Reklama

Niedziela Podlaska

Dzień Podlasia w 18. rocznicę pobytu Jana Pawła II w Drohiczynie

Mariusz Książek

Blisko dwa tysiące osób wzięło udział w uroczystej Mszy św. wieńczącej obchody Dnia Podlasia w 18. rocznicę pobytu Jana Pawła II w Drohiczynie. Eucharystii przewodniczył i słowo Boże wygłosił ks. bp Tadeusz Pikus. Na zakończenie Pasterz diecezji odmówił Akt Zawierzenia Diecezji Drohiczyńskiej.

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Mszę św. poprzedziły różne inicjatywy: otwarcie w Muzeum Diecezjalnym wystawy ikon współczesnych „Idźcie i głoście”, modlitwa Koronką do Miłosierdzia Bożego na lądowisku papieskim, występy w parku miejskim chóru seniora z Drohiczyna oraz laureatów tegorocznego Festiwalu Piosenki Religijnej i Patriotycznej, zakończenie II Rajdu Papieskiego Siedlce – Drohiczyn, otwarcie wystawy poświęconej śp. Wiktorowi Węgrzynowi – komandorowi Rajdów Katyńskich w Muzeum Miejskim. W obchody Dnia Podlasia wpisała się również nowa inicjatywa Wydziału Duszpasterstwa Młodzieży Diecezji Drohiczyńskiej – Młodzieżowy Port nad Bugiem.

W Eucharystii udział wzięli przedstawiciele władz rządowych i samorządowych, służby mundurowe oraz poczty sztandarowe przybyłe z terenu diecezji. W homilii ks. Biskup wspominając pobyt św. Jana Pawła II w Drohiczynie wezwał do tego, aby być ludźmi nowego serca i nowego ducha.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

„Myśl zawarta w słowach, że „serce ma tylko ten, kto go ma dla innych”, jest esencją misji Jezusa Chrystusa, który z przebitego serca uczynił źródło miłości miłosiernej. On, Jezus, Syn Boga Żywego, stał się miłującym sercem ludzkości. Dlatego dar wiary, przyjęty w sakramencie chrztu świętego, i dar miłości, dar Ducha Świętego, dany w sposób szczególny, przez nałożenie rąk apostołów, jednoczy nas z Chrystusem i otwiera nasze serce na miłość, która jest więzią jedności wszystkich Jego uczniów. Wspominając św. Jana Pawła II, niezwykłego apostoła naszej podlaskiej krainy, przyjmijmy do serca jego słowa” – mówił ks. Biskup.

Przed błogosławieństwem zostały wręczone Medale Zasługi Benemerenti Diecezji Drohiczyńskiej. W tym roku odznaczeni zostali: Jadwiga i Szczepan Barbachowscy z Bazylii w Węgrowie, Ryszard Brzezik z Bazyliki w Węgrowie, Bożena i Mieczysław Drągowscy z Bazyliki w Bielsku Podlaskim, Edyta Hartman – redaktor Tygodnika Katolickiego Niedziela, Bożena Kaczmarek z par. Grodzisk k. Sterdyni, Bożena Kosiorek z par. św. Ojca Pio w Węgrowie, Zdzisława i Stanisław Kuryłkowie z Bazyliki w Węgrowie, Marcin Łukaszewicz z Bazyliki w Bielsku Podlaskim, Grzegorz Maleszewski z par. św. Ojca Pio w Węgrowie, Zofia i Zdzisław Matusikowie z par. św. Ojca Pio w Węgrowie, Wojciech Wietoszko z par. Drohiczyn.

Reklama

Nagrodę odbiera Edyta Hartman - redaktor Tygodnika Katolickiego

Mariusz Książek

Nagrodę odbiera Edyta Hartman - redaktor Tygodnika Katolickiego "Niedziela"

Po raz pierwszy przyznano również Puchary im. Wiktora Węgrzyna. Otrzymali je: ks. bp Tadeusz Pikus, ks. bp Antoni Dydycz, Zdzisław Radziszewski, Zenon Narojek.

Z racji na przypadające 13 czerwca wspomnienie św. Antoniego delegacje złożyły życzenia ks. bp Antoniemu Dydyczowi.

Uroczystości zakończył wspólny posiłek w parku miejskim.

Podziel się:

Oceń:

0 0
2017-06-11 19:56

[ TEMATY ]

Wybrane dla Ciebie

80. rocznica mordu na Żydach w Jedwabnem

RJA1988/pixabay.com

80 lat temu, 10 lipca 1941 r., w Jedwabnem (Podlaskie) doszło do mordu na co najmniej 340 Żydach, którego – według ustaleń śledztwa IPN – z inspiracji Niemców dokonała grupa miejscowych Polaków. Większość ofiar pogromu została po zamknięciu w stodole spalona żywcem.

Więcej ...

Wielkopostna droga bezdomnych z okolic Watykanu

2024-03-27 17:23

Adobe.Stock

Z misją zaniesienia nie tylko wsparcia materialnego, ale i Słowa Bożego wyszły do bezdomnych mieszkających w okolicach Placu św. Piotra siostry klaretynki. Z przesłaniem zapowiadającym radość Wielkanocy wyruszyły w miejsca, gdzie ludzie wielu narodowości żyją często na kartonach, pozbawieni jakiejkolwiek nadziei. Na progu Wielkiego Tygodnia misjonarki zorganizowały dla ubogich, bezdomnych i samotnych nabożeństwo pokutne, z możliwością przystąpienia do spowiedzi.

Więcej ...

W świetle Eucharystii, w ciszy konfesjonału - paulini i Jasna Góra

2024-03-28 10:33

Karol Porwich/Niedziela

Patriarcha Zakonu Paulinów św. Paweł z Teb przez wielu skazany na śmierć głodową na pustyni, doświadczył Bożej troski i był z Bożej Opatrzności karmiony chlebem. Dziś prawie pół tysiąca paulinów każdego dnia Chlebem Eucharystycznym karmi ludzi na 4 kontynentach. W sercu Zakonu na Jasnej Górze żyje ponad 70 kapłanów. Misję tego miejsca i posługujących tu paulinów, wciąż określają słowa św. Jana Pawła II, że „Jasna Góra to konfesjonał i ołtarz narodu”. Sprawowanie Eucharystii jako centrum życia całej wspólnoty i pracy apostolskiej paulinów wpisane jest w ich zakonne konstytucje.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Dziś Wielki Czwartek – początek Triduum Paschalnego

Kościół

Dziś Wielki Czwartek – początek Triduum Paschalnego

Triduum Paschalne - trzy najważniejsze dni w roku

Triduum Paschalne - trzy najważniejsze dni w roku

Postawiono zarzuty ks. Michałowi O.

Kościół

Postawiono zarzuty ks. Michałowi O.

Roxie Węgiel: Wiara w Boga wyznacza mi kierunek życia

Wiara

Roxie Węgiel: Wiara w Boga wyznacza mi kierunek życia

Bratanek Józefa Ulmy o wujku: miał głęboką wiarę,...

Kościół

Bratanek Józefa Ulmy o wujku: miał głęboką wiarę,...

Jak przeżywać Wielki Tydzień?

Wiara

Jak przeżywać Wielki Tydzień?

W internecie pojawiło się nieznane dotąd nagranie...

Kościół

W internecie pojawiło się nieznane dotąd nagranie...

Przewodniczący KEP: rozpoczynamy dziewięcioletnią...

Kościół

Przewodniczący KEP: rozpoczynamy dziewięcioletnią...

Abp Galbas: Mówienie, że diecezja sosnowiecka jest...

Kościół

Abp Galbas: Mówienie, że diecezja sosnowiecka jest...