Reklama

Kultura

Bp Dec: kto podnosi rękę na Boga, z czasem podnosi ją na człowieka

Ks. Daniel Marcinkiewicz

„W miesiącu wrześniu żywo powracają smutne wspomnienia z wydarzeń historycznych naszego narodu. Nie możemy o nich zapomnieć! Wszystkie te ideologie, które podnosiły rękę na Boga, z biegiem czasu, podnosiły ją również na człowieka” – podkreślał w homilii bp Ignacy Dec. Biskup Świdnicki 10 września w kościele pw. Wniebowzięcia NMP w Bielawie przewodniczył Mszy św. na rozpoczęcie 27. Polsko-Czeskich Dni Kultury Chrześcijańskiej.

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

W homilii bp Dec, nawiązując do odczytanego fragmentu Ewangelii, rozważał, jakie miejsce zajmuje w historii i życiu ludzkim pojednanie na kanwie 1050. rocznicy Chrztu Polski, mówiąc przy tym, o ważnej roli św. Wojciecha, którą odegrał przy budowaniu tożsamości i niepodległości ówczesnego Księstwa Polan. Wskazywał również na odwagę, jaka ma towarzyszyć w dzisiejszej Polsce i Europie każdemu, w przyznawaniu się do Chrystusa i w wyznawaniu wiary.

Zobacz zdjęcia: Inauguracja 27. Polsko-Czeskich Dni Kultury Chrześcijańskiej

„Święty Wojciech jest tym, który łączy kilka narodów. Jest patronem Polski, mamy jego relikwie, ale pochodzi z Czech, więc czczą go także Czesi i Słowacy, a również Węgrzy, Niemcy i Litwini, bo zginął w pobliżu granic z Litwą. Jest więc świętym, który łączy i wskazuje na wartość, jaka płynie z pojednania” – zauważył Bp Dec.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Dodał, przywołując słowa św. Jana Pawła II, że św. Wojciech łączy narody na bazie Ewangelii, gdyż jest patronem zjednoczonej Europy. „Jeśli Unia Europejska ma przetrwać, to powinna być oparta na wartościach ewangelicznych. Jeżeli tego nie zrozumie i nie oprze się na zdrowym fundamencie Ewangelii, to rozpadnie się jak domek z kart” – mówił Biskup Świdnicki.

Reklama

Kaznodzieja zwrócił uwagę, że historia jest nauczycielką życia, dlatego należy budować osobisty dom życiowy, rodzinny, narodowy i europejski na trwały fundamencie, którym jest Jezus Chrystus. „Jesteśmy pełni niepokoju, że w obecnym czasie uaktywnili się bardzo nierozsądni, nierozumni ludzie, którzy gardzą chrześcijaństwem. Obarczają je różnymi zarzutami, zupełnie niesłusznymi. Przez to tworzą się nowe utopie, ideologie, a każda utopia i ideologia jest bardzo niebezpieczna, bo nie zawiera prawdy, lecz nasycona jest kłamstwem. Przez to próbuje się wprowadzić w błąd kolejne pokolenie ludzkości. To wszystko prowadzi do nicości. Nie prowadzi do Boga. Musimy się opamiętać” – podkreślał bp Dec.

Na zakończenie celebrans przywołując bitwę pod Wiedniem i Jana III Sobieskiego wskazał, że to wydarzenie ochroniło Europę przed islamem. Pytał również, czy dzisiejsza Europa będzie w stanie przywrócić ducha chrześcijańskiego, by mogła przetrwać i być wspólnym domem z wartościami duchowymi: religijnymi i moralnymi.

Po Mszy św. na placu kard. Stefana Wyszyńskiego przy pomniku św. Jana Pawła II w Bielawie odsłonięto pamiątkową tablicę ku czci św. Wojciecha oraz szlaku, który przemierzył, chrystianizując naród Polski.

Podziel się:

Oceń:

2016-09-11 16:18

[ TEMATY ]

Wybrane dla Ciebie

Franciszek: chrześcijanie prześladowani tam, gdzie brakuje wolności religijnej

Katarzyna Artymiak

Chrześcijanie są prześladowani tam, gdzie brakuje wolności religijnej - powiedział papież Franciszek w rozważaniu poprzedzającym modlitwę „Anioł Pański”.

Więcej ...

Pojechała pożegnać się z Matką Bożą... wróciła uzdrowiona

Magdalena Pijewska/Niedziela

Sierpień 1951 roku na Podlasiu był szczególnie upalny. Kobieta pracująca w polu co i raz prostowała grzbiet i ocierała pot z czoła. A tu jeszcze tyle do zrobienia! Jak tu ze wszystkim zdążyć? W domu troje małych dzieci, czekają na matkę, na obiad! Nagle chwyciła ją niemożliwa słabość, przed oczami zrobiło się ciemno. Upadła zemdlona. Obudziła się w szpitalu w Białymstoku. Lekarz miał posępną minę. „Gruźlica. Płuca jak sito. Kobieto! Dlaczegoś się wcześniej nie leczyła?! Tu już nie ma ratunku!” Młoda matka pogodzona z diagnozą poprosiła męża i swoją mamę, aby zawieźli ją na Jasną Górę. Jeśli taka wola Boża, trzeba się pożegnać z Jasnogórską Panią.

Więcej ...

Prezydent: dziękuję strażakom za służbę ludziom i Rzeczypospolitej

2024-05-04 15:06
Prezydent Andrzej Duda

Karol Porwich/Niedziela

Prezydent Andrzej Duda

Prezydent Andrzej Duda podziękował w sobotę strażakom za służbę ludziom i Rzeczypospolitej. Podczas centralnych obchodów Dnia Strażaka przypomniał, że tylko w 2023 r. strażacy podjęli pół miliona interwencji, podczas których udzielali wszechstronnej pomocy.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Zatrzymajmy się dziś i mocno przyjmijmy krzyż naszego...

Wiara

Zatrzymajmy się dziś i mocno przyjmijmy krzyż naszego...

Św. Florian, żołnierz, męczennik

Święci i błogosławieni

Św. Florian, żołnierz, męczennik

Wytrwajcie w miłości mojej!

Wiara

Wytrwajcie w miłości mojej!

Kim był św. Florian?

Kim był św. Florian?

Czy 3 maja obowiązuje wstrzemięźliwość od pokarmów...

Kościół

Czy 3 maja obowiązuje wstrzemięźliwość od pokarmów...

Nakazane święta kościelne w 2024 roku

Kościół

Nakazane święta kościelne w 2024 roku

Czy 3 maja obowiązuje nas udział we Mszy św.?

Kościół

Czy 3 maja obowiązuje nas udział we Mszy św.?

#NiezbędnikMaryjny: Litania Loretańska - wezwania

Wiara

#NiezbędnikMaryjny: Litania Loretańska - wezwania

Nabożeństwo majowe - znaczenie, historia, duchowość +...

Wiara

Nabożeństwo majowe - znaczenie, historia, duchowość +...