Reklama

Niedziela Częstochowska

Bp Długosz: 1050 lat temu nasi przodkowie dołączyli do orszaku wiary

Ks. Mariusz Frukacz

„Droga naszej wiary zaczyna się w chrzcie. 1050 lat temu nasi przodkowie dołączyli do orszaku wiary” - mówił 6 stycznia w homilii bp Antoni Długosz. Biskup pomocniczy archidiecezji częstochowskiej w uroczystość Objawienia Pańskiego przewodniczył Mszy św. w archikatedrze Świętej Rodziny w Częstochowie, na rozpoczęcie „Orszaku Trzech Króli”.

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

W homilii bp Antoni Długosz przypomniał, że „dzisiaj przeżywamy spotkanie z Jezusem, który jest naszym Światłem” - Prośmy o to, byśmy nigdy od Chrystusa jako naszego Światła nie odeszli – mówił bp Długosz. „W Narodzonym Dziecięciu jest łaska Boga dla świata. Święto Objawienia Pańskiego jest kontynuacją tajemnicy Bożego Narodzenia i poszerzenia się kręgu tych, którzy przyjmują Jezusa” – kontynuował bp Długosz.

Biskup pomocniczy archidiecezji częstochowskiej wskazał na symbolikę „światła, które prowadzi ludzi do Jezusa” – Bóg jest światłością – mówił bp Długosz i dodał, że „światło Chrystusowej Ewangelii nie da się więzić a ciemności, które pojawiają się w historii nie mają siły, by je zagasić”.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

„Sami musimy stawać się światłem, aby szerzyć zbawcze orędzie w środowisku, w którym żyjemy” – zaapelował bp Długosz.

Biskup zauważył, że „brak radości, brak sensu życia to jedna z największych bied ludzkości” i podkreślił, że „najskuteczniejsza droga objawienia światu Jezusa to droga miłości, droga Ewangelii”.

Za bł. Pawłem VI bp Długosz podkreślił, że „świat nie jest obcy chrześcijaństwu, które idzie do niego z misją zbawienia”.

Biskup również za Benedyktem XVI przypomniał, że „powinniśmy się otworzyć na pewnik, że Bóg jest Wszechmogącą Miłością”.

„Idźmy za świętymi i męczennikami polskiej ziemi w orszaku wiary”- zakończył biskup.

Po Mszy św. Orszak Trzech Króli wyruszył przez Aleje Najświętszej Maryi Panny w stronę Jasnej Góry, gdzie uczestnicy Orszaku przeszli przez Bramę Miłosierdzia. Następnie przy żłóbku odbyło się zawierzenia Archidiecezji częstochowskiej. Częstochowski „Pokłon Trzech Króli” zakończył koncert Małej Armii Jezusa. Patronat honorowy nad tym wydarzeniem objął abp Wacław Depo metropolita częstochowski.

„Orszaki Trzech Króli” organizowane w archidiecezji częstochowskiej w tym roku przeszły również ulicami m. in. Zawiercia, Radomska, Działoszyna, Mstowa, Gorzkowa-Trzebniowa, Blachowni i Wielunia.

Orszak Trzech Króli, który 6 stycznia w uroczystość Objawienia Pańskiego, przeszedł ulicami Działoszyna rozpoczął się Mszą św. o godz. 11.30 pod przewodnictwem abp. seniora Stanisława Nowaka w kościele pw. św. Marii Magdaleny w Działoszynie.

Reklama

W Radomsku Orszak rozpoczęła Msza św. w Kolegiacie św. Lamberta o godz. 11.30. Zakończył się przy kościele NMP Królowej Polski pokłonem Trzech Króli w wykonaniu Teatru Źródło.

W Wieluniu Orszak rozpoczął się Mszą św. o godz. 14.00 w Kolegiacie wieluńskiej, a zakończy o godz. 16.00 koncertem kolęd na hali WOSiR.

W Zawierciu Orszak wyruszył sprzed Urzędu Miasta o godz. 11. 30. Wydarzenie zakończyła uroczysta Msza św. w kościele pw. Bożego Ciała (Sanktuarium Dzieciątka Jezus).

Natomiast we Mstowie Orszak rozpoczął się Mszą św. o godz. 11.00 w Sanktuarium Matki Bożej Mstowskiej Miłosierdzia. Orszak Trzech Króli przeszedł również ulicami Gorzkowa i Trzebniowa w parafii pw. św. Jana Berchmansa. Orszak wyruszył o godz. 12.00 z Kościoła Najświętszej Maryi Panny Częstochowskiej w Trzebniowie.

W Uroczystość Objawienia Pańskiego, 6 stycznia 2016 r., ulicami Blachowni po raz pierwszy przeszedł Orszak Trzech Króli. Uczestnicy Orszaku wyruszyli o godz. 13. 30 sprzed kościoła filialnego pw. św. Antoniego w Cisiu, w kierunku kościoła pw. Najświętszego Zbawiciela. Orszak zakończył się przy kościele pw. św. Franciszka na Ostrowach.

Podziel się:

Oceń:

2016-01-06 15:38

[ TEMATY ]

Wybrane dla Ciebie

100-lecie odzyskania niepodległości na AJD w Częstochowie

Pamiątkowe zdjęcie uczestników odsłonięcia tablicy prof. Stefana Banacha na AJD

AKW

Pamiątkowe zdjęcie uczestników odsłonięcia tablicy prof. Stefana Banacha na AJD

Odsłonięcie tablicy upamiętniającej wybitnego polskiego matematyka prof. Stefana Banacha, konferencja pt. „Z dziejów Kresów Wschodnich. Lwów” oraz wystawa pt. „Historia pomnika Orląt Lwowskich w Częstochowie” zainaugurowały 11 stycznia br. obchody 100-lecia odzyskania niepodległości przez Polskę na Akademii Jana Długosza w Częstochowie.

Więcej ...

10 lat temu zmarł Tadeusz Różewicz

2024-04-24 08:39

wikipedia.org

"Po wojnie nad Polską przeszła kometa poezji. Głową tej komety był Różewicz, reszta to ogon" - powiedział o nim Stanisław Grochowiak. 24 kwietnia mija 10 lat od śmierci Tadeusza Różewicza.

Więcej ...

Opole Lubelskie. Wierni Chrystusowi

2024-04-25 17:51

Paweł Wysoki

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Oprócz apostołów, Bóg powołuje także innych uczniów...

Wiara

Oprócz apostołów, Bóg powołuje także innych uczniów...

Znamy datę prawnego objęcia urzędu biskupa...

Niedziela Sosnowiecka

Znamy datę prawnego objęcia urzędu biskupa...

Współpracownik Apostołów

Święci i błogosławieni

Współpracownik Apostołów

Dni Krzyżowe 2024 - kiedy wypadają?

Kościół

Dni Krzyżowe 2024 - kiedy wypadają?

Maryjo ratuj! Ogólnopolskie spotkanie Wojowników Maryi w...

Kościół

Maryjo ratuj! Ogólnopolskie spotkanie Wojowników Maryi w...

Krewna św. Maksymiliana Kolbego: w moim życiu dzieją...

Wiara

Krewna św. Maksymiliana Kolbego: w moim życiu dzieją...

Popatrzcie, jaką miłością obdarzył nas Ojciec

Kościół

Popatrzcie, jaką miłością obdarzył nas Ojciec

Bp Andrzej Przybylski: Jezus jest Pasterzem, nie...

Wiara

Bp Andrzej Przybylski: Jezus jest Pasterzem, nie...

Sosnowiec: bp Artur Ważny – nowym biskupem sosnowieckim

Kościół

Sosnowiec: bp Artur Ważny – nowym biskupem sosnowieckim