Reklama

Niedziela Łódzka

Kard. Ryś do łódzkich maturzystów: weźcie ten Kościół w swoje ręce!

ks. Paweł Kłys

Do Częstochowy zjechali tegoroczni maturzyści ze wszystkich zakątków archidiecezji łódzkiej.

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

- Chciałbym wam powiedzieć jedno marzenie, jakie ma w stosunku do was Kościół. To marzenie jest takie: weźcie ten Kościół w swoje ręce! Uczyńcie Kościół, który jest wrażliwy na ludzki płacz. Uczyńcie Kościół taki, który każdego traktuje osobiście i indywidualnie. Uczyńcie Kościół taki, który angażuje każdego, nawet wtedy, kiedy wcześniej kilka razy dopuścił się grzechu, zła i błędu – mówił do maturzystów metropolita łódzki.

Jest już tradycją, że we wtorek po Wielkanocy maturzyści Archidiecezji Łódzkiej spieszą do tronu Królowej Polski, aby prosić swoją Matkę o wsparcie - tak bardzo potrzebne - w czasie składania przez nich egzaminów dojrzałości. Podobnie i w tym roku - 2 kwietnia - do Częstochowy zjechali tegoroczni maturzyści ze wszystkich zakątków archidiecezji łódzkiej. - Przyjechałem tutaj, by pomodlić się nie tylko o zdanie matury, ale i o dalsze życie, bo wchodzimy dorosłość – w kolejny etap naszego życia – żeby Bóg był cały czas przy mnie. Jestem tu również, by prosić o to duchowe wsparcie, by wszystko dobrze poszło – mówi Michał Trzmielak. - Chciałbym po maturze pójść na wydział leśny do Tomaszowa Mazowieckiego, gdyż po zakończeniu szkoły średniej będę technikiem leśnikiem. Byłaby to kontynuacja tego o czym dziś się uczę – podkreśla tegoroczny maturzysta.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

- Jestem tutaj, aby się wspólnie pomodlić o zdanie matury, żeby w tym całym pędzie i przygotowaniach do matury tak się nie zatracić, żeby znaleźć taki wewnętrzny spokój – tłumaczy Weronika Knapińska. - Po maturze chciałabym studiować architekturę na Politechnice Łódzkiej – dodaje.

- Przyjechałam na Jasną Górę, żeby się pomodlić o lepszy start w przyszłość, o to, by Bóg był przy mnie na maturze, by czuwał nade mną, i żeby się do Niego zbliżyć – tłumaczy Karolina z Technikum nr 13 w Łodzi. - Po maturze chciałabym pójść na inwestycje w nieruchomości na Uniwersytecie Łódzkim – dodaje.

Reklama

Pierwszym punktem dzisiejszej pielgrzymki było spotkanie młodych w auli św. Jana Pawła II. Tam, po krótkiej modlitwie i wprowadzeniu duszpasterza młodzieży, zostały zorganizowane warsztaty dla maturzystów na temat wchodzenia w dorosłość i o dojrzałej duchowości. W samo południe tegoroczni maturzyści wzięli udział we Mszy św. w kaplicy Cudownego Obrazu Matki Bożej. Liturgii przewodniczył metropolita łódzki, kardynał Grzegorz Ryś.

Wraz z kończącymi w tym roku szkołę średnią modlili się księża katecheci oraz nauczyciele i wychowawcy młodych. O warunkach, które należy spełnić, by człowiek mógł w Kościele spotkać Chrystusa Zmartwychwstałego mówił do młodych kardynał Grzegorz. - Wstępem do przekazu wiary jest: idź i znajdź ranę, która jest w człowieku i ulecz ją. To wymaga określonej wrażliwości, ale i przekonania, że jak widzisz człowieka, który płacze i nie potrafisz z nim porozmawiać o jego bólu, to nie opowiadaj mu o Jezusie. Najpierw porozmawiaj o tym bólu i o tym płaczu – zauważył duchowny.

- Jezus – jako Pasterz – zna każdą swoją owcę po imieniu i nie traktuje nas jak stado, ale każdego indywidualnie – po imieniu. Dokąd Kościół nie jest taki, to trudno znaleźć w Nim żyjącego Pana. Kościół nie może być tłumem. Kościół nie może być bezosobowym, bezkształtnym stadem. Jest niesłychanie ważne to indywidualne podejście, szacunek dla każdego indywidualnie. Znać, rozpoznawać każdego po imieniu – podkreślił metropolita łódzki. - Każde spotkanie z Jezusem Zmartwychwstałem jest posłaniem. Idź i powiedz. Nie ma takiego spotkania, które by człowieka do niczego nie uruchamiało, do niczego by go Jezus nie posyłał. Jezus pokazuje spotkanemu człowiekowi, że go potrzebuje, że on jest ważny, że on może coś istotnego zrobić. Tak jesteś potrzebny. Ja cię posyłam. Idź!- zaznaczył duchowny.

Reklama

Ostatni – czwarty – element, o którym mówił kardynał Ryś dotyczy spotkania Jezusa z Marią Magdaleną. – możesz być jak Maria Magdalena i trzeba wyrzucić z ciebie siedem złych duchów i w dalszym ciągu – po wyrzuceniu tego siódmego dla Jezusa będziesz kandydatem na najważniejszą z apostołek. Taki jest Bóg jakiego znamy w Jezusie Chrystusie. Bóg drugiej, piątej i dziesiątej szansy. Bóg, który daje ci prawo do błędu i jest przy tobie, i wyzwala nas z paraliżu przed jakąkolwiek decyzją – podkreślił kaznodzieja.

Na koniec homilii metropolita łódzki zwrócił się bezpośrednio do maturzystów i powiedział: chciałbym wam powiedzieć jedno marzenie, jakie ma w stosunku do was Kościół. To marzenie jest takie: weźcie ten Kościół w swoje ręce! Weźcie Go w swoje ręce i uczyńcie Go takim, jak mówi o tym dzisiejsza Ewangelia. Nawet jeśli nie macie takiego doświadczenia Kościoła. Nawet jeśli macie czasami inne doświadczenie, albo przeciwne. Uczyńcie Kościół takim, wy w waszym pokoleniu. Uczyńcie Kościół, który jest wrażliwy na ludzki płacz. Nie potrafi przejść obojętnie wobec czyjegoś bólu. Uczyńcie Kościół taki, który każdego traktuje osobiście i indywidualnie. Uczyńcie Kościół taki, który angażuje każdego, nawet wtedy, kiedy wcześniej kilka razy dopuścił się grzechu, zła i błędu. Nawet jeśli jest taki jak Maria Magdalena. Uczyńcie Kościół taki! – zakończył duchowny.

Na zakończenie liturgii maturzyści zawierzyli siebie, swoje egzaminy oraz wybór drogi życiowej, dobremu Bogu przez ręce Jasnogórskiej Pani.

Podziel się:

Oceń:

+4 0
2024-04-02 16:30

[ TEMATY ]

Wybrane dla Ciebie

Łódź: Podążają drogą modlitwy

Marek Kamiński

Więcej ...

Litania nie tylko na maj

Karol Porwich/Niedziela

Jak powstały i skąd pochodzą wezwania Litanii Loretańskiej? Niektóre z nich wydają się bardzo tajemnicze: „Wieżo z kości słoniowej”, „Arko przymierza”, „Gwiazdo zaranna”…

Więcej ...

Katecheci przeciwko zmianom zasad organizacji religii w szkołach

2024-05-21 16:42

Bożena Sztajner/Niedziela

Nauczyciele ze Stowarzyszenia Katechetów Świeckich krytykują propozycję MEN zmian w zasadach organizacji lekcji religii w szkołach. Według nich spowodują one utratę pracy przez część katechetów. Opowiadają się za natomiast za wprowadzeniem obowiązkowych dla uczniów lekcji religii lub etyki.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Zgorszenie w Warszawie. Tęczowe

Kościół

Zgorszenie w Warszawie. Tęczowe "nabożeństwo" z...

Największą wartością człowieka jest służba innym

Wiara

Największą wartością człowieka jest służba innym

#PodcastUmajony (odcinek 21.): Egoista

Wiara

#PodcastUmajony (odcinek 21.): Egoista

Święty Jan Nepomucen

Święci i błogosławieni

Święty Jan Nepomucen

Nowenna do Ducha Świętego

Wiara

Nowenna do Ducha Świętego

#NiezbędnikMaryjny: Litania Loretańska - wezwania

Wiara

#NiezbędnikMaryjny: Litania Loretańska - wezwania

Moc Ducha w Kościele

Wiara

Moc Ducha w Kościele

Kard. Ryś: neutralność religijna polega na wspieraniu...

Kościół

Kard. Ryś: neutralność religijna polega na wspieraniu...

Uroczystość Zesłania Ducha Świętego

Kościół

Uroczystość Zesłania Ducha Świętego