście jest to metoda na wychowanie młodego człowieka i zbudowanie własnego autorytetu?

Więcej ...

Papież na szczycie G7: żadna maszyna nie powinna decydować o odebraniu życia człowiekowi

2024-06-14 15:51

Vatican Media

Franciszek przemawia na szczycie w Borgo Egnazia w Apulii. Podczas wspólnej sesji ze światowymi przywódcami wskazuje na możliwości, zagrożenia i skutki sztucznej inteligencji: skazalibyśmy ludzkość na przyszłość bez nadziei, gdybyśmy pozbawili ludzi zdolności do decydowania o sobie i swoim życiu, skazując ich na zależność od wyborów dokonywanych przez maszyny.

Więcej ...

Bp Przybylski do LSO: bądźcie sługami słowa Bożego

2024-06-15 18:44

Maciej Orman/Niedziela

– Ministrant, nie tylko lektor, ma być sługą słowa Bożego – powiedział bp Andrzej Przybylski. Biskup pomocniczy archidiecezji częstochowskiej przewodniczył Mszy św. podczas XI Pielgrzymki Liturgicznej Służby Ołtarza Archidiecezji Częstochowskiej do sanktuarium Matki Bożej Mrzygłodzkiej w Myszkowie-Mrzygłodzie.

Więcej ...
Przejdź teraz
REKLAMA: Artykuł wyświetli się za 15 sekund

Reklama

Najpopularniejsze

Wystarczy moje „tak”, aby Bóg sam zaczął działać

Wiara

Wystarczy moje „tak”, aby Bóg sam zaczął działać

Kraków-Łagiewniki: dziś beatyfikacja ks. Michała...

Kościół

Kraków-Łagiewniki: dziś beatyfikacja ks. Michała...

Testament ks. Rapacza dla Polaków w kraju i na emigracji

Kościół

Testament ks. Rapacza dla Polaków w kraju i na emigracji

Kard. Semeraro: beatyfikacja ks. Rapacza znakiem Bożego...

Kościół

Kard. Semeraro: beatyfikacja ks. Rapacza znakiem Bożego...

Anita Włodarczyk zdobyła srebrny medal w rzucie młotem w...

Sport

Anita Włodarczyk zdobyła srebrny medal w rzucie młotem w...

Nie żyje Marzena Kipiel-Sztuka

Wiadomości

Nie żyje Marzena Kipiel-Sztuka

Lekkoatletyczne ME: Wojciech Nowicki zdobył złoty medal w...

Sport

Lekkoatletyczne ME: Wojciech Nowicki zdobył złoty medal w...

Dzierżoniów. Pogrzeb Marii Chlipały - matki...

Niedziela Świdnicka

Dzierżoniów. Pogrzeb Marii Chlipały - matki...

Jednoosobowe biuro rzeczy znalezionych

Wiara

Jednoosobowe biuro rzeczy znalezionych