Reklama

Niedziela w Warszawie

Najliczniejszy Orszak Trzech Króli

Łukasz Krzysztofka

Warszawski Orszak Trzech Króli po raz jedenasty przeszedł przez stolicę, gromadząc ok. 60 tys. osób - najwięcej uczestników spośród tegorocznych 752 radosnych pochodów w Polsce i 22 poza granicami kraju. Wcześniej kard. Kazimierz Nycz w archikatedrze odprawił Mszę świętą, przed którą wręczył 28 świeckim osobom medale „Za zasługi dla Archidiecezji Warszawskiej”.

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

– Dzisiejsza uroczystość pokazuje nam powszechny wymiar tajemnicy wcielenia – tego, że Bóg dla naszego zbawienia stał się człowiekiem. Przychodzą przedstawiciele narodów pogańskich, dla których także narodził się Chrystus i przyszedł dla ich zbawienia. Odchodzą jako misjonarze, do swoich narodów, aby głosić prawdę o wydarzeniu betlejemskim tam, skąd przyszli. Dlatego ta dzisiejsza uroczystość zwraca naszą uwagę na misyjność Kościoła, a także na potrzebę ewangelizacji wszystkich, do których przyszedł Chrystus, a jeszcze go nie poznali – mówił na początku Mszy metropolita warszawski.

Tradycyjnie Orszak rozpoczął się na Placu Zamkowym. Z balkonu na wieży Zamku Królewskiego na trąbce odegrano fanfary, sygnalizując wejście Trzech Króli, którzy przemówili do zebranych ze sceny. O godz. 12.00 zebrani dzięki transmisji na telebimach wzięli udział w modlitwie „Anioł Pański” z Watykanu, podczas której papież Franciszek pozdrowił także uczestników Orszaków Trzech Króli. Po modlitwie metropolita warszawski kard. Kazimierz Nycz oficjalnie rozpoczął stołeczny Orszak i poprowadził go do Stajenki na Placu Piłsudskiego.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Zobacz zdjęcia: Orszak Trzech Króli w Warszawie

Przed królewskimi Orszakami szli pastuszkowie z tradycyjną kolorową gwiazdą i Orszak Rodzinny, który prowadziła Święta Rodzina z osiołkiem. Na Placu Zamkowym nie zabrakło atrakcji – tańca Aniołów z szarfami, tańca chińskiego smoka, atak Diabłów na Orszaki i odparcia go przez dzieci, a także musztry Legionu Rzymskiego. Nowością w stosunku do poprzednich lat był występ bębniarzy. Każdy z Królów podróżował do Betlejem w inny sposób: Król Afrykański na wielbłądzie, Król Azjatycki na platformie ciągniętej przez kulisów, a Król Europejski – na tronie umieszczonym na rikszy. Jego Orszakowi towarzyszyły alpaki prowadzone przez dzieci.

W orszaku oprócz kard. Nycza udział wzięli warszawscy biskupi pomocniczy – Michał Janocha i Rafał Markowski oraz pomocniczy biskup warszawsko-praski Marek Solarczyk. Pochodowi towarzyszyło śpiewanie kolęd, a po drodze na specjalnych platformach odgrywane były okolicznościowe sceny, np. walki aniołów z diabłami czy zabawy w karczmie. Nie zabrakło nawiązań do pierwszej pielgrzymki Jana Pawła II do Polski, a także do nauczania papieża Polaka. Uczestnicy - głównie rodziny z dziećmi - otrzymali korony oraz śpiewniki z kolędami.

Reklama

W czasie Orszaku odbyła się publiczna zbiórka pieniędzy „Podaruj dzieciom wakacje”, z której dochód zostanie przekazany na dofinansowanie wakacyjnych wyjazdów dzieci i młodzieży z ubogich rodzin.

Na placu Piłsudskiego, który był dziś warszawskim Betlejem, kolędy wykonywał chór Centrum Myśli Jana Pawła II pod dyrygenturą Jana Krutula, a później warszawscy studenci pod przewodnictwem Aleksandry Siekierzyńskiej. Na placu ustawione zostały zagrody ze zwierzętami (wielbłąd, alpaki, osioł, kozioł, owieczki i ptaki). Uczestnicy mieli możliwość zakupienia orszakowych gadżetów i książek, ciepłych posiłków i napojów oraz zaczerpnięcia wiedzy o misjach w namiocie Ad Gentes.

Na koniec kard. Nycz podziękował uczestnikom i organizatorom Orszaku, po czym razem z pozostałymi biskupami pobłogosławił zebranym. Radosne świętowanie zakończył zatańczony przez wszystkich ku czci Dziecięcia Jezus polonez do muzyki z kolędy „Bóg się rodzi”.

Podziel się:

Oceń:

0 -1
2019-01-06 16:48

[ TEMATY ]

Wybrane dla Ciebie

9. Orszak Trzech Króli w Zawierciu

Aleksandra Płóciennik/zawiercianskie.pl

Zawierciański Orszak Trzech Króli wzorem lat ubiegłych wyruszył około 11:30 spod Urzędu Miejskiego w Zawierciu w kierunku parafii Najświętszego Ciała i Krwi Chrystusa. Jej proboszcz był głównym organizatorem Orszaku.

Więcej ...

Jan Paweł II wciąż obecny – ulice, szkoły, pomniki, muzea imienia Papieża Polaka

2024-04-26 16:09

Zdzisław Sowiński

Na mapie Polski często spotkać można imię Jana Pawła II. To m.in. ponad 679 ulic, 139 placów i prawie 80 rond. Za patrona przyjęło Papieża Polaka też niemal 40 parafii i ponad 1000 szkół oraz Uniwersytetów. Nie brakuje także sanktuariów, muzeów oraz ośrodków myśli imienia Świętego Patrona, który wciąż inspiruje wielu Polaków. W sobotę przypada 10. rocznica kanonizacji Jana Pawła II, która miała miejsce 27 kwietnia 2014 roku.

Więcej ...

Prezydencka Rada: alienacja rodzicielska powoduje wzrost samobójstw dzieci i młodzieży

2024-04-26 17:30

Adobe.Stock

Prezydencka Rada ds. Rodziny Edukacji i Wychowania zaapelowała o zmianę przepisów Kodeksu rodzinnego i opiekuńczego dotyczących orzeczenia o winie jednego z rodziców. Wpływają one na skalę zjawiska alienacji rodzicielskiej i przyczyniają się do wzrostu samobójstw wśród dzieci i młodzieży - dodała Rada.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Oświadczenie diecezji warszawsko-praskiej ws. księdza...

Kościół

Oświadczenie diecezji warszawsko-praskiej ws. księdza...

Świadectwo: Maryja działa natychmiast

Rodzina

Świadectwo: Maryja działa natychmiast

Bóg daje nam miłość, wolność i nieskończenie więcej

Wiara

Bóg daje nam miłość, wolność i nieskończenie więcej

Watykan: Msza św. w 10. rocznicę kanonizacji Jana Pawła...

Kościół

Watykan: Msza św. w 10. rocznicę kanonizacji Jana Pawła...

Maryjo ratuj! Ogólnopolskie spotkanie Wojowników Maryi w...

Kościół

Maryjo ratuj! Ogólnopolskie spotkanie Wojowników Maryi w...

Sosnowiec: bp Artur Ważny – nowym biskupem sosnowieckim

Kościół

Sosnowiec: bp Artur Ważny – nowym biskupem sosnowieckim

Popatrzcie, jaką miłością obdarzył nas Ojciec

Kościół

Popatrzcie, jaką miłością obdarzył nas Ojciec

Bp Andrzej Przybylski: Jezus jest Pasterzem, nie...

Wiara

Bp Andrzej Przybylski: Jezus jest Pasterzem, nie...

Legenda św. Jerzego

Święci i błogosławieni

Legenda św. Jerzego