Reklama

Austria

Wiedeń: Dobiega końca tradycyjna oktawa ku czci św. Stanisława Kostki

Joanna Łukaszuk-Ritter

20 listopada, zakończyły się obchody tradycyjnej oktawy po wspomnieniu liturgicznym św. Stanisława Kostki w wiedeńskiej kaplicy jego imienia.

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Przez osiem dni w roku, między 13 do 20 listopada, jedna z nielicznych tak dobrze zachowanych prywatnych kaplic Wiednia, udostępniana jest wiernym i zwiedzającym. Podczas codziennych Mszy świętych oraz modlitw wspólnotowych pielęgnowana jest tu wielowiekową tradycję związaną z kultem św. Stanisława z dalekiego Mazowsza.

Zobacz zdjęcia: Wiedeń: Dobiega końca tradycyjna oktawa ku czci św. Stanisława Kostki

W tym roku, oprócz codziennych Eucharystii w języku niemieckim, odbywają się również, po raz pierwszy w historii istnienia tej kaplicy, Msze święte oraz modlitwy różańcowe w języku polskim. Za pośrednictwem wiedeńskiego Radia Droga transmitowane są one na żywo. To właśnie z inicjatywy tego polonijnego radia, któremu patronuje św. Stanisław Kostka, powstała idea zorganizowania pierwszej „polskiej oktawy”. Do sprawowania Eucharystii zaproszono polskich kapłanów działających w Wiedniu. Wśród nich znaleźli się o. Augustyn Bazan CR z Polskiej Misji Katolickiej, ks. rektor Wojciech Kucza, o. Jan Soroka CR, ks. Łukasz Walaszek, o. Maciej Cepielik CM, o. Czesław Kaszubowski CR i ks. Andrzej Milej. Kazania wygłoszone przez wszystkich celebransów podczas Mszy świętych Radio Droga zamieściło na swojej stronie internetowej (www.radiodroga.net).

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Uroczystości oktawy po liturgicznym święcie św. Stanisława Kostki obchodzone są w tym miejscu corocznie od co najmniej połowy XIX w. O tym świadczą liczne notatki prasowe ówczesnych dzienników i periodyków, opisujące często dość szczegółowo obchody tego święta. Każdego dnia odprawiano tu po kilka Mszy świętych. Eucharystię sprawowali także nuncjusze, arcybiskupi, biskupi i prałaci. Wierni, w tym również Habsburgowie, licznie pielgrzymowali do tego świętego miejsca oddając cześć relikwiom świętego i biorąc udział zarówno we Mszach św. jaki i w adoracji Najświętszego Sakramentu. Ważnym źródłem potwierdzającym szczególne znaczenie wiedeńskiej kaplicy św. Stanisława Kostki jest papieski dokument „Ad perpetuam rei memoriam” z 1877 r., na mocy którego wierni nawiedzający tę kaplicę 13 listopada, w święto św. Stanisława Kostki, oraz w następujących po nim siedmiu dniach, mogą uzyskać odpust zupełny pod zwykłymi warunkami

Ten niewielki pokój na pierwszym piętrze XVI-wiecznej kamienicy, w którym przez dwa lata (1565-1567 r.) mieszkał nasz święty Rodak, i w którym pod wpływem przeżyć mistycznych rozstrzygnęły się jego dalsze losy, stał się miejscem rozpoczynającego się kultu Stanisława Kostki w Wiedniu. Zaledwie 15 lat po śmierci Stanisława (1568 r.) powstała tu skromna kaplica. W połowie XVIII w. przebudowano ją w stylu rokoko, ubogacając wnętrze marmurem i obfitą sztukaterią - w tym stanie kaplica przetrwała do naszych czasów. To właśnie tutaj głęboko zakorzeniła się tradycja obchodzenia tej oktawy, która jest kultywowana do dnia dzisiejszego i cieszy się ciągle dużym zainteresowaniem wiernych.

Podziel się:

Oceń:

+10 0
2021-11-20 08:11

[ TEMATY ]

Wybrane dla Ciebie

Łódź: odpust św. Stanisława Kostki w WSD

x. Paweł Kłys

Blisko 150 kleryków z pięciu seminariów duchownych Łodzi i Łowicza, oraz postulanci z domu formacyjnego Braci Bonifratrów uczestniczyło w dorocznym odpuście ku czci św. Stanisława Kostki

Więcej ...

Zastępca Przewodniczącego KEP: świat pracy zaniepokojony "zielonym ładem"

2024-04-30 18:39

Eliza Bartkiewicz/episkopat.pl

Celem nadrzędnym duszpasterzy ludzi pracy jest prowadzenie ludzi do zbawienia, oraz ciągłe przypominanie o godności pracy, o podmiotowości i o prawach pracowników - powiedział KAI abp Józef Kupny z okazji święta 1 maja. - Jeśli chodzi o dodawanie energii duchowej, to wsparcie duszpasterzy jest nieocenione - ocenił zastępca przewodniczącego KEP. Przyznał też, że w środowiskach pracowniczych widać niepokój związany ze spodziewanymi konsekwencjami "Europejskiego zielonego ładu".

Więcej ...

Do Maryi po wysłuchanie Jej dobrych rad

2024-05-01 19:10

Wiktor Cyran

Przyszliśmy do Matki Dobrej Rady aby wysłuchać Jej dobrych rad na temat nas samych, Kościoła, tego wszystkiego co się w nas dzieje. Myślę, że każdy kto chciał posłuchać Matki to dzisiaj usłyszał Jej dobry głos, usłyszał Jej dobrych rad - mówi ks. Tomasz Płukarski.

Więcej ...
Przejdź teraz
REKLAMA: Artykuł wyświetli się za 15 sekund

Reklama

Najpopularniejsze

Papież wyniósł ks. Nykiela do godności biskupiej

Kościół

Papież wyniósł ks. Nykiela do godności biskupiej

Nabożeństwo majowe - znaczenie, historia, duchowość +...

Wiara

Nabożeństwo majowe - znaczenie, historia, duchowość +...

Św. Józef - Rzemieślnik

Kościół

Św. Józef - Rzemieślnik

Ks. Michał Olszewski pozostanie w areszcie

Kościół

Ks. Michał Olszewski pozostanie w areszcie

Świadectwo: Maryja działa natychmiast

Rodzina

Świadectwo: Maryja działa natychmiast

Święta Mama

Kościół

Święta Mama

Matka Boża Dobrej Rady

Wiara

Matka Boża Dobrej Rady

Znamy datę prawnego objęcia urzędu biskupa...

Niedziela Sosnowiecka

Znamy datę prawnego objęcia urzędu biskupa...

Rozważania na niedzielę: gasnący antychryst

Wiara

Rozważania na niedzielę: gasnący antychryst