Reklama

Kościół

Abp Jędraszewski do kapłanów: dla nas Bóg nazywa się "Miłość" i "Prawda"

Archidiecezja Krakowska

Duchowni z Podhala uczestniczyli dziś w Pielgrzymce Pokutnej Archidiecezji Krakowskiej, której przewodniczył w Sanktuarium Matki Boskiej Ludźmierskiej abp Marek Jędraszewski. - Świat mówi, że jego Bóg nazywa się „Nie”. Dla nas, kapłanów Bóg nazywa się „Miłość” i „Prawda” - podkreślał metropolita krakowski.

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Abp Jędraszewski przywołał refren piosenki, którą usłyszał w radiu:„ Mój bóg, nazywa się «nie wiem»”, mój bóg nazywa się «nie»”.- Nasz program musi być inni. My kapłani mówimy co innego. Dla nas Bóg to «Miłość i Prawda», Bóg nazywa się «Tak» - mówił duchowny podkreślając, że to program każdego chrześcijanina od momentu chrztu, a zwłaszcza kapłana, który zobowiązał się podczas święceń iść drogą Chrystusa, na chwałę Ojca i dla zbawienia świata. - Kapłan musi wiedzieć, jakie jest imię Boga, którego głosi i całe życie kapłańskie, każdy gest jego życia musi być „tak” na chwałę Ojca - dodawał.

- Świat mówi: „Mój bóg, nazywa się «nie wiem»”, mój bóg nazywa się «nie»”. Ale my kapłani wiemy, kim jest Bóg i wiemy jakiego Boga głosić musimy światu: „Mój Bóg nazywa się «Miłość i Prawda», mój Bóg nazywa się «Tak»” - podkreślił abp Jędraszewski.

Podziel się cytatem

Reklama

Metropolita krakowski zwrócił uwagę, że trwający Wielki Post jest czasem przygotowania do Kongresu Eucharystycznego w Archidiecezji Krakowskiej, którego kulminacją będzie beatyfikacja ks. Michała Rapacza 15 czerwca 2024 r. Arcybiskup zaznaczył, że zaangażował się w sprawę beatyfikacji proboszcza z Płok, bo przypomniała mu się postać poznańskiego kapłana, którego życie było niezwykle podobne do życia ks. Rapacza. Był nim ks. Stanisław Streich, pracujący koło Poznania.

Reklama

Ks. Stanisław Streich urodził się w 1902 r. w Bydgoszczy. W 1925 r. przyjął święcenia kapłańskie w Poznaniu. W 1933 r. kard. August Hlond mianował go proboszczem w Żabikowie, żeby zajął się budową kościoła w Luboniu i zaczął organizować życie duszpasterskie. Dwa lata później został proboszczem w parafii św. Jana Bosko w Luboniu, w trudnym robotniczym środowisku. W niedzielę 27 lutego 1938 r., podczas Mszy św. został zastrzelony. Zabójca wbiegł na ambonę wznosząc hasła: „Niech żyje komunizm!” oraz „Wynoście się z kościoła, to za waszą wolność!”. Od 2017 r. toczy się proces beatyfikacyjny ks. Streicha - jest na zaawansowanym etapie w Rzymie.

Reklama

Zgromadzonych kapłanów pozdrowił ks. Maciej Ścibor, kustosz ludźmierskiego sanktuarium. Oprócz uroczystej Mszy św. w bazylice mniejszej była jeszcze adoracja przed Najświętszym Sakramentem i konferencja w Domu Pielgrzyma.

Do sanktuarium Matki Bożej Królowej Podhala przyjechali duchowni reprezentujący dekanaty: Białka Tatrzańska, Biały Dunajec, Czarny Dunajec, Jabłonka, Jordanów, Mszana Dolna, Niedzica, Nowy Targ, Rabka, Zakopane. Łącznie w ludźmierskiej pielgrzymce wzięło udział około 80 duchownych.

- Bogu jestem wdzięczny, że przyjeżdżamy do Ludźmierza, by przed wielką Królową Podhala w gronie kapłańskich powierzyć siebie, naszych wiernych, zanieść modlitwę przebłagalną i dziękczynną - powiedział KAI znany duchowny ks. Władysław Zązel, obecnie rezydent w parafii Najświętszego Serca pana Jezusa w Nowym Targu, wcześniej propagator wesel bezalkoholowych.

Przed wyjazdem z Ludźmierza kapłani spotkali się na wspólnej kawie i poczęstunku.

Kapłani z Archidiecezji Krakowskiej uczestniczyli także w Pielgrzymce Pokutnej w Kalwarii Zebrzydowskiej, Sanktuarium św. Jana Pawła II w Krakowie, i kościole Niepokalanego Serca NMP w Trzebini-Sierszy.

Podziel się:

Oceń:

+5 0
2024-02-24 14:55

[ TEMATY ]

Wybrane dla Ciebie

Abp Michalik wspiera abp. Jędraszewskiego

Abp Józef Michalik

Joanna Trudzik

Abp Józef Michalik

"Ludzie wiary potrzebują zdrowego pokarmu Ewangelii i niekiedy szczególnie jasnego «tak» lub «nie» w pasterskim przepowiadaniu" – napisał arcybiskup senior archidiecezji przemyskiej Józef Michalik w liście do metropolity krakowskiego abp. Marka Jędraszewskiego.

Więcej ...

Nabożeństwo majowe - znaczenie, historia, duchowość + Litania Loretańska

Karol Porwich/Niedziela

Maj jest miesiącem w sposób szczególny poświęconym Maryi. Nie tylko w Polsce, ale na całym świecie, niezwykle popularne są w tym czasie nabożeństwa majowe. [Treść Litanii Loretańskiej na końcu artykułu]

Więcej ...

Prezydent: dziękuję strażakom za służbę ludziom i Rzeczypospolitej

2024-05-04 15:06
Prezydent Andrzej Duda

Karol Porwich/Niedziela

Prezydent Andrzej Duda

Prezydent Andrzej Duda podziękował w sobotę strażakom za służbę ludziom i Rzeczypospolitej. Podczas centralnych obchodów Dnia Strażaka przypomniał, że tylko w 2023 r. strażacy podjęli pół miliona interwencji, podczas których udzielali wszechstronnej pomocy.

Więcej ...
Przejdź teraz
REKLAMA: Artykuł wyświetli się za 15 sekund

Reklama

Najpopularniejsze

Zatrzymajmy się dziś i mocno przyjmijmy krzyż naszego...

Wiara

Zatrzymajmy się dziś i mocno przyjmijmy krzyż naszego...

#NiezbędnikMaryjny: Litania Loretańska - wezwania

Wiara

#NiezbędnikMaryjny: Litania Loretańska - wezwania

Św. Florian, żołnierz, męczennik

Święci i błogosławieni

Św. Florian, żołnierz, męczennik

Wytrwajcie w miłości mojej!

Wiara

Wytrwajcie w miłości mojej!

Czy 3 maja obowiązuje wstrzemięźliwość od pokarmów...

Kościół

Czy 3 maja obowiązuje wstrzemięźliwość od pokarmów...

Nakazane święta kościelne w 2024 roku

Kościół

Nakazane święta kościelne w 2024 roku

Czy 3 maja obowiązuje nas udział we Mszy św.?

Kościół

Czy 3 maja obowiązuje nas udział we Mszy św.?

Świadectwo: Maryja działa natychmiast

Rodzina

Świadectwo: Maryja działa natychmiast

Nabożeństwo majowe - znaczenie, historia, duchowość +...

Wiara

Nabożeństwo majowe - znaczenie, historia, duchowość +...