Reklama

Polska

Jasna Góra: Jubileusz Stowarzyszenia „Wspólnota Polska” i modlitwa za rodaków rozsianych po świecie

Mszę św. w intencji Polonii i wszystkich rodaków rozsianych po świecie, za członków i sympatyków Stowarzyszenia „Wspólnota Polska”, które obchodzi jubileusz 30-lecia swej działalności, sprawowano dziś na Jasnej Górze.

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Eucharystii przewodniczył bp Wiesław Lechowicz, delegat Konferencji Episkopatu Polski ds. Duszpasterstwa Emigracji Polskiej. Szacuje się, że na świecie poza Polską żyje około 20 mln osób, które mają polskie pochodzenie.

Bp Lechowicz przypomniał, że Maryja czczona w Jasnogórskim Obrazie nazywana była Królową Wychodźstwa Polskiego. Łączy Polaków w kraju i na obczyźnie.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Także prezes Stowarzyszenia „Wspólnota Polska” Dariusz Piotr Bonisławski podkreślił, że wybór Jasnej Góry jako miejsca dziękczynienia za jubileusz 30-lecia działalności był czymś naturalnym, bo jest to miejsce, gdzie „nie tylko wzmacnia się ducha wiary, ale też polskości”.

W homilii ks. Leszek Kryża, chrystusowiec, dyrektor Zespołu Pomocy Kościołowi na Wschodzie przy KEP przypomniał w homilii różne oblicza emigracji, polskie emigracyjne drogi i losy oraz tych, którzy choć nie wyjeżdżali, to granice sprawiły, że oddzielono ich od Ojczyzny. Zapewnił, że Jasna Góra jest tym szczególnym miejscem, by o nich wszystkich w modlitwie pamiętać. Podkreślił, że zadaniem wszystkich jest „czuwanie nad tym, co jest tożsamością; kim jestem i skąd się wywodzę, nad tym, co mnie ukształtowało i co jest największą wartością w moim życiu”.

Dyrektor Zespołu Pomocy Kościołowi na Wschodzie podziękował za działalność Stowarzyszenia „Wspólnota Polska”. – Dziękujemy Ci Boże, że możemy się w tę emigracyjna rzeczywistość wpisać i ją współtworzyć. Że dzięki temu, taką mamy nadzieję, ten obowiązek dbania o naszą Ojczyznę przyniesie dobre owoce w postaci następnych pokoleń, które będą się martwiły, dbały, żeby to, co Polskę stanowi, nigdy nie umarło” – mówił ks. Kryża.

Katarzyna Masuk, dyrektor Gimnazjum im. Stanisława Moniuszki w Kowalczukach na Wileńszczyźnie podkreśliła, że współpraca z rodakami w kraju przebiega na różnych płaszczyznach. – Ale najbardziej cieszy, że mieszkańcy Polski pamiętają o nas i nas to naprawdę buduje, zwłaszcza gdy podkreślają, że od nas mogą uczyć się patriotyzmu – zapewniała Masuk.

Reklama

„Wspólnota Polska” od 30 lat służy integracji i wspieraniu Polonii, Polaków za granicą i ich potomków. Przez swoją różnoraką i szeroką działalność pielęgnuje dumę z polskości w rodakach w nawet w najbardziej oddalonych zakątkach świata, stara się umacniać więzi i poczucie tożsamości narodowej.

Stowarzyszenie stworzyło sieć współpracy z ponad pięciuset podmiotami w 54 krajach, reprezentującymi Polaków na Wschodzie i światową Polonię. Dzięki temu podejmowane są inicjatywy służące integracji polskich społeczności oraz umożliwiających im pielęgnowanie polskiej mowy, kultury, tradycji i obyczaju. Stowarzyszenie niesie także pomoc materialną, prawną oraz zabiega o wsparcie polityczne dla mniejszości polskich, znajdujących się w trudnych sytuacjach.

Dzięki Wspólnocie Polskiej w 1990 r. odbyła się pierwsza po II wojnie światowej konferencja, która była miejscem spotkania Polaków ze Wschodu i Zachodu: „Kraj – Emigracja” pod patronatem Jana Pawła II.

Organizacja od początku istnienia ma status stowarzyszenia; zrzesza ludzi, którzy dobrowolnie angażują się i pracują na rzecz idei, jaką jest pomoc rodakom w kultywowaniu polskości poza granicami kraju.

Obecnie ok. 9,6 mln osób deklaruje polskie pochodzenie w USA. Poza Stanami Zjednoczonymi największymi ośrodkami Polonii polonijnymi są: Niemcy, Wielka Brytania, Francja i Kanada. Tylko np. w niemieckim Zagłębiu Ruhry mieszka prawie 1 mln Polaków.

Wśród Polonii posługuje około 2 tys. polskich księży w 1,5 tys. ośrodków.

Podziel się:

Oceń:

+2 0
2021-12-10 20:35

[ TEMATY ]

Wybrane dla Ciebie

Sieroty ekonomiczne

Dominik Różański

Termin „eurosieroty”, używany na określenie sieroctwa społecznego, wszedł na stałe do polskiej terminologii po wejściu naszego kraju do Unii Europejskiej. Oznacza dłuższy brak w wychowaniu dziecka jednego lub dwojga rodziców. Jakie skutki społeczne i psychiczne wywołuje takie sieroctwo?

Więcej ...

Czy 3 maja obowiązuje wstrzemięźliwość od pokarmów mięsnych?

2024-05-02 07:20

Adobe Stock

W związku z przypadającą w piątek, 3 maja, w Kościele katolickim uroczystością Najświętszej Maryi Panny Królowej Polski, głównej patronki kraju, katolików nie obowiązuje wstrzemięźliwość od pokarmów mięsnych. Mimo uroczystości wierni nie są zobowiązani do udziału we Mszy świętej.

Więcej ...

Biskup nominat Krzysztof Nykiel: pragnę z ojcowskim sercem służyć Chrystusowi w Kościele

2024-05-03 14:57
bp Krzysztof Józef Nykiel

@VaticanNewsPL

bp Krzysztof Józef Nykiel

Pragnę z ojcowskim sercem służyć Chrystusowi w Kościele. Serce Ojca, to serce w którym jest miejsce dla każdego, dlatego pragnieniem jest to, aby moja posługa, jako następcy Apostołów, była właśnie w ten sposób przeżywana i realizowana - powiedział Vatican News - Radiu Watykańskiemu regens Penitencjarii Apostolskiej, biskup nominat Krzysztof Józef Nykiel, którego 1 maja Papież Franciszek mianował biskupem.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Nakazane święta kościelne w 2024 roku

Kościół

Nakazane święta kościelne w 2024 roku

Czy 3 maja obowiązuje nas udział we Mszy św.?

Kościół

Czy 3 maja obowiązuje nas udział we Mszy św.?

Uroczystość Najświętszej Maryi Panny Królowej Polski...

Jasna Góra

Uroczystość Najświętszej Maryi Panny Królowej Polski...

Bytom: Profanacja Najświętszego Sakramentu. Rozrzucone...

Kościół

Bytom: Profanacja Najświętszego Sakramentu. Rozrzucone...

Świadectwo: Maryja działa natychmiast

Rodzina

Świadectwo: Maryja działa natychmiast

Święta Mama

Kościół

Święta Mama

Papież wyniósł ks. Nykiela do godności biskupiej

Kościół

Papież wyniósł ks. Nykiela do godności biskupiej

Nabożeństwo majowe - znaczenie, historia, duchowość +...

Wiara

Nabożeństwo majowe - znaczenie, historia, duchowość +...

#PodcastUmajony (odcinek 1.): Bez przesady

Wiara

#PodcastUmajony (odcinek 1.): Bez przesady