Reklama

Aspekty

Młodzi poznają miejsca św. Jana Pawła II

Jolanta Kłos

Uczniowie Szkoły Podstawowej im. św. Jana Pawła II w Trzebiczu po raz kolejny poznawali miejsca związane z Papieżem-Polakiem. W maju wraz z opiekunami i ks. prob. Tadeuszem Wołoszynem pojechali na wycieczkę śladami Świętego Papieża – tym razem na Dolny Śląsk.

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Przypomnijmy, 16 października 2020 roku, w rocznicę wyboru św. Jana Pawła II na Stolicę Piotrową, Szkole Podstawowej w Trzebiczu uroczyście nadano imię Papieża Polaka. Tego dnia szkoła otrzymała też własny sztandar. Świętowano wówczas 75-lecie istnienia placówki, a także otwarto nową salę gimnastyczną. Jednak zwyczaj poznawania przez uczniów tych miejsc w Polsce, które są poświęcone św. Janowi Pawłowi II albo należą do tych, które odwiedzał w czasie zwiedzania Ojczyzny, powstał dużo wcześniej - przed nadaniem szkole imienia Papieża Polaka.

- Od początku, kiedy zostałem proboszczem w parafii w Trzebiczu (to już czternaście lat), realizuję dla młodych coroczne wyjazdy śladami św. Jana Pawła II. Na taką wycieczkę połączoną z pielgrzymowaniem rokrocznie jadą uczniowie naszej szkoły, z których wielu należy jednocześnie do Szkolnego Koła Caritas czy Liturgicznej Służby Ołtarza – mówi ksiądz proboszcz, który jest też katechetą w miejscowej szkole.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Młodzi w tym roku odwiedzili Wałbrzych, Jelenią Górę, Karpacz. Byli też w Skalnym Mieście w Czechach. Podróż rozpoczęli, jak zwykle, od modlitwy o bezpieczną i szczęśliwą podróż oraz zdrowie dla wszystkich uczestników wycieczki. Polecili się wstawiennictwu Patrona szkoły – św. Jana Pawła II.

Najważniejszym punktem wycieczki było zdobycie szczytu górskiego „Śnieżka”. - Chociaż zdobycie szczytu nie było łatwe i wymagało dobrej kondycji, to jednak udało się nam. W czasie wędrówki szlakiem zastanawialiśmy się, ile razy wędrował tędy Patron naszej szkoły. Mieliśmy w pamięci, że zawsze dawał radę. Postawa św. Jan Paweł II motywowała nas do wejścia na sam szczyt, dodając siły i wytrwałości – mówi nauczycielka Jolanta Kłos.

Oprócz wędrówki górskiej było też zwiedzanie zabytków. Młodzi mogli zobaczyć majestatyczny Zamek Książ w Wałbrzychu i w zamkowych komnatach wysłuchać historii związanych z jego dawnymi mieszkańcami. W starej kopalni poznali trud pracy górnika, próbując samemu załadować węgiel na wózek. - Piękno i kruchość, a także precyzja wykonania eksponatów w Muzeum Porcelany w Wałbrzychu, skłoniła nas do refleksji nad naszym „życiem w biegu” – dodaje pani Jolanta. Była też wizyta w palmiarni.

Reklama

Podczas wizyty w Skalnym Mieście uczniowie pływali łodziami po górskim jeziorku i wzięli udział w „pływającym festiwalu”. Polegało to na tym, że pasażerowie każdej łodzi prezentowali swoją piosenkę. - Nasi uczniowie wykonali oczywiście lubianą przez św. Jana Pawła II pieśń „Barka”.

Poza zwiedzaniem i atrakcjami był też czas na modlitwę i Eucharystię, którą odprawiał ks. prob. Tadeusz Wołoszyn. Młodzi mogli integrować się jako społeczność szkoły noszącej imię Papieża Polaka, spędzając wieczory przy ognisku i na różnych zabawach w Domu św. Stefana w Jeleniej Górze, gdzie nocowali. Tak niejednokrotnie jednoczył młodzież św. Jan Paweł II, już wtedy, kiedy był młodym księdzem, a potem przez wiele lat posługi biskupiej oraz pontyfikatu.

Podziel się:

Oceń:

+1 0
2023-05-22 13:10

[ TEMATY ]

Wybrane dla Ciebie

Prezydent o 20 latach obecności Polski w UE: to bardzo dobry czas dla Polski

2024-05-01 10:52

PAP/Radek Pietruszka

Dwadzieścia lat obecności Polski w Unii Europejskiej to był i to jest bardzo dobry czas dla naszego kraju; w tym czasie dokonała się ogromna zmiana, m.in. niezwykle dynamiczny rozwój naszego kraju - podkreślił w środę prezydent Andrzej Duda.

Więcej ...

Św. Józef - Rzemieślnik

Obraz św. Józefa, patrona parafii

Ks. Waldemar Wesołowski/Niedziela

Obraz św. Józefa, patrona parafii

Ewangeliści określili zawód, jaki wykonywał św. Józef, słowem oznaczającym w tamtych czasach rzemieślnika, który był jednocześnie cieślą, stolarzem, bednarzem - zajmował się wszystkimi pracami związanymi z obróbką drewna: zarówno wykonywaniem domowych sprzętów, jak i pracami ciesielskimi.

Więcej ...

Edyta Stein doktorem Kościoła? Wniosek trafił do Papieża

2024-05-01 14:02
Edyta Stein jako wykładowca, 1931 r.

Towarzystwo im. Edyty Stein

Edyta Stein jako wykładowca, 1931 r.

Podjęto kolejne kroki w celu nadania św. Edycie Stein tytułu doktora Kościoła. Oficjalny wniosek w tej sprawie złożył Papieżowi generał karmelitów bosych o. Miguel Márquez Calle. Teraz Dykasteria Spraw Kanonizacyjnych będzie mogła zainicjować oficjalną procedurę.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Ks. Michał Olszewski pozostanie w areszcie

Kościół

Ks. Michał Olszewski pozostanie w areszcie

Św. Józef - Rzemieślnik

Kościół

Św. Józef - Rzemieślnik

Papież wyniósł ks. Nykiela do godności biskupiej

Kościół

Papież wyniósł ks. Nykiela do godności biskupiej

Czy postępuję tak, jak postępowałby Chrystus?

Wiara

Czy postępuję tak, jak postępowałby Chrystus?

Świadectwo: Maryja działa natychmiast

Rodzina

Świadectwo: Maryja działa natychmiast

Święta Mama

Kościół

Święta Mama

Matka Boża Dobrej Rady

Wiara

Matka Boża Dobrej Rady

Znamy datę prawnego objęcia urzędu biskupa...

Niedziela Sosnowiecka

Znamy datę prawnego objęcia urzędu biskupa...

Rozważania na niedzielę: gasnący antychryst

Wiara

Rozważania na niedzielę: gasnący antychryst