Reklama

Niedziela Podlaska

Trzy dekady działalności artystycznej

Niedziela podlaska 7/2024, str. IV

Rozpoczęto śpiewem Gaude Mater Polonia

Jakub Rybak

Rozpoczęto śpiewem Gaude Mater Polonia

Biskup Piotr Sawczuk 3 lutego 2024 r. w Bielsku Podlaskim wziął udział w uroczystościach związanych z jubileuszem trzydziestolecia istnienia Chóru Polskiej Pieśni Narodowej.

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

W pierwszej kolejności dziękowano Panu Bogu i proszono o potrzebne łaski na dalsze lata działalności chóru. W tej intencji ksiądz biskup celebrował Mszę św. w bielskiej bazylice wraz z kapłanami przybyłymi na tę wyjątkową uroczystość. Kierując słowa powitania, dziekan bielski ks. kan. Ryszard Zalewski przywołał słowa Johanna Wolfganga Goethego: „Gdzie słyszysz śpiew, tam wchodź, tam dobre serca mają”. Jak podkreślił, obchodzone trzydziestolecie jest jubileuszem dobrych i oddanych serc.

W homilii bp Piotr Sawczuk wyraził słowa wdzięczności za istnienie i działalność artystyczną chóru. – Pragniemy podziękować za ludzi, którzy stanęli u początków, którzy wyszli z pomysłem, zorganizowali i prowadzili chór od końca 1993 r. i którzy go dzisiaj prowadzą, jak p. Elżbieta Bilmin, która czyni to od ponad 19 lat. Dziękujemy za wszystkich chórzystów i muzyków, za osoby współpracujące i za sponsorów, w końcu za życzliwość władz miasta i Bielskiego Domu Kultury. Przejawów Bożego błogosławieństwa i ludzkiego wsparcia było zapewne w tym trzydziestoleciu bardzo dużo. Jest za co dziękować i są powody do satysfakcji – powiedział.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Doceniając trud i zaangażowanie, ksiądz biskup postanowił odznaczyć medalem Benemerenti Diecezji Drohiczyńskiej osoby szczególnie związane z chórem. Złoty medal otrzymała dyrygent chóru Elżbieta Bilmin, w dowód uznania za świadectwo chrześcijańskiego życia, za trud kształcenia młodych pokoleń kultury muzycznej oraz za kierowanie chórem. Medalami srebrnymi zostali odznaczeni: Elżbieta Malinowska, Stanisław Malinowski, Agata Niewińska, Jerzy Niewiński, Elżbieta Stankiewicz oraz Helena Szulc.

Chórzyści nie tylko uczestniczyli w modlitwie podczas Eucharystii, ale również pomagali wszystkim w jej przeżywaniu poprzez profesjonalnie wykonywane pieśni.

Kolejna część spotkania w postaci koncertu jubileuszowego miała miejsce w Bielskim Domu Kultury. Wypełniona po brzegi widownia świadczyła o tym, jak ważna jest działalność chóru dla bielskiej społeczności. W oczekiwaniu na oficjalne rozpoczęcie gali jubileuszowej goście mieli okazję wsłuchiwać się w nagrane świadectwa członków chóru. Opowiadali oni o swoich doświadczeniach, wspominali wspólne, głównie zagraniczne wyjazdy. Poprzez liczne podróże chór stał się niewątpliwie ambasadorem Bielska Podlaskiego w Polsce i na świecie.

Reklama

Uroczysty śpiew Gaude Mater Polonia zainaugurował koncert jubileuszowy. Słowa oficjalnych powitań popłynęły z ust dyrektor Bielskiego Domu Kultury Elżbiety Fionik. Wśród gości byli przedstawiciele duchowieństwa na czele z bp. Piotrem Sawczukiem oraz kapelanem chóru ks. prał. Henrykiem Polakiem, parlamentarzystów na czele z posłem Dariuszem Piontkowskim oraz przedstawiciele rządowi na czele z wojewodą podlaskim Jackiem Brzozowskim i samorządowi na czele z wicemarszałkiem województwa podlaskiego Markiem Malinowskim. Nie zabrakło obecności lokalnych włodarzy w osobie starosty bielskiego Jerzego Snarskiego, burmistrza miasta Bielsk Podlaski Jarosława Borowskiego oraz wójta Gminy Bielsk Podlaski Raisy Rajeckiej. Witano dyrektorów placówek oświatowych, partnerów, sponsorów, patronów, byłych chórzystów, rodziny i przyjaciół oraz wszystkie osoby w jakikolwiek sposób związane z chórem i wspierające go.

Koncert galowy poprowadził z właściwą sobie dozą humoru Mateusz Sacharzewski. Przypomniał trzydziestoletnią historię chóru oraz zdobyte na przestrzeni lat laury. W programie koncertu znalazła się wiązanka muzyczna złożona z sześciu hymnów Światowych Dni Młodzieży. Chórzyści wykonali ją w towarzystwie Pauliny Malinowskiej (mezzosopran) oraz Macieja Nerkowskiego (baryton) przy akompaniamencie zespołu The Consonance Trio pod kierunkiem Maxa Fedorova. Na scenie wystąpił zespół wokalno-instrumentalny I Liceum Ogólnokształcącego im. Tadeusza Kościuszki w Bielsku Podlaskim. Młodzi artyści wykonali utwór Długość dźwięku samotności z repertuaru zespołu Myslovitz. Byłam różą z repertuaru Kayah i Gorana Bregovicia zaśpiewały Maria Martyniuk, Maria Madejska-Filipiuk i Julita Kotowicz-Puchalska. Widzowie mogli również cieszyć się występem poszczególnych chórzystów. W bajkowy nastrój wprowadziła Marta Gołębiewska-Szczykowska, wykonując utwór Kolorowy wiatr. Krzysztof Piotrowski wcielił się w postać Jana Kiepury i zaśpiewał Brunetki, blondynki. Niejako w odpowiedzi na tę piosenkę Barbara Kotowicz zaśpiewała Przetańczyć całą noc z musicalu My fair lady. Artyści wznieśli jubileuszowy toast, wykonując Libiamo z opery Traviata. Grande finale stanowił utwór I will follow him z filmu Sister Act.

Reklama

Utwory przeplatane były wyjątkowymi momentami, podczas których składano słowa gratulacji i życzeń. Na uwagę zasługują przyznane chórowi i jego poszczególnym członkom odznaczenia. Prezydent Rzeczypospolitej Polskiej Andrzej Duda przyznał Brązowe Krzyże Zasługi: Bożennie Jowsa, Elżbiecie Malinowskiej, Stanisławowi Malinowskiemu, Agacie Niewińskiej, Jerzemu Niewińskiemu, Elżbiecie Stankiewicz, Helenie Szulc oraz Urszuli Wróbel. Srebrny medal Zasłużony Kulturze Gloria Artis, nadany przez Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego, przypadł w udziale Elżbiecie Bilmin – dyrygentowi chóru. Brązowe odznaczenie otrzymał Bogdan Drozdowski – akompaniator chóru. Marszałek Województwa Podlaskiego Honorową Odznaką Województwa Podlaskiego odznaczył: Elżbietę Bilmin, Barbarę Kotowicz, Danutę Karniewicz, Marzennę Perzynę, Martę Gołębiewską-Szczykowską oraz Stanisława Wróbla. Swoje nagrody wręczył również burmistrz Bielska Podlaskiego. Otrzymały je: Elżbieta Bilmin, Barbara Kotowicz oraz Marta Gołębiewska-Szczykowska.

Licznie przybyłe delegacje mogły złożyć słowa życzeń i gratulacji oraz przekazać okolicznościowe upominki. Wyrazy wdzięczności padły również ze strony chórzystów. Trzydziestoletnia działalność Chóru Polskiej Pieśni Narodowej nie byłaby możliwa, gdyby nie wsparcie wielu osób i instytucji, patronów oraz sponsorów. Podkreślono szczególne zasługi firmy Suempol i osób nią zarządzających: Urszuli i Edwarda Siecińskich oraz Moniki Siecińskiej-Jaworowskiej, która wręczyła chórowi jubileuszowy prezent w postaci pielgrzymki do Rzymu i Watykanu. Podczas pobytu chór będzie miał możliwość wystąpić przed Ojcem Świętym oraz Polonią.

Inicjatorem powstania Chóru Polskiej Pieśni Narodowej był nieżyjący już Jan Radkiewicz. Po raz pierwszy chór wystąpił 4 stycznia 1994 r. Pierwszym dyrygentem i kierownikiem artystycznym była Krystyna Kamińska. Obecnie, od niemal 20 lat, funkcję dyrygenta pełni Elżbieta Bilmin. Chór tworzą mieszkańcy Bielska Podlaskiego, których łączy wspólna pasja śpiewania. W jego repertuarze znajdują się utwory muzyki dawnej, sakralnej, pieśni patriotyczne, wojskowe, utwory muzyki ludowej oraz formy wokalno-instrumentalne. W ciągu trzydziestoletniej działalności chór wielokrotnie uświetniał ważne uroczystości i wydarzenia religijne oraz patriotyczne na terenie diecezji drohiczyńskiej, województwa podlaskiego oraz miasta Bielsk Podlaski. Zdobywał liczne wyróżnienia i nagrody w konkursach oraz festiwalach. W ramach swojej działalności koncertował w Polsce i za granicą. W dorobku chóru znajdują się trzy wydawnictwa płytowe z utworami prezentującymi różnorodny repertuar.

Podziel się:

Oceń:

2024-02-13 13:58

[ TEMATY ]

Wybrane dla Ciebie

Uczą prawdziwych wartości

2024-04-16 14:14

Niedziela podlaska 16/2024, str. VI

Na uroczystości obecny był bp Piotr Sawczuk

Paweł Piotrowski

Na uroczystości obecny był bp Piotr Sawczuk

W rocznicę proklamowania niepodległego państwa Białoruskiej Republiki Ludowej, II Liceum Ogólnokształcące z Białoruskim Językiem Nauczania im. Bronisława Taraszkiewicza w Bielsku Podlaskim obchodziło jubileusz 80-lecia istnienia szkoły.

Więcej ...

Czy 3 maja obowiązuje wstrzemięźliwość od pokarmów mięsnych?

2024-05-02 07:20

Adobe Stock

W związku z przypadającą w piątek, 3 maja, w Kościele katolickim uroczystością Najświętszej Maryi Panny Królowej Polski, głównej patronki kraju, katolików nie obowiązuje wstrzemięźliwość od pokarmów mięsnych. Mimo uroczystości wierni nie są zobowiązani do udziału we Mszy świętej.

Więcej ...

Modlitwa za ojców i za rodziny

2024-05-02 10:33
W tym roku pielgrzymka miała charakter jubileuszowy z okazji 85 rocznicy pobytu o. Maksymiliana w obozie Stalag IIIB Amtitz

Archiwum parafii

W tym roku pielgrzymka miała charakter jubileuszowy z okazji 85 rocznicy pobytu o. Maksymiliana w obozie Stalag IIIB Amtitz

III Pielgrzymka różańcowa przeszła 1 maja z parafii pw. Matki Bożej Fatimskiej w Gubinie do kościoła św. Maksymiliana w Bieżycach. W tym roku miała szczególny wymiar.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

#PodcastUmajony (odcinek 2.): No to trudno

Wiara

#PodcastUmajony (odcinek 2.): No to trudno

Nabożeństwo majowe - znaczenie, historia, duchowość +...

Wiara

Nabożeństwo majowe - znaczenie, historia, duchowość +...

#NiezbędnikMaryjny: Litania Loretańska - wezwania

Wiara

#NiezbędnikMaryjny: Litania Loretańska - wezwania

Czy 3 maja obowiązuje wstrzemięźliwość od pokarmów...

Kościół

Czy 3 maja obowiązuje wstrzemięźliwość od pokarmów...

Świadectwo: Maryja działa natychmiast

Rodzina

Świadectwo: Maryja działa natychmiast

Święta Mama

Kościół

Święta Mama

Matka Boża Dobrej Rady

Wiara

Matka Boża Dobrej Rady

Znamy datę prawnego objęcia urzędu biskupa...

Niedziela Sosnowiecka

Znamy datę prawnego objęcia urzędu biskupa...

#PodcastUmajony (odcinek 1.): Bez przesady

Wiara

#PodcastUmajony (odcinek 1.): Bez przesady