Reklama

Kościół

Bezpieczni uczniowie – profilaktyka w szkołach katolickich

Karol Porwich/Niedziela

Na ręce dyrektorów szkół katolickich został przekazany dokument „Profilaktyka przemocy seksualnej wobec uczniów w szkole katolickiej” przygotowany przez Centrum Ochrony Dziecka i Radę Szkół Katolickich, sfinansowany przez Fundację Świętego Józefa KEP. Będzie podstawą dla tworzenia wewnątrzszkolnych programów profilaktycznych oraz procedur dotyczących ochrony i interwencji w przypadku podejrzenia przemocy seksualnej.

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

„Budowanie bezpiecznego środowiska dla dzieci i młodzieży jest naszym wspólnym zadaniem w Kościele, które wymaga dzisiaj stosowania profesjonalnych metod działania” – napisali w liście skierowanym do dyrektorów szkół katolickich delegat KEP ds. ochrony dzieci i młodzieży abp Wojciech Polak oraz asystent Rady Szkół Katolickich bp Marek Mendyk. Dokument „Profilaktyka przemocy seksualnej wobec uczniów w szkole katolickiej” jest praktycznym narzędziem, które ma pomóc wdrażać i stosować standardy ochrony dzieci i młodzieży w placówkach szkolnych. Wprawdzie publikacja przeznaczona jest dla szkół katolickich, gdyż uwzględnia system prewencji istniejący w Kościele w Polsce, jednak może być przydatna również w innych placówkach edukacyjnych, ponieważ większość zapisów jest uniwersalna.

– Podnoszenie w środowisku szkolnym świadomości dotyczącej wykorzystania seksualnego osób małoletnich jest szczególnie istotne, gdyż to właśnie tam może dochodzić do ujawnienia krzywdy, której doświadczają młodzi ludzie. Z drugiej strony, należy też zaznaczyć, że potencjalni sprawcy mogą szukać kontaktu z osobami małoletnimi w szkole, stąd potrzebne są jasne zasady zachowania dorosłych chroniące uczniów przed krzywdą. Innym poważnym problemem, który również wymaga szczególnej uwagi, jest rówieśnicza przemoc seksualna – zwracał na to uwagę o. Wojciech Bojanowski SJ podczas sesji „Budowanie systemu ochrony małoletnich i bezbronnych w Kościele w Polsce – bilans i perspektywy” (21.02.2022).

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Duchowny, pracujący w Jezuickim Centrum Edukacji w Nowym Sączu, kierował pracami 14-osobowego zespołu, który przygotował dokument „Profilaktyka przemocy seksualnej wobec uczniów w szkole katolickiej”. Na bazie tego dokumentu poszczególne placówki będą szkolić pracowników szkoły i opracowywać wewnątrzszkolne regulaminy i procedury, m.in. wyznaczać osoby zaufania i zapoznawać wszystkich z zasadami prewencji, zwłaszcza uczniów i ich rodziców.

Reklama

Dokument w wersji elektronicznej jest dostępny m.in. na stronie COD: https://cod.ignatianum.edu.pl/edukacja-i-prewencja/materialy-edukacyjne/prewencja-w-szkole.html/.

Publikacja powstała w ramach projektu „Budowanie systemu prewencji wykorzystania seksualnego w szkołach katolickich”, realizowanego przez Centrum Ochrony Dziecka i Radę Szkół Katolickich, a finansowanego ze środków Fundacji Świętego Józefa KEP. Na pomoc FSJ mogą też liczyć poszczególne szkoły, które sięgną po wsparcie finansowe na działania prewencyjne.

Wraz z listem biskupów i dokumentem o prewencji do szkół trafiła także książka pt. „Ja ci wierzę”, będąca zapisem rozmowy z panią Ewą Kusz, wicedyrektor Centrum Ochrony Dziecka przy Akademii Ignatianum w Krakowie, nt. zapobiegania przemocy seksualnej wobec dzieci i młodzieży oraz adekwatnej reakcji na przypadki wykorzystywania osób małoletnich. Zakup książki również sfinansowała Fundacja Świętego Józefa, która objęła publikację patronatem.

W Polsce działają 488 szkoły katolickie, wszystkie zrzeszone są w Radzie Szkół Katolickich.

Podziel się:

Oceń:

2022-06-03 07:08

[ TEMATY ]

Wybrane dla Ciebie

Katolicka Szkoła – dzieciom misji

Radość obdarowanych dzieci

ks. Mariusz Skakuj

Radość obdarowanych dzieci

Odkąd pojawiliście się na naszej ziemi, nasze życie wygląda inaczej – takie słowa usłyszeliśmy podczas zakończonej przed kilkoma dniami wyprawy misyjnej do Kenii. Zmobilizowały nas do niej słowa papieża Franciszka zachęcające, aby Kościół dzisiaj był w permanentnym stanie misji.

Więcej ...

Nabożeństwo majowe - znaczenie, historia, duchowość + Litania Loretańska

Karol Porwich/Niedziela

Maj jest miesiącem w sposób szczególny poświęconym Maryi. Nie tylko w Polsce, ale na całym świecie, niezwykle popularne są w tym czasie nabożeństwa majowe. [Treść Litanii Loretańskiej na końcu artykułu]

Więcej ...

Bp Stułkowski: pomnik może być kartką wyrwaną z podręcznika historii

2024-05-06 16:48
Bp Szymon Stułkowski

Karol Porwich/Niedziela

Bp Szymon Stułkowski

O tym, że pomnik, na którym uwiecznia się bohaterów z polskiej historii, może być „kartką wyrwaną z podręcznika” i że trzeba troszczyć się o swoje korzenie - powiedział bp Szymon Stułkowski podczas Mszy św. w katedrze w intencji powstańców z 1863 roku. Po Mszy św. poświęcił obelisk dedykowany dowódcom Powstania Styczniowego na ziemi płockiej. Powstał on przy katedrze z inicjatywy Stowarzyszenia Historycznego im. 11. Grupy Operacyjnej Narodowych Sił Zbrojnych.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Litania nie tylko na maj

Wiara

Litania nie tylko na maj

Czy zauważam Boga wokół siebie?

Wiara

Czy zauważam Boga wokół siebie?

#PodcastUmajony (odcinek 6.): Nie uciekaj, mały!

Wiara

#PodcastUmajony (odcinek 6.): Nie uciekaj, mały!

Pojechała pożegnać się z Matką Bożą... wróciła...

Wiara

Pojechała pożegnać się z Matką Bożą... wróciła...

Czy 3 maja obowiązuje wstrzemięźliwość od pokarmów...

Kościół

Czy 3 maja obowiązuje wstrzemięźliwość od pokarmów...

#NiezbędnikMaryjny: Litania Loretańska - wezwania

Wiara

#NiezbędnikMaryjny: Litania Loretańska - wezwania

Nakazane święta kościelne w 2024 roku

Kościół

Nakazane święta kościelne w 2024 roku

Nabożeństwo majowe - znaczenie, historia, duchowość +...

Wiara

Nabożeństwo majowe - znaczenie, historia, duchowość +...

Czy 3 maja obowiązuje nas udział we Mszy św.?

Kościół

Czy 3 maja obowiązuje nas udział we Mszy św.?