Reklama

Kościół

Polacy i Francuzi odbudowali kościół w Corbeil-Essonnes po pożarze

E. Matejko/parafia Corbeil-Essonnes

Parafianie są bardzo związani z naszym kościołem. Przychodzili po pożarze. Widziałem ich łzy. Bardzo to przeżyli. Tym bardziej uroczystość rekonsekracji odbudowanego kościoła była dla nas radosnym przeżyciem – powiedział Polskifr.fr ks. Andrzej Barnaś, proboszcz polsko-francuskiej wspólnoty w Corbeil-Essonnes (Île-de-France). 4 lipca 2020 r. doszło do pożaru kościoła św. Pawła, w niedzielę 17 września br. świątynia została na nowo poświęcona. W uroczystości wzięli udział rektor i wicerektor Polskiej Misji Katolickiej we Francji.

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Wyjątkowym dniem dla parafii była niedziela 17 września br. O godz. 17:00 miało miejsce ponowne poświęcenie kościoła św. Pawła. Dokonał go ordynariusz diecezji Évry-Corbeil-Essonnes bp Michel Pansard.

Podziel się cytatem

Reklama

Mszę św. koncelebrowali rektor Polskiej Misji Katolickiej ks. Bogusław Brzyś i wicerektor ks. dr Paweł Pietrusiak oraz księża francuscy z sektora duszpasterskiego. „Kościół był pełny. Przyszło wiele osób z innych parafii. Oprawa liturgiczna była polsko-francuska” – opowiedział ks. Barnaś.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Uroczystość rekonsekracji trwała 2 godz. „Była bardzo podniosła atmosfera. Zdecydowana większość uczestników po raz pierwszy brała udział w takim wydarzeniu. Odbyły się obrzędy m.in. poświęcenia ścian, ołtarza i wiernych na pamiątkę chrztu św. Śpiewaliśmy też litanię do Wszystkich Świętych. Do Litanii włączyliśmy błogosławioną rodzinę Umów. Złożyliśmy relikwie w mensie ołtarzowej (blat ołtarza)” – zrelacjonował proboszcz wspólnoty. Na zakończenie odbyło się spotkanie w salce parafialnej.

Reklama

Trzyletnia odbudowa: od tragedii do radości

E. Matejko / parafia Corbeil-Essonnes

Sobota 4 lipca 2020 r. była tragicznym dniem dla polsko-francuskiej wspólnoty w Corbeil-Essonnes. Tego dnia spłonął miejscowy kościół św. Pawła. „Na szczęście dzięki szybkiej reakcji sąsiadów, którzy słyszeli spadające belki, widzieli płonący dach, zawiadomili straż pożarną, która przybyła i wykonała błyskawiczną akcję ratowania kościoła. Dzięki temu nie spłonął w całości. Strażakom udało się uratować dużo figur, obrazów i co najważniejsze - Najświętszy Sakrament” – wspomina po latach polski proboszcz.

Mimo bólu spowodowanego utratą kościoła, z którym byli związani, niektórzy od dziecka, parafianie Corbeil-Essonnes musieli przenieść się do pobliskiej parafii św. Marcela w Villabé. „Tam przez trzy lata mogliśmy funkcjonować razem z tamtejszą wspólnotą francuską, którą też objąłem opieką duszpasterską” – opowiedział ks. Andrzej Barnaś.

W międzyczasie trwały przygotowania do odbudowy kościoła. W to przedsięwzięcie zaangażowało się wiele podmiotów i instytucji: ubezpieczyciel, merostwo, diecezja, architekt, przedsiębiorstwo budowlane. „Gdyby nie covid, odbudowa przebiegłaby szybciej. Wzrosły też ceny materiałów budowlanych. W końcu po trzech latach kościół został bardzo ładnie odnowiony. Tak jasnego kościoła nie widziałem, wszystko jest odmalowane, oczyszczone. Zamiast ciemnego parkietu jest jasna posadzka” – podkreślił proboszcz z Corbeil-Essonnes.

Parafianie z Corbeil-Essonnes mogli liczyć na wsparcie ze strony osób i instytucji, nie tylko katolickich. „Nawet wspólnota muzułmańska z Corbeil przesłała nam słowa współczucia i ofertę pomocy finansowej” – podkreślił rozmówca Polskifr.fr.

Gdy kościół był już niemal odbudowany, doszło do incydentu z wybiciem części okien. Dla proboszcza parafii był to znak, że potrzebne są lepsze zabezpieczenia kościoła. „Pojawiła się zatem konieczność oświetlenia kościoła w nocy, założenia monitoringu i siatek metalowych na szyby, aby zapobiegać takim incydentom w przyszłości” – zaznaczył ks. Andrzej Barnaś.

Reklama

Po odbudowie zmianie uległy niektóre elementy wystroju i wyposażenie kościoła. „Poprzednie ławki były prostsze, bez klęcznika, teraz jednak wprowadziliśmy ławki z klęcznikami. Jeszcze nie wszystkie elementy są dobudowane, np. podjazdy dla osób niepełnosprawnych. Część dekoracji czeka na swoją kolej” – poinformował ks. Andrzej.

Wspólnota zadbała nie tylko o materiały do odbudowy kościoła, ale także zaplecze duchowe. „Zaraz po spaleniu kościoła poprosiłem nasze dwa koła różańcowe, by wśród ich intencji była stała intencja o odbudowę kościoła i powrót wspólnoty polsko-francuskiej do swojego miejsca. Ta trzyletnia wytrwała i ufna modlitwa jak widać przyniosła owoce” – podsumował ks. Andrzej Barnaś.

Podziel się:

Oceń:

+6 0
2023-09-20 16:26

[ TEMATY ]

Wybrane dla Ciebie

Duszpasterstwo Polaków w Niemczech

karlherl/pixabay.com

Od 72 tat istnieją stałe struktury duszpasterstwa polskiego w Niemczech. Początkowo samodzielne, podległe bezpośrednio Stolicy Apostolskiej, od około 40 lat są włączone w struktury lokalnego Kościoła katolickiego. Świątynie, z których Polacy korzystają są własnością niemieckich diecezji.

Więcej ...

8 maja - wielkie pompejańskie święto

2024-04-15 14:24

Adobe Stock

8 maja to wyjątkowe święto dla czcicieli Matki Bożej Pompejańskiej i odmawiających nowennę pompejańską. To dzień poświęcenia Sanktuarium Królowej Różańca Świętego.

Więcej ...

Pogrzeb ks. Jerzego Witka SBD

2024-05-07 16:42
Msza św. pogrzebowa ks. Jerzego Witka SDB

ks. Łukasz Romańczuk

Msza św. pogrzebowa ks. Jerzego Witka SDB

Rodzina Salezjańska pożegnała ks. Jerzego Witka SDB. Na Mszy świętej modliło się ponad 100 księży, wspólnoty neokatechumenalne oraz wierni świeccy dziękujący za posługę tego kapłana.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Matura: bunt i jego konsekwencje lub relacja z drugim...

Wiadomości

Matura: bunt i jego konsekwencje lub relacja z drugim...

Nowenna do św. Andrzeja Boboli

Wiara

Nowenna do św. Andrzeja Boboli

Jezu, ufam Twemu miłosierdziu. Jezu, ufam Tobie!

Wiara

Jezu, ufam Twemu miłosierdziu. Jezu, ufam Tobie!

Diecezjalna Komisja Muzyki Kościelnej: w liturgii nie...

Kościół

Diecezjalna Komisja Muzyki Kościelnej: w liturgii nie...

Czy 3 maja obowiązuje wstrzemięźliwość od pokarmów...

Kościół

Czy 3 maja obowiązuje wstrzemięźliwość od pokarmów...

#NiezbędnikMaryjny: Litania Loretańska - wezwania

Wiara

#NiezbędnikMaryjny: Litania Loretańska - wezwania

Litania nie tylko na maj

Wiara

Litania nie tylko na maj

Nakazane święta kościelne w 2024 roku

Kościół

Nakazane święta kościelne w 2024 roku

Nabożeństwo majowe - znaczenie, historia, duchowość +...

Wiara

Nabożeństwo majowe - znaczenie, historia, duchowość +...