Reklama

Niedziela Wrocławska

Eucharystia w intencji zmarłego abp. Mariana Gołębiewskiego

Msza św. w intencji zmarłego abp. seniora Mariana Gołębiewskiego

Marzena Cyfert

Msza św. w intencji zmarłego abp. seniora Mariana Gołębiewskiego

W katedrze wrocławskiej abp Józef Kupny przewodniczył Mszy św. w intencji śp. abp. seniora Mariana Gołębiewskiego, metropolity wrocławskiego w latach 2004-2013.

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Homilię wygłosił bp Ignacy Dec. W pierwszej części nawiązał do słowa Bożego z V niedzieli wielkopostnej. Przypomniał słowa Jezusa: „Jeżeli ziarno pszenicy wpadłszy w ziemię nie obumrze, zostanie tylko samo, ale jeżeli obumrze, przynosi plon obfity.”

– Jezus w tych słowach powiedział o swoim uwielbieniu, o swojej drodze do chwały, która prowadzić będzie przez krzyżową śmierć. Życie ziemskie Jezusa obumarło jak ziarno wrzucone w ziemię. Trzeciego dnia przekształciło się w nowe życie, życie uwielbione – mówił bp Dec. Podkreślił, że słowa Pana Jezusa odnoszą się dzisiaj do nas.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

W drugiej części homilii przedstawił sylwetkę zmarłego abp. Mariana Gołębiewskiego. – Znam dość dobrze osobę zmarłego pasterza, gdyż czytałem jego biblijne, naukowe i homiletyczne publikacje. Był on także przez ponad 9 lat naszym metropolitą – mówił bp Dec.

Przypomniał najważniejsze fakty z życia arcybiskupa Mariana, od narodzin 22 września 1937 r. w Trzebuchowie, poprzez seminarium we Włocławku, po święcenia kapłańskie w 1962 r., posługę kapłańską w Ślesinie i Zduńskiej Woli. Mówił również o studiach na Katolickim Uniwersytecie Lubelskim i w Papieskim Instytucie Biblijnym w Rzymie. Podkreślił pracę ks. dr. Mariana Gołębiewskiego jako wykładowcy Pisma Świętego ST, języka greckiego, łacińskiego i angielskiego w WSD we Włocławku oraz jego posługę rektora.

– Łączył pracę naukową z pracą wychowawczą wśród kandydatów do kapłaństwa. Od początku nauczania w WSD prowadził seminarium naukowe z zakresu Starego Testamentu. Pod jego kierunkiem napisano 30 prac magisterskich. Miał zajęcia ze Starego Testamentu na wydziale teologicznym ATK w Warszawie, gdzie w roku 1983 został zaangażowany jako adiunkt. Jego zainteresowania naukowe skupiały się wokół problematyki starotestamentowych ksiąg prorockich, zwłaszcza Deutero-Izajasza – mówił bp Dec.

Reklama

Zaznaczył, że praca w warszawskim środowisku teologicznym zmobilizowała go do przygotowania rozprawy habilitacyjnej, która nosiła tytuł „Hymny samopochwalne Jahwe u Deutero-Izajasza (40-48). Studium literacko-krytyczno-teologiczne”. Na podstawie rozprawy oraz w oparciu o dorobek naukowy otrzymał w 1994 r. stopień doktora habilitowanego teologii w zakresie biblistyki.

– 20 lipca 1996 r. Jan Paweł II mianował ks. Mariana Gołębiewskiego biskupem diecezji koszalińsko-kołobrzeskiej. Święcenia biskupie i ingres do katedry koszalińskiej miały miejsce 31 sierpnia 1996 r. – przypominał bp Dec, podkreślając, że młody biskup podjął posługiwanie w trudnym okresie przemian ustrojowo-społecznych w Polsce. 3 kwietnia 2004 r. bp Gołębiewski został mianowany arcybiskupem metropolitą wrocławskim.

– Ksiądz arcybiskup nie był bez grzechu, nikt z nas nie jest bez grzechu, ale trzeba o człowieku mówić prawdę pełną. Trzeba widzieć blaski i cienie – mówił bp Dec.

Podkreślił, że mamy obowiązek napiętnować każde zło, że godzimy się z tym, co postanowiła Stolica Apostolska, ale podziękował również za dobro, które Pan Bóg przekazał i rozdawał ludziom na różnych etapach służby kapłańskiej, biskupiej i arcybiskupiej zmarłego. – Modlimy się, żeby Chrystus Pan wybielił twoje zaniedbania, twoje wszystkie braki w swojej zbawczej Krwi, którą przelał za nas na krzyżu; te wszystkie twoje braki, jakie może się zdarzyły. To Bóg najlepiej wie – mówił bp Ignacy Dec.

Abp Józef Kupny podziękował wszystkim za udział w Eucharystii. Podkreślił znaczenie spojrzenia na osobę zmarłego w blasku prawdy. Wspomniał o dobroci i życzliwości, jakich doświadczył z jego strony. – To był człowiek, na którego mogłem liczyć – mówił metropolita wrocławski i zachęcił do modlitwy w intencji zmarłego arcybiskupa Mariana: – Już w Księdze Machabejskiej czytamy, że rzeczą zbawienną jest modlić się za zmarłych. Modlimy się za mojego poprzednika arcybiskupa Mariana, by miłosierny Bóg przyjął go do grona swoich wybranych w niebie.

Podziel się:

Oceń:

+8 0
2024-03-17 22:30

Wybrane dla Ciebie

Werona czeka na papieża: pielgrzymka pod znakiem pokoju

2024-05-03 10:24

materiał prasowy

Dziesięć lat od ostatniej Areny Pokoju, w Weronie odbędzie się kolejne spotkanie przypominające o dziedzictwie tego włoskiego miasta, które leży na „skrzyżowaniu kultur i narodów”. - Udział papieża w tym wydarzeniu przyczyni się do wzmocnienia naszego wołania na rzecz pokoju i sprawiedliwości - mówi burmistrz Damiano Tommasi. Franciszek będzie w Weronie 18 maja, w wigilię uroczystości Zesłania Ducha Świętego.

Więcej ...

Abp Tadeusz Wojda podczas Apelu Jasnogórskiego - byśmy z pomocą Maryi pragnęli odnawiać naszą wiarę

2024-05-03 08:16

Jasna Góra/Facebook

- Maryjo Królowo Polski! Jest naszą niepojętą radością, że dzisiaj, w przededniu Twojego święta, możemy się znowu zgromadzić przed Twoim obliczem w tym naszym narodowym sanktuarium, które od wieków jest mocno bijącym sercem wierzącej Polski - mówił na Jasnej Górze abp Tadeusz Wojda. Przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski poprowadził modlitwę Apelu Jasnogórskiego w wigilię uroczystości Najświętszej Maryi Panny Królowej Polski.

Więcej ...

Nosić obraz Maryi w oczach i sercu

2024-05-03 21:22
Kościół w Zwanowicach

ks. Tomasz Gospodaryk

Kościół w Zwanowicach

Mieszkańcy Zwanowic obchodzili dziś coroczny odpust ku czci Najświętszej Maryi Panny Królowej Polski. Sumie odpustowej przewodniczył ks. Łukasz Romańczuk, odpowiedzialny za edycję wrocławską TK “Niedziela”

Więcej ...
Przejdź teraz
REKLAMA: Artykuł wyświetli się za 15 sekund

Reklama

Najpopularniejsze

Uroczystość Najświętszej Maryi Panny Królowej Polski...

Jasna Góra

Uroczystość Najświętszej Maryi Panny Królowej Polski...

Nakazane święta kościelne w 2024 roku

Kościół

Nakazane święta kościelne w 2024 roku

Czy 3 maja obowiązuje nas udział we Mszy św.?

Kościół

Czy 3 maja obowiązuje nas udział we Mszy św.?

#PodcastUmajony (odcinek 3.): Sama tego chciała

Wiara

#PodcastUmajony (odcinek 3.): Sama tego chciała

Świadectwo: Maryja działa natychmiast

Rodzina

Świadectwo: Maryja działa natychmiast

Święta Mama

Kościół

Święta Mama

Nabożeństwo majowe - znaczenie, historia, duchowość +...

Wiara

Nabożeństwo majowe - znaczenie, historia, duchowość +...

Papież wyniósł ks. Nykiela do godności biskupiej

Kościół

Papież wyniósł ks. Nykiela do godności biskupiej

#NiezbędnikMaryjny: Litania Loretańska - wezwania

Wiara

#NiezbędnikMaryjny: Litania Loretańska - wezwania