Reklama

Jubileusze i nagrody

Zasłużony dla Kultury Polskiej - wyróżnienie dla „Niedzieli” i Jasnej Góry

Marian Sztajner

W Bazylice Jasnogórskiej 30 stycznia br. prof. Piotr Gliński, wiceprezes Rady Ministrów oraz minister Kultury i Dziedzictwa Narodowego, wyróżnił Jasną Górę oraz Tygodnik Katolicki „Niedziela” odznakami - „Zasłużony dla Kultury Polskiej” za tworzenie, upowszechnianie i ochronę naszej kultury. Wyróżnienie zostało przyznane na wniosek Stowarzyszenia Przyjaciół „Gaude Mater”. - Zarówno Jasna Góra, jak i „Niedziela” tworzą polską kulturę - powiedziała Małgorzata Nowak, przedstawicielka stowarzyszenia.

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

W imieniu Ojców Paulinów, z rąk prof. Glińskiego, odznakę odebrał o. Marian Waligóra, przeor Jasnej Góry. - To wyróżnienie ma ważne znaczenie dla wszystkich Polaków, którzy pielgrzymują na Jasną Górę i w tym miejscu tworzą polską kulturę - podkreślił w podziękowaniu o. Waligóra.

Zobacz zdjęcia: Wyróżnienie dla „Niedzieli” i Jasnej Góry

W imieniu „Niedzieli” zaś odznakę odebrali Lidia Dudkiewicz, jej redaktor naczelna, wraz z inf. Ireneuszem Skubisiem, redaktorem honorowym. Dziękując za odznaczenie, Lida Dudkiewicz powiedziała m.in.: - Wobec tak zacnego grona pragnę bardzo podziękować za to szczególne wyróżnienie (…). Przyjmujemy je w roku, w którym obchodzimy 90. urodziny „Niedzieli”. Cały rok jest rokiem jubileuszowym. Osobiście pan premier Piotr Gliński przybył, aby nagrodzić Jasną Górę i „Niedzielę”. Myślę, że powinniśmy nagrodzić Pana Premiera brawami za to, co robi, aby obronić czyste oblicze kultury polskiej i chronić wartości. Podziękowała także abp. Wacławowi Depo, metropolicie częstochowskiemu, i Jasnej Górze. - Matka Boża Jasnogórska jest pierwszą redaktorką „Niedzieli”.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Przy tej okazji dziękujemy za modlitwy, które tutaj zawsze budują i wzmacniają. Mówiąc zaś o dziedzictwie narodowym, przywołała rok 1926, kiedy bp Teodor Kubina założył „Niedzielę”, oraz jej Redaktorów Naczelnych ze szczególnym uwzględnieniem ks. inf. Ireneusza Skubisia, który przez 33 lata przewodził „Niedzieli”. - To jest ich wyróżnienie - podkreśliła. - Mogę zapewnić, że będę pielęgnowała to dziedzictwo. „Niedziela” będzie zawsze kustoszem kultury i tą instytucją, która przekazuje najświeższe treści dotyczące kultury. Będzie starała się jak najlepiej promować kulturę. To wyróżnienie „Zasłużony dla Kultury Polskiej” jest pięknym prezentem na 90. urodziny „Niedzieli” - zakończyła.

POSŁUCHAJ WYPOWIEDZI REDAKTOR NACZELNEJ LIDII DUDKIEWICZ


Reklama


Warto w tym miejscu przypomnieć, że „Niedziela” od początku swego istnienia promuje wartości religijne i patriotyczne. Współcześnie czyni to nie tylko przez papierową wersję tygodnika, ale również za pomocą Internetu, studia telewizyjnego i radiowego.

Wręczenie odznak odbyło się podczas koncertu Jasnogórskiej Orkiestry Dętej pod dyrekcją Marka Piątka. Od ponad pół wieku towarzyszy ona ważnym wydarzeniom, które mają miejsce na Jasnej Górze. Tym razem, podczas noworocznego koncertu, wykonała 12 polskich i zagranicznych utworów, m.in. Marsz „Kosmos” (muz. J. Żak, oprac. K. Hilla) oraz Indiana Jones Selection (muz. J. Williams, oprac. H.V.D. Heide).

Uroczystość i koncert zgromadziły liczną widownię. Poza ww. osobistościami obecni byli m.in.: Jadwiga Wiśniewska, poseł do Parlamentu Europejskiego, Lidia Burzyńska, Konrad Głębocki i Szymon Giżyński, posłowie na Sejm RP oraz Mariusz Trepka, wicewojewoda śląski.

Marian Sztajner

Podziel się:

Oceń:

2016-01-30 19:09

[ TEMATY ]

Wybrane dla Ciebie

Bronisław Chrobak laureatem Nagrody im. ks. Józefa Londzina

silvae/fotolia.com

Działacz „Solidarności”, społecznik, samorządowiec, członek Akcji Katolickiej Bronisław Chrobak z Pisarzowic został laureatem 21. edycji Nagrody im. Księdza Józefa Londzina. Uroczystość wręczenia najbardziej prestiżowej nagrody bielskiego starosty odbyła się 8 listopada w Bielskim Centrum Kultury w Bielsku-Białej. Nagroda przyznawana jest za znaczące osiągnięcia społeczno-kulturalne, za budowanie historii i dnia dzisiejszego „małych ojczyzn”.

Więcej ...

2 maja – Dzień Flagi Rzeczypospolitej Polskiej oraz Dzień Polonii i Polaków poza granicami kraju

2024-05-02 07:15

Karol Porwich/Niedziela

Na fladze RP nie wolno umieszczać żadnych napisów ani rysunków. Flaga nigdy nie może też dotknąć podłogi, ziemi, bruku lub wody - Dzień Flagi Rzeczypospolitej Polskiej oraz Dzień Polonii i Polaków poza granicami kraju łączy manifestowanie przywiązania do barw i symboli narodowych.

Więcej ...

Piłkarski PP - triumf Wisły Kraków

2024-05-02 18:56
Zawodnicy Wisły Kraków cieszą się z gola podczas finałowego meczu piłkarskiego Pucharu Polski z Pogonią Szczecin

PAP/Marcin Bielecki

Zawodnicy Wisły Kraków cieszą się z gola podczas finałowego meczu piłkarskiego Pucharu Polski z Pogonią Szczecin

Piłkarze Wisły Kraków po raz piąty w historii zdobyli Puchar Polski. W finale na PGE Narodowym w Warszawie pokonali Pogoń Szczecin 2:1 po dogrywce. Wcześniej "Biała Gwiazda" zdobyła to trofeum w latach 1926, 1967, 2002 i 2003.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Bytom: Profanacja Najświętszego Sakramentu. Rozrzucone...

Kościół

Bytom: Profanacja Najświętszego Sakramentu. Rozrzucone...

Nakazane święta kościelne w 2024 roku

Kościół

Nakazane święta kościelne w 2024 roku

#PodcastUmajony (odcinek 2.): No to trudno

Wiara

#PodcastUmajony (odcinek 2.): No to trudno

Czy 3 maja obowiązuje nas udział we Mszy św.?

Kościół

Czy 3 maja obowiązuje nas udział we Mszy św.?

Świadectwo: Maryja działa natychmiast

Rodzina

Świadectwo: Maryja działa natychmiast

Święta Mama

Kościół

Święta Mama

Papież wyniósł ks. Nykiela do godności biskupiej

Kościół

Papież wyniósł ks. Nykiela do godności biskupiej

Matka Boża Dobrej Rady

Wiara

Matka Boża Dobrej Rady

#PodcastUmajony (odcinek 1.): Bez przesady

Wiara

#PodcastUmajony (odcinek 1.): Bez przesady