Reklama

Polityka

W Brukseli trwa szczyt unijny; rozmowy poświęcone agresji Rosji wobec Ukrainy

PAP

W Brukseli trwa nadzwyczajny dwudniowy szczyt przywódców państw Unii Europejskiej. Spotkanie zostało zwołane w związku z inwazją Rosji na Ukrainę.

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

W pierwszym dniu posiedzenia Rady Europejskiej do przywódców UE dołączył prezydent USA Joe Biden. Dyskusja dotyczyła wsparcia dla Ukrainy i jej obywateli oraz wzmocnienia współpracy transatlantyckiej w odpowiedzi na agresję Rosji.

Rada Europejska na swym posiedzeniu odniesie się do najnowszych wydarzeń, w tym do sytuacji humanitarnej i problemu uchodźców. Omówi kwestie bezpieczeństwa i obrony, opierając się na deklaracji wersalskiej i uwzględniając nową sytuację w zakresie bezpieczeństwa w Europie.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

"Porozmawiamy o tym, jak najlepiej wesprzeć Ukrainę w tych dramatycznych okolicznościach. Naród ukraiński odważnie wystąpił w obronie swojego kraju, ale potrzeby humanitarne na Ukrainie dramatycznie rosną. Miliony musiały opuścić swoje domy i zostawić swoich bliskich. Musimy nadal udzielać Ukrainie wsparcia humanitarnego, politycznego, finansowego i materialnego. Przeanalizujemy również konkretne wsparcie, jakie możemy zaoferować ukraińskim uchodźcom i ich gospodarzom" - napisał w liście do przywódców przed szczytem UE szef Rady Europejskiej Charles Michel.

Jak dodał, sankcje są jednym z głównych narzędzi, jakimi dysponuje UE, aby wywierać presję na Rosję, by zmieniła swe postępowanie. "Jak dotąd przyjęliśmy jedne z najsilniejszych środków w historii przeciwko Rosji i Białorusi. Wraz z naszymi międzynarodowymi sojusznikami pokazaliśmy jednolity front. Musimy teraz zapewnić, aby te sankcje nie były obchodzone. Jesteśmy gotowi do szybkiego podjęcia dalszych skoordynowanych sankcji" - wskazał Michel.

W tym kontekście przywódcy UE będą dyskutować o tym, jak umożliwić UE podejmowanie szybszych i bardziej zdecydowanych działań w obliczu kryzysów, a jednocześnie zabezpieczać jej interesy i chronić jej obywateli. Będą również rozmawiać o inwestycjach i instrumentach finansowania w dziedzinie obronności.

Rada Europejska ma zatwierdzić Strategiczny Kompas – inicjatywę mającą wzmocnić unijną politykę bezpieczeństwa i obrony w obszarach zarządzania kryzysowego, zdolności obronnych, odporności i partnerstw.

Reklama

Na niedawnym nieformalnym posiedzeniu w Wersalu przywódcy unijni uzgodnili, że należy jak najszybciej zredukować uzależnienie od importu rosyjskiego gazu, ropy i węgla.

Na szczycie w Brukseli przywódcy omówią utrzymujące się wysokie ceny energii oraz ich wpływ na obywateli i firmy, w tym w kontekście rosyjskiej agresji na Ukrainę. Podstawą dyskusji będą propozycje Komisji Europejskiej dotyczące różnych sposobów zapewnienia przystępnych cen energii i bezpieczeństwa dostaw.

Przywódcy będą kontynuować dyskusje na temat tego, jak budować solidniejszą bazę ekonomiczną, zgodnie z deklaracją wersalską, zwłaszcza poprzez ograniczanie strategicznych zależności we wrażliwych obszarach, takich jak surowce krytyczne, półprzewodniki, zdrowie, kwestie cyfrowe i żywność.

Tematem ma być też Covid-19. Przywódcy będą rozmawiać o działaniach koordynacyjnych podejmowanych w odpowiedzi na pandemię oraz podsumują współpracę międzynarodową w zakresie globalnego zarządzania zdrowiem i w zakresie solidarności, w tym w odniesieniu do dystrybucji szczepionek. Rada Europejska omówi też prace – pod auspicjami WHO – nad przyszłym instrumentem mającym na celu poprawę zapobiegania pandemiom oraz gotowości i reagowania na nie.

Z Brukseli Łukasz Osiński (PAP)

luo/ ap/

Podziel się:

Oceń:

2022-03-24 20:20

[ TEMATY ]

Wybrane dla Ciebie

Kard. Sarah: najbardziej prześladowani chrześcijanie żyją na Zachodzie

Magdalena Miła

Więcej ...

Dziś uroczystość Najświętszej Trójcy

Adobe.Stock

Tradycyjnie w niedzielę po Zesłaniu Ducha Świętego przypada jedno z najważniejszych świąt chrześcijańskich – uroczystość Trójcy Przenajświętszej. Jej źródła sięgają IV i V wieku, kiedy to trwały spory teologiczne dotyczące bóstwa i pochodzenia Chrystusa, a na soborach formułowano ortodoksyjne definicje tej doktryny i Credo. Liturgiczne święto powstało dopiero w XI w., a w całym Kościele wprowadził je papież Jan XXII w 1334 r.

Więcej ...

Rodzina kolebką wiary

2024-05-26 10:26

Ks. Radosław Koterbski

W dniu urodzin Świętego Ojca Pio, w Sanktuarium Matki Bożej Pocieszenia w Bogorii, odbyło się wyjątkowe spotkanie wspólnot, które wzywają jego orędownictwa.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Mecenas Wąsowski: ks. Olszewski prosił, abym Wam to...

Kościół

Mecenas Wąsowski: ks. Olszewski prosił, abym Wam to...

Ida Nowakowska: Chcę być jak moja Mama!

Wiara

Ida Nowakowska: Chcę być jak moja Mama!

Dziś uroczystość Najświętszej Trójcy

Kościół

Dziś uroczystość Najświętszej Trójcy

Panie, spraw, bym był wiernym uczniem Twoim i innych...

Wiara

Panie, spraw, bym był wiernym uczniem Twoim i innych...

Franciszek wyjaśnia: zezwoliłem na błogosławieństwo...

Kościół

Franciszek wyjaśnia: zezwoliłem na błogosławieństwo...

Zgorszenie w Warszawie. Tęczowe

Kościół

Zgorszenie w Warszawie. Tęczowe "nabożeństwo" z...

Niesamowita święta Rita

Kościół

Niesamowita święta Rita

Święto Chrystusa Najwyższego i Wiecznego Kapłana

Polska

Święto Chrystusa Najwyższego i Wiecznego Kapłana

#NiezbędnikMaryjny: Litania Loretańska - wezwania

Wiara

#NiezbędnikMaryjny: Litania Loretańska - wezwania