Reklama

Wiadomości

Barbara Nowacka wycofuje przedmiot HiT ze szkół

2024-04-10 16:04

PAP/Szymon Pulcyn

Uczniowie, którzy we wrześniu rozpoczną naukę w I klasach szkoły ponadpodstawowej nie będą już mieli przedmiotu historia i teraźniejszość. Zamiast niego w II klasie będą mieli nowy przedmiot edukacja obywatelska - zapowiedziała w środę na konferencji prasowej minister edukacji Barbara Nowacka.

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Barbara Nowacka poinformowała, że w planach resortu jest wprowadzenie od 1 września 2025 r. nowego przedmiotu pod nazwą edukacja obywatelska. Będzie on nauczany w klasach II szkół ponadpodstawowych w wymiarze dwóch godzin tygodniowo. W ocenie szefowej MEN, druga klasa szkoły ponadpodstawowej to właściwy czas na wprowadzenie takiego przedmiotu.

"To jest moment, kiedy młodzi ludzie mają już pewną wiedzę, narzędzia i zaczynają się interesować otoczeniem społeczno-politycznym. Chcemy, żeby ten przedmiot był jak najbardziej praktyczny, żeby zawierał elementy, które pozwolą uczniom zobaczyć, jak funkcjonuje samorząd, żeby zawierał elementy debaty oksfordzkiej, elementy kontaktu z ludźmi o innych poglądach" - powiedziała. Zaznaczyła, że potrzebne są "umiejętności debaty, konfrontowania się z osobami o innych poglądach i prowadzenia sporów". "Szkoła jest tym miejscem, w którym dobrze przygotowani nauczyciele i nauczycielki mogą nauczyć młodzież postaw proobywatelskich" - dodała.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Jednocześnie zapowiedziała, że "do konsultacji publicznych wchodzi rozporządzenie, w którym likwidujemy przedmiot HiT (historia i teraźniejszość)". "Tak jak obiecaliśmy w trakcie kampanii, tak jak zapowiadaliśmy wielokrotnie przedmiot HiT znika z ram programowych" - powiedziała Nowacka.

Podziel się cytatem

Reklama

"Mamy świadomość, że to jest wielkie wyzwanie, żeby tak skonstruować program edukacji obywatelskiej, byśmy wszyscy mieli poczucie bez względu na poglądy, zaangażowanie, że jest to coś co łączy" - powiedziała szefowa MEN.

Reklama

"Przedmiot zostanie zaprezentowany w najbliższych miesiącach, kiedy powstanie zespół. Natomiast już dziś wykonujemy pierwsze kroki w kierunku edukacji obywatelskiej" - poinformowała Nowacka.

"Edukacja obywatelska będzie dopiero w drugiej klasie. Przygotujemy nowoczesne podstawy programowe, będzie czas na powstanie nowoczesnych podręczników" - dodała wiceminister edukacji Katarzyna Lubnauer.

Wiceminister zapowiedziała, w środę do konsultacji trafi projekt nowelizacji rozporządzenia w sprawie ramowych planów nauczania. "Żaden nowy rocznik nie będzie miał historii i teraźniejszości, czyli HiT-u, przedmiotu tak politycznego i tak ideologicznego, że aż trudno to sobie wyobrazić" - tak o przedmiocie HiT wypowiedziała się Lubnauer.

Zgodnie z projektem, jak wyjaśniła, uczniowie, którzy rozpoczną naukę we wrześniu w I klasach szkół podstawowych nie będą już uczyć się historii i teraźniejszości, ale ci, którzy będą w klasach II (obecnie są w klasach I) dokończą jeszcze naukę HiT. Wyjaśniła, że chodzi o to, by nie zaburzać ich procesu nauki.

Reklama

Zapowiedziała, że rozporządzenie zostanie podpisane w czerwcu i wejdzie w życie od 1 września 2022 r.

Dopytywana czy w projekcie nowelizacji będzie już ujęty nowy przedmiot - edukacja obywatelska, odpowiedziała, że jeszcze nie, gdyż nie ma jeszcze gotowych podstaw programowych tego przedmiotu.

Wyjaśniła też, że przedmiot wiedza o społeczeństwie realizowany na poziomie rozszerzonym pozostanie bez zmian i nadal WOS będzie wśród przedmiotów maturalnych.

Podziel się:

Oceń:

+2 -11

[ TEMATY ]

Wybrane dla Ciebie

Piontkowski: zastanawiamy się nad stworzeniem elektronicznej wersji świadectwa ukończenia szkoły

pl.fotolia.com

Ministerstwo edukacji rozważa stworzenie elektronicznej wersji świadectwa ukończenia szkoły, która byłaby równorzędna ze świadectwem papierowym - poinformował szef resortu, Dariusz Piontkowski. Jak powiedział, być może takie rozwiązanie uda się wprowadzić w tegorocznej rekrutacji do szkół średnich.

Więcej ...

#PodcastUmajony (odcinek 4.): Oddaj długopis

2024-05-03 20:00

Mat. prasowy

Czy w oczach Maryi istnieją lepsze i gorsze życiorysy? Dlaczego warto Ją zaprosić we własny rodowód? I do jakiej właściwie rodziny Maryja wprowadza Jezusa? Zapraszamy na czwarty odcinek „Podcastu umajonego” ks. Tomasza Podlewskiego o tym, że przy Maryi każda historia może zakończyć się świętością.

Więcej ...

Dzieweczko Lipska, módl się za nami...

2024-05-03 20:00

Karol Porwich/Niedziela

Od wieków żywa i nieustanna miłość do Matki Najświętszej sprawiła, że 2 lipca 1969 roku doszło do koronacji „Maryi Lipskiej w maleńkiej posturze”. Dokonał jej Prymas Polski, Stefan Kardynał Wyszyński.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Nakazane święta kościelne w 2024 roku

Kościół

Nakazane święta kościelne w 2024 roku

Uroczystość Najświętszej Maryi Panny Królowej Polski...

Jasna Góra

Uroczystość Najświętszej Maryi Panny Królowej Polski...

Czy 3 maja obowiązuje nas udział we Mszy św.?

Kościół

Czy 3 maja obowiązuje nas udział we Mszy św.?

#PodcastUmajony (odcinek 3.): Sama tego chciała

Wiara

#PodcastUmajony (odcinek 3.): Sama tego chciała

Świadectwo: Maryja działa natychmiast

Rodzina

Świadectwo: Maryja działa natychmiast

Święta Mama

Kościół

Święta Mama

Nabożeństwo majowe - znaczenie, historia, duchowość +...

Wiara

Nabożeństwo majowe - znaczenie, historia, duchowość +...

#NiezbędnikMaryjny: Litania Loretańska - wezwania

Wiara

#NiezbędnikMaryjny: Litania Loretańska - wezwania

Papież wyniósł ks. Nykiela do godności biskupiej

Kościół

Papież wyniósł ks. Nykiela do godności biskupiej