Reklama

Polska

Para prezydencka na VIII Gali Orszaku Trzech Króli

Andrzej Hrechorowicz

III Gala Orszaku Trzech Króli odbyła się w poniedziałek w Teatrze Dramatycznym w Warszawie z udziałem pary prezydenckiej: Andrzeja Dudy i Agaty Kornhauser-Dudy.

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

W gali zorganizowanej przez Fundację Orszak Trzech Króli wzięli udział także metropolita warszawski kardynał Kazimierz Nycz, arcybiskup Henryk Hoser, prezydent Warszawy Hanna Gronkiewicz-Waltz, przedstawiciele szkół, które brały udział w przygotowaniu wydarzenia. Wystąpił zespół muzyczny Arka Noego i dzieci ze szkół im. Cecylii Plater-Zyberkówny.

Prezydent Duda podziękował za inicjatywę orszaku - „nową religijną tradycję stworzoną przez świeckich”. Niebywałą, bo łączy ona w sposób niebywały () 420 miast w Polsce, 16 miejsc już za granicą, które zaraziliście Państwo tą swoją piękną ideą - czegoś, co dla mnie jest nowoczesnym katolicyzmem — powiedział prezydent.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

To prawdziwy, nowoczesny katolicyzm. Coś, co interesuje nie tylko nas, katolików, ale myślę, że interesuje także wielu ludzi niewierzących, bo jest po prostu atrakcyjne. To pokazuje atrakcyjność naszej religii, i to jest piękne, bo dzięki temu rzeczywiście następuje budowanie wspólnoty, jej poszerzanie, powiększanie — mówił prezydent Duda o Orszaku Trzech Króli.

Reklama

Kard. Nycz ocenił, że orszak ma wymiar religijny dla osób wierzących, ale także kulturalny i „potężny wymiar wspólnototwórczy, tak bardzo potrzebny ojczyźnie” - ocenił. Dodał, że inicjatywa jest także odpowiedzą na zapotrzebowanie ludzi na tego rodzaju przedsięwzięcia.

Maciej Marchewicz z Fundacji Orszaku Trzech Króli przypomniał, że ogólnopolska inicjatywa rozpoczęła się osiem lat temu od zorganizowania pierwszego marszu „siłami małej, warszawskiej szkoły dla chłopców”. Dodał, że impreza spotkała się z tak dużą życzliwością mieszkańców, że po trzech latach dołączyło do niej kilkanaście warszawskich szkół.

6 stycznia ulicami Warszawy Orszak Trzech Króli przeszedł po raz ósmy, w tym roku pod hasłem: Nade wszystko miłosierdzie.

Po raz pierwszy w ośmioletniej tradycji do orszaku dołączył prezydent RP. Orszakowi przewodniczył metropolita warszawski kardynał Kazimierz Nycz. Uczestniczyły w nim tysiące wiernych, w większości zgromadzonych wzdłuż trasy. Orszak przybył do stajenki usytuowanej na pl. Piłsudskiego. Kulminacyjnym momentem był pokłon Dzieciątku, złożony przez Trzech Króli. Organizatorem warszawskich orszaków (drugi odbył się na Targówku) jest Fundacja Orszak Trzech Króli; przygotowały je szkoły katolickie i lokalne społeczności.

Według organizatorów w orszakach Trzech Króli zorganizowanych 6 stycznia w 420 miejscowościach w całej Polsce i 16 miastach za granicą świętowało nawet 1 mln osób.

Podziel się:

Oceń:

0 0
2016-01-12 09:26

[ TEMATY ]

Wybrane dla Ciebie

Bp Długosz: 1050 lat temu nasi przodkowie dołączyli do orszaku wiary

Ks. Mariusz Frukacz

„Droga naszej wiary zaczyna się w chrzcie. 1050 lat temu nasi przodkowie dołączyli do orszaku wiary” - mówił 6 stycznia w homilii bp Antoni Długosz. Biskup pomocniczy archidiecezji częstochowskiej w uroczystość Objawienia Pańskiego przewodniczył Mszy św. w archikatedrze Świętej Rodziny w Częstochowie, na rozpoczęcie „Orszaku Trzech Króli”.

Więcej ...

Przez krzyż idzie się do zmartwychwstania. Innej drogi nie ma – rozważania ks. Popiełuszki

2024-03-27 20:38

Muzeum ks. Jerzego Popiełuszki/40rocznica.popieluszko.net.pl

- Przez krzyż idzie się do zmartwychwstania. Innej drogi nie ma - to słowa wypowiedziane przez ks. Jerzego Popiełuszkę 6 września 1982 r. podczas Mszy św. w intencji Ojczyzny w kościele św. Stanisława Kostki w Warszawie. Stanowią one fragment rozważań proponowanych przez Sanktuarium Błogosławionego Księdza Jerzego Popiełuszki w piątym tygodniu programu „osobistej i społecznej duchowej przemiany”, który można podjąć w roku obchodów 40-lecia śmierci kapłana. Każdego dnia od 28 lutego do 9 listopada o godz. 21. przy grobie Błogosławionego odbywa się modlitwa o wolność od lęku i nienawiści oraz w intencji Ojczyzny.

Więcej ...

Gorzkie Żale to od ponad trzech wieków jedno z najpopularniejszych nabożeństw pasyjnych w Polsce

2024-03-28 20:27

Karol Porwich/Niedziela

Adoracja przy Ciemnicy czy Grobie Pańskim to ostatnie szanse na wyśpiewanie Gorzkich Żali. To polskie nabożeństwo powstałe w 1707 r. wciąż cieszy się dużą popularnością. Tekst i melodia Gorzkich Żali pomagają wiernym kontemplować mękę Jezusa i towarzyszyć Mu, jak Maryja.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Triduum Paschalne - trzy najważniejsze dni w roku

Triduum Paschalne - trzy najważniejsze dni w roku

Przerażające dane: 1937 osób między 15. a 17. rokiem...

Wiadomości

Przerażające dane: 1937 osób między 15. a 17. rokiem...

Tajemnica Wielkiego Czwartku wciąga nas w przepastną...

Wiara

Tajemnica Wielkiego Czwartku wciąga nas w przepastną...

Sercanie: niepokoją nas doniesienia o sposobie prowadzenia...

Sercanie: niepokoją nas doniesienia o sposobie prowadzenia...

Bratanek Józefa Ulmy o wujku: miał głęboką wiarę,...

Kościół

Bratanek Józefa Ulmy o wujku: miał głęboką wiarę,...

Jak przeżywać Wielki Tydzień?

Wiara

Jak przeżywać Wielki Tydzień?

Abp Galbas: Mówienie, że diecezja sosnowiecka jest...

Kościół

Abp Galbas: Mówienie, że diecezja sosnowiecka jest...

Przewodniczący KEP: rozpoczynamy dziewięcioletnią...

Kościół

Przewodniczący KEP: rozpoczynamy dziewięcioletnią...

Świadectwo Abby Johnson: to, że zobaczyłam aborcję na...

Wiara

Świadectwo Abby Johnson: to, że zobaczyłam aborcję na...