Reklama

Zdrowie

Nasze zdrowie

Eliksir zdrowia

Adobe Stock

Jest jednym z filarów naszego zdrowia i wymaga takiej samej uwagi jak dieta czy aktywność fizyczna.

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Fakt, że codziennie kładziemy się na nocny spoczynek, jest tak oczywisty, że nie zawsze doceniamy wpływ snu na nasze zdrowie fizyczne, psychiczne i na relacje społeczne. Często też uważamy, że sen to „tylko” wyłączenie świadomości na pewną liczbę godzin, i nie zdajemy sobie sprawy z tego, że w tym czasie w większości tkanek i narządów całego organizmu dokonuje się wiele ważnych procesów. Dla właściwego ich przebiegu liczą się nie tylko czas trwania snu, ale również jego ciągłość i głębokość.

Niektóre konsekwencje niedoboru snu i jego złej jakości znamy z autopsji. Po źle przespanej nocy odczuwamy zaburzenia koncentracji, gorszą wydolność fizyczną, obniżenie nastroju i zdolności poznawczych. Wiadomo też, że trwające dłużej problemy ze snem powodują spadek odporności, zaburzenia metabolizmu, zwiększenie ryzyka wystąpienia schorzeń przewlekłych, takich jak cukrzyca, nadciśnienie, choroby kardiologiczne i inne.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Dość często zgłaszany przez pacjentów stan określany jako bezsenność wymaga doprecyzowania, ponieważ problemem mogą być nie tylko trudności z zasypianiem, ale i wielokrotne budzenie się w ciągu nocy, zbyt płytki sen, koszmary i majaczenia senne, trudności z wybudzeniem się rano. Przyczyny problemów są różne. Zaburzenia snu mogą być spowodowane m.in. – chociaż nie zawsze i nie u każdego – stresem, współistniejącymi chorobami, uzależnieniami, zachwianiem rytmu dobowego wynikającym z przekraczania stref czasowych lub pracy na zmiany. Warto też wiedzieć, że na bezsenność częściej niż mężczyźni cierpią kobiety, a problem może się pojawić zwłaszcza w okresie ciąży lub menopauzy.

W każdym przypadku warto zacząć od poprawy higieny snu. Podstawową, znaną od pokoleń, zasadą jest, by zawsze wstawać o tej samej porze, nie zarywać nocy na pilną pracę lub naukę i nie odsypiać zaległości z całego tygodnia w dniach wolnych. Powinniśmy również unikać dłuższych niż kwadrans drzemek w ciągu dnia. W pomieszczeniu, gdzie śpimy, zapewnijmy sobie ciszę i ciemność oraz niezbyt wysoką temperaturę. Miejsce do snu powinno być wyposażone w wygodny, niezbyt miękki materac, a osoby uczulone na roztocza powinny zadbać o antyalergiczną pościel i pranie jej w określonych odstępach czasu.

Reklama

W pracy Jak zapewnić sobie dobry sen dr n. med. Marii Gałuszko-Węgielnik czytamy m.in.: „Zmęcz się fizycznie późnym popołudniem – ważne, żeby wysiłku nie podejmować tuż przed snem. Bieganie, ćwiczenia czy basen mimo wywołania zmęczenia nie spowodują od razu senności”. „Zjedz kolację na trzy godziny przed snem i ewentualnie lekką przekąskę późnym wieczorem”. „Unikaj kofeiny, nikotyny i alkoholu – substancje te mają działanie pobudzające”. „Unikaj silnego światła wieczorem i ciemnych pomieszczeń w ciągu dnia – ma to znaczenie dla naszego wewnętrznego zegara. Nadmiar światła wieczorem (nie tylko lampy, ale też komputera czy smartfona) może negatywnie wpływać na wydzielanie melatoniny, utrudniając zasypianie”. Doktor Gałuszko-Węgielnik wskazuje również, że jedną z metod, które mogą pomóc w trudnościach ze snem, jest relaksacja, mająca na celu zredukowanie lęku i napięcia towarzyszących zasypianiu.

Jeżeli zaburzenia snu się przedłużają, trzeba zgłosić ten problem lekarzowi, by wyjaśnić, czy nie jest on wynikiem innych schorzeń. Jednym z nich jest obturacyjny bezdech senny, który charakteryzuje się chrapaniem i nieuświadomionymi okresami bezdechu w czasie snu, prowadzącymi do niedotlenienia mózgu i zaburzeń faz snu.

Podziel się:

Oceń:

+1 0
2023-11-21 11:21

[ TEMATY ]

Wybrane dla Ciebie

Problemy ze snem potrajają ryzyko chorób serca

Alex E. Proimos / Foter.com / CC BY

Poszczególne aspekty składające się na tzw. problemy ze snem mogą być szkodliwe dla zdrowia serca. Ale jeśli połączy się je wszystkie, ryzyko chorób układu krążenia wzrasta nawet o 141 procent - udowodnili naukowcy z University of South Florida, o czym informują na łamach pisma „Scientific Reports”.

Więcej ...

Zapowiedź - #PodcastUmajony na naszym portalu już od 1 maja!

2024-04-28 07:35

Mat.prasowy

Zapraszamy na codzienne refleksje maryjne przygotowane dla naszego portalu na maj 2024 r. przez ks. Tomasza Podlewskiego.

Więcej ...

Francja: siedmiu biskupów pielgrzymuje w intencji powołań

2024-04-29 17:49

Episkopat Flickr

Biskupi siedmiu francuskich diecezji należących do metropolii Reims rozpoczęli dziś pięciodniową pieszą pielgrzymkę w intencji powołań. Każdy z nich przemierzy terytorium własnej diecezji. W sobotę wszyscy spotkają się w Reims na metropolitalnym dniu powołań.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Bp Krzysztof Włodarczyk: szatan atakuje dziś fundamenty...

Kościół

Bp Krzysztof Włodarczyk: szatan atakuje dziś fundamenty...

Każde cierpienie połączone z Chrystusowym krzyżem...

Wiara

Każde cierpienie połączone z Chrystusowym krzyżem...

św. Katarzyna ze Sieny - współpatronka Europy

św. Katarzyna ze Sieny - współpatronka Europy

Świadectwo: Maryja działa natychmiast

Rodzina

Świadectwo: Maryja działa natychmiast

Sosnowiec: bp Artur Ważny – nowym biskupem sosnowieckim

Kościół

Sosnowiec: bp Artur Ważny – nowym biskupem sosnowieckim

Święta Mama

Kościół

Święta Mama

Matka Boża Dobrej Rady

Wiara

Matka Boża Dobrej Rady

Maryjo ratuj! Ogólnopolskie spotkanie Wojowników Maryi w...

Kościół

Maryjo ratuj! Ogólnopolskie spotkanie Wojowników Maryi w...

Legenda św. Jerzego

Święci i błogosławieni

Legenda św. Jerzego