Reklama

Niedziela Łódzka

Łódź: Spotkanie z autorką

Marek Kamiński

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

W Instytucie Europejskim przy ul. Piotrkowskiej 262/264 odbyła się prezentacja książki dr Aleksandry Rybińskiej – Bieleckiej „Wojskowa służba zdrowia Okręgu Korpusu Wojska Polskiego nr IV Łódź w latach 1921 – 1939”.

- Inspiracja do napisania monografii wzięła się z wcześniejszej mojej pracy magisterskiej „Rola, działalności i znaczenie kobiet w Armii Krajowej: wybór biografii regionu łódzkiego”. W tej monografii znalazł się rozdział dotyczący służby zdrowia. Postanowiłam zgłębić tę tematykę. Holistyczne ujęcie tematu było opracowane przez prof. Andrzeja Felchnera, który napisał habilitację odnośnie służby zdrowia lat 1918 – 1939, ale region łódzki w takim stopniu nie był jeszcze opracowany – powiedziała autorka. 

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Zobacz zdjęcia: Łódź: Spotkanie z autorką

Monografia przedstawia główne aspekty wojskowej służby zdrowia w Okręgu nr 4 w Łodzi poprzez omówienie kierowniczych organów służby zdrowia szczebla centralnego, okręgowego i rejonowego. W jednym z rozdziałów omówiony jest stan zdrowotny żołnierzy, szeroko rozumiana profilaktyka występujących chorób, a także współpraca z cywilną służbą zdrowia. Publikacja przybliża również rozwój szkolnictwa medycznego na szczeblu centralnym i próbę utworzenia Akademii Lekarskiej w Łodzi. Ukazywane zagadnienia są uzupełniane poprzez bogaty materiał statystyczny. - Materiały czerpałam z Centralnego Archiwum Wojskowego, Archiwum Akt Nowych w Warszawie, Archiwum Państwowego w Łodzi, oraz licznych publikacji prasowych w okresie dwudziestolecia międzywojennego podejmujących problematykę zdrowotności, a także historii medycyny - dodała pani Doktor.

Rozbudowane aneksy pozwalają czytelnikowi poznać biografie lekarzy wojskowych okręgu łódzkiego dotąd nieznanych i zapomnianych. Podczas spotkania Grupa Rekonstrukcji Historycznej im. 10. Batalionu Saperów prezentowała repliki umundurowania oraz medyczne eksponaty muzealne z okresu II RP, o których opowiadał Jacek Trajdos historyk wojskowości i dowódca grupy, a także pracownik Biura Upamniętniania Walk i Męczeństwa Instytutu Pamięci Narodowej Oddział w Łodzi.

Podziel się:

Oceń:

2024-04-06 11:30

[ TEMATY ]

Wybrane dla Ciebie

Łódź: Zasłuchani w nauki o Miłosiernym Samarytaninie

Piotr Drzewiecki

Więcej ...

Oświadczenie rzecznika KEP ws. opublikowanego przez „Więź” artykułu

2024-05-20 12:18

episkopat.pl

W związku z licznymi pytaniami odnośnie do opublikowanego dzisiaj przez „Więź” artykułu pt. „List otwarty skrzywdzonych: Oczekujemy zawieszenia przewodniczącego episkopatu”, chciałbym potwierdzić, że członkowie Rady Stałej Konferencji Episkopatu Polski otrzymali wspomniany list.

Więcej ...

Matko Zasypiająca, módl się za nami...

2024-05-21 20:50

Karol Porwich/Niedziela

Przed nami Bazylika Mariacka, która skrywa w sobie wiele skarbów. Jednym z nich jest ołtarz Zaśnięcia Najświętszej Marii Panny jest jednym z najwybitniejszych dzieł późnogotyckiej sztuki rzeźbiarskiej w Europie.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Zgorszenie w Warszawie. Tęczowe

Kościół

Zgorszenie w Warszawie. Tęczowe "nabożeństwo" z...

Największą wartością człowieka jest służba innym

Wiara

Największą wartością człowieka jest służba innym

#PodcastUmajony (odcinek 21.): Egoista

Wiara

#PodcastUmajony (odcinek 21.): Egoista

Święty Jan Nepomucen

Święci i błogosławieni

Święty Jan Nepomucen

Nowenna do Ducha Świętego

Wiara

Nowenna do Ducha Świętego

#NiezbędnikMaryjny: Litania Loretańska - wezwania

Wiara

#NiezbędnikMaryjny: Litania Loretańska - wezwania

Moc Ducha w Kościele

Wiara

Moc Ducha w Kościele

Kard. Ryś: neutralność religijna polega na wspieraniu...

Kościół

Kard. Ryś: neutralność religijna polega na wspieraniu...

Litania nie tylko na maj

Wiara

Litania nie tylko na maj