Reklama

Jasna Góra

„Bądź wieczną lampką” - od 20 lat jasnogórskie bractwo szerzy kult Eucharystii

2024-03-28 16:57

Karol Porwich/Niedziela

Od 20 lat, jak św. Jan Ewangelista, głoszą w swojej codzienności, że Chrystus jest „światłością świata, a kto za Nim idzie, nie będzie chodził w ciemności, lecz będzie miał światło życia”. To Jasnogórskie Bractwo Eucharystyczne, w którego misji jest szerzenie miłości do Jezusa w Eucharystii.

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

- Adorujmy Chrystusa, oddajmy Mu cześć, prośmy o powołania kapłańskie, o świętość kapłanów - zachęcają członkowie Jasnogórskiego Bractwa Eucharystycznego. - Adoracja jest potrzebna wierzącym, także kapłanom, jak tlen do życia - przekonują. Co miesiąc, w pierwszy czwartek, członkowie bractwa gromadzą się na Jasnej Górze na Mszy św., a następnie na adoracji Najświętszego Sakramentu.

- Nie można kochać kogoś, kogo się nie zna. A więc pierwszym krokiem jest poznanie Jezusa. Potem przebywanie z Nim jak przyjaciel z przyjacielem i tym jest Adoracja - mówił podczas ostatniego ogólnopolskiego zjazdu Bractwa jego opiekun paulin o. Jan Poteralski. Wyjaśniał też, że Adoracja jest przedłużeniem Eucharystii. - Ze zjednoczenia z Jezusem podczas Komunii Świętej rodzi się potrzeba adoracji, uwielbienia Boga, bycia sam na sam, z Tym, o którym wiemy, że nas bardzo kocha, a więc adoracja jest odpowiedzią na naszą miłość do Jezusa. To spontaniczna potrzeba serca wypełnionego Jezusem. Kocham, więc przychodzę, by jeszcze bardziej kochać. To po prostu wymiana miłości – wyjaśniał paulin.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Jasnogórskie Bractwo Eucharystyczne powstało na gruncie Jasnogórskiej Rodziny Różańcowej. Jednym z impulsów powstania dzieła było pragnienie Polki z Chicago Stefanii Chase, lekarza medycyny, by w Polsce powstawały kaplice Adoracji Najświętszego Sakramentu. Zwróciła się ona do założyciela Jasnogórskiej Rodziny Różańcowej paulina o. Bronisława Matyszczyka, aby tę idee szerzenia kultu Eucharystii wszczepił w Jasnogórskiej Rodzinie Różańcowej. Jak przypomina Zofia Chmielewska inicjatorka grup kultu Najświętszego Sakramentu w Jasnogórskiej Rodzinie Różańcowej, wyłonieniu się bractwa sprzyjał też charyzmat założyciela o. Matyszczyka, człowieka wielkiej modlitwy, którą też zaszczepił we wspólnocie różańcowej, którą utworzył. - Był wielkim czcicielem Serca Pana Jezusa, patrzył w Chrystusa i był też zwolennikiem, aby przy Najświętszym Sakramencie, jak ta wieczna lampka, wiecznie płonąć - mówił o paulinie ówczesny metropolita częstochowski abp Stanisław Nowak.

Reklama

Powołanie Bractwa było też odpowiedzią na nauczanie Jana Pawła II, który w 2002 r. poszerzył różaniec o tajemnice światła, w nich tajemnicę ustanowienia Eucharystii. W następnym roku, 2003r., ogłosił encyklikę o Eucharystii w życiu Kościoła oraz Rok Eucharystii (X 2004 - X 2005).

Do powstałego w Roku Eucharystii Bractwa abp Nowak apelował: Zapalmy nowe światło, a to światło, to Bractwo Przenajświętszego Sakramentu, Bractwo wielkie, bo ma na celu rozbudzenie do miłości adoracyjnej, do trwania przy Przenajświętszym Sakramencie

Bractwo zatwierdzone zostało 25 marca 2004 r. Ma swoje centrum na Jasnej Górze.

Jak zauważa Zofia Chmielewska, Bractwo służy pogłębieniu duchowości otwartej na Tajemnice Eucharystii w swojej macierzystej wspólnocie a jednocześnie wykracza poza apostolstwo różańcowe i otwiera się na nową misję – apostolstwo eucharystyczne.

Owocem apostolstwa Jasnogórskiego Bractwa Eucharystycznego jest powstanie wielu ośrodków adoracji Najświętszego Sakramentu na terenie Polski i kilku w innych krajach: np. W USA, Francji, Niemczech, Grecji.

- W naszej codzienności wybierajmy i uczmy się „eucharystycznego stylu życia”, czyli wchodźmy w postawy Jezusa. To jest bardzo wymagające. Jezus w Eucharystii jest pokorny i zapragnijmy z całego serca być pokornymi - mówił o. Tomasz Leśniewski, paulin, który podczas swej posługi na Jasnej Górze związany był z Bractwem.

Mirosława Szymusik @JasnaGóraNews

Podziel się:

Oceń:

[ TEMATY ]

Wybrane dla Ciebie

Prośmy Pana Boga, aby pomnażał naszą wiarę

Karol Porwich/Niedziela

Rozważania do Ewangelii J 14, 7-14.

Więcej ...

Siedlce: Pogrzeb dzieci utraconych

2024-04-26 18:01

Magdalena Pijewska

- Jeśli rodzicami byliście przez pięć czy dziesięć minut, to rodzicami zostaliście na wieczność - wskazał ks. kanonik Jacek Sereda podczas Mszy św. w katedrze siedleckiej. Dziś odbył się pogrzeb 20 dzieci. Podczas liturgii modlono się dar pokoju i nadziei dla rodziców przeżywających ból po stracie dziecka.

Więcej ...

Czego uczy nas świętość Jana Pawła II? Msza św. z okazji obchodów 10. rocznicy kanonizacji papieża

2024-04-27 17:55

@VaticanNewsPL

Odważny, zdecydowany, konsekwentny, człowiek pokoju, obrońca rodziny, godności każdego ludzkiego życia, prawdziwy i szczery przyjaciel młodych oraz wielka pobożność Maryjna - tak scharakteryzował św. Jana Pawła II kard. Angelo Comastri. Emerytowany archiprezbiter bazyliki watykańskiej w homilii podczas Mszy św. w Bazylice św. Piotra z okazji obchodów 10. rocznicy kanonizacji papieża Polaka starał się odpowiedzieć na pytanie: Czego uczy nas świętość Jana Pawła II - niezwykłego ucznia Jezusa w XX wieku?

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Oświadczenie diecezji warszawsko-praskiej ws. księdza...

Kościół

Oświadczenie diecezji warszawsko-praskiej ws. księdza...

Kard. Stanisław Dziwisz kończy 85 lat

Kościół

Kard. Stanisław Dziwisz kończy 85 lat

Giuseppe Moscati – lekarz, który leczył miłością

Święci i błogosławieni

Giuseppe Moscati – lekarz, który leczył miłością

Prośmy Pana Boga, aby pomnażał naszą wiarę

Wiara

Prośmy Pana Boga, aby pomnażał naszą wiarę

Maryjo ratuj! Ogólnopolskie spotkanie Wojowników Maryi w...

Kościół

Maryjo ratuj! Ogólnopolskie spotkanie Wojowników Maryi w...

Sosnowiec: bp Artur Ważny – nowym biskupem sosnowieckim

Kościół

Sosnowiec: bp Artur Ważny – nowym biskupem sosnowieckim

Matka Boża Dobrej Rady

Wiara

Matka Boża Dobrej Rady

Popatrzcie, jaką miłością obdarzył nas Ojciec

Kościół

Popatrzcie, jaką miłością obdarzył nas Ojciec

Legenda św. Jerzego

Święci i błogosławieni

Legenda św. Jerzego