Reklama

Niedziela w Warszawie

Ewangelizujmy wspólnie

Niedziela warszawska 9/2023, str. I

O. Dariusz Paszyński, redemptorysta

Archiwum o. DP

O. Dariusz Paszyński, redemptorysta

O odpowiedzialności świeckich za Kościół, nadziei, której potrzebuje współczesny świat, o Bogu, który „oszalał z miłości do człowieka”, i praktyczności duchowości alfonsjańskiej z o. Dariuszem Paszyńskim rozmawia Łukasz Krzysztofka.

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Łukasz Krzysztofka: Został Ojciec wybrany nowym przełożonym Prowincji Warszawskiej Redemptorystów. Jak Ojciec odczytał ten wybór?

O. Dariusz Paszyński: Przyjąłem to jako wolę Bożą i niesamowite wyzwanie oraz zaszczyt, by stanąć na czele prowincji. Ma ona wspaniałą przeszłość, historię, tradycję, ale też wieloraką działalność misyjną w Kościele, Polsce i na świecie.

W ostatniej Kapitule Prowincjalnej Redemptorystów uczestniczyły również osoby świeckie. Dlaczego tak ważna jest rola laikatu w Kościele?

Papież Benedykt XVI kiedyś powiedział, że świeccy są nie tyle współpracownikami w dziele głoszenia Ewangelii, co współodpowiedzialnymi. A więc stawia świeckich na innym poziomie. Cieszymy się, że są tacy ludzie – różne środowiska osób świeckich, z naszych ośrodków w kraju i za granicą – które były na kapitule reprezentowane. Jest bardzo wiele osób, które odnajdują się i utożsamiają się z charyzmatem odczytanym przez naszego założyciela św. Alfonsa Marię Ligouriego i innych świętych, chociażby św. Klemensa Hofbauera.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Żył on w Warszawie na przełomie XVIII i XIX wieku i po wygnaniu redemptorystów w 1808 r. z Warszawy posługiwał w Wiedniu.

Dokładnie. Bardzo mocno angażował się i współpracował ze świeckimi. Na tamte czasy było to czymś niespotykanym i niesamowitym. Mamy wiele takich przykładów. Chcemy nasz charyzmat ubogacać obecnością świeckich, ich zaangażowaniem, miłością do Jezusa i szczerym pragnieniem ewangelizowania we współczesnym świecie.

Rozpoczęliśmy Wielki Post. To dobra okazja do poznania i pogłębienia duchowości alfonsjańskiej?

W Wielkim Poście mamy szczególnie reflektować nad swoim życiem i postępowaniem. Nasza duchowość alfonsjańska, którą tak nazywamy od imienia naszego założyciela, dotyka serca, miłości do Boga i jest w tym bardzo praktyczna. Św. Alfons mówi, że „Bóg oszalał z miłości do człowieka”, oddając swoje życie za nas na krzyżu. Redemptorystom zależy na takim dotarciu do człowieka, by odkrył, że Bóg go pokochał, i poszedł za Jezusem. W innym miejscu nasz założyciel pisze, że „rajem Boga jest serce człowieka”. Człowiek odkupiony modli się każdego dnia, przynosząc swoje życie Bogu i trwa w obecności Boga.

Reklama

Co z duchowości św. Alfonsa jest najbardziej aktualne na dzisiejsze czasy?

Świadomość, że Bóg kocha każdego człowieka, kocha bezgranicznie, że Jego odkupienie jest obfite. Hasło naszego zgromadzenia, które towarzyszy nam od chwili założenia, brzmi: „Obfite u Niego odkupienie”. Boże łaski, płynące z Wcielenia, Odkupienia i Eucharystii, chcą dotrzeć do każdego człowieka i nie ma żadnych granic, które mogłyby je powstrzymać.

Słowami towarzyszącymi redemptorystom na najbliższe 4 lata jest motto: „Misjonarze nadziei idący za Odkupicielem”. Czy współczesny świat cierpi na deficyt nadziei?

Niewątpliwie tak. Już św. Jan Paweł II w dokumencie Ecclesia in Europa dał diagnozę, że Europa, jeśli odrzuca Boga, to traci nadzieję. To jest paląca potrzeba współczesnego świata, by otworzył się na prawdziwą nadzieję. Widząc świat, który nas otacza, pochłonięty konsumpcją prowadzącą do indywidualizmu, człowiek szuka nadziei namacalnej w zaspokajaniu swoich różnorakich potrzeb. Skupienie się na sobie jest krótkotrwałe i puste. Jedyną nadzieję daje Ewangelia, Chrystus Odkupiciel. Dlatego tak ważne jest, by być misjonarzem nadziei, który tę dobrą nowinę głosi nie tylko słowem, ale – jak mówi papież Franciszek – życiem przemienionym Bożą obecnością.

Jakie są Ojca plany duszpasterskie i ewangelizacyjne jako prowincjała na najbliższą kadencję?

Przede wszystkim być pasterzem dla swoich współbraci, towarzyszyć im, mieć dla nich czas, a także być animatorem, czyli zachęcać do podejmowania nowych inicjatyw. Zadaniem przełożonego jest zachęcanie, dodawanie otuchy, ukazywanie, że życie zakonne ma sens. Nie jesteśmy ludźmi przeszłości, ale przyszłości, a nasze wspólnoty zakonne, parafialne i inne wspólnoty kościelne nie są wspólnotami chylącymi się ku zachodowi, ale otwartymi świadkami obecności Najświętszego Odkupiciela w świecie – misjonarzami nadziei. Jako prowincjał muszę być też administratorem. Oczywiście, będę – na ile to będzie możliwe – udzielał się również w innych przestrzeniach ewangelizacyjnych zgromadzenia, ale moim najważniejszym zadaniem jest być razem ze współbraćmi i dla współbraci oraz z ludźmi, dla których i z którymi ewangelizujemy.

O. Dariusz Paszyński, redemptorystaPrzełożony Prowincji Warszawskiej Redemptorystów od 28 stycznia 2023 r. Pracował przez 21 lat w Rosji i Kazachstanie jako duszpasterz, proboszcz parafii i przełożony różnych wspólnot. Od 2015 r. pełnił posługę wikariusza przełożonego prowincji

Podziel się:

Oceń:

2023-02-21 13:37

[ TEMATY ]

Wybrane dla Ciebie

Każda epoka ma własny obraz Boga – rozmowa z ks. prof. Krzysztofem Góździem

Ks. prof. Krzysztof Góźdź

Leszko20/pl.wikipedia.org

Ks. prof. Krzysztof Góźdź

Hegemonia wojującego ateizmu, który przerodził się we współczesny totalitaryzm to jedno z głównych wyzwań, jakie stoją przed współczesną teologią – ocenia w rozmowie z KAI ks. prof. Krzysztof Góźdź.

Więcej ...

Włoski „łowca” pedofilów ks. Fortunato Di Noto: musimy bardziej chronić dzieci

2024-05-05 15:35
Ks. Fortunato Di Noto

Włodzimierz Redzioch

Ks. Fortunato Di Noto

Pedopornografia staje się coraz powszechniejszym przestępstwem w internecie, do tego dochodzą nadużycia związane z wykorzystywaniem sztucznej inteligencji. W rozmowie z włoską agencją SIR wskazuje na to ks. Fortunato Di Noto. Jest on inicjatorem Dnia Dzieci Ofiar Przemocy, Wykorzystywania i Obojętności, który przypada w pierwszą niedzielę maja. W tym roku obchodzony jest już po raz dwudziesty ósmy i przekroczył granice Włoch, docierając m.in. do Polski, Francji i Watykanu.

Więcej ...

Osoby z niepełnosprawnościami na ulicach Milicza

2024-05-06 17:02
Było kolorowo, z balonami i transparentami

ks. Łukasz Romańczuk

Było kolorowo, z balonami i transparentami

W ramach Tygodnia Godności Osób z Niepełnosprawnością Intelektualną ulicami Milicza przeszedł pochód. Wzięło w nim udział wiele osób, które poprzez swój udział chciały pokazać, że każdy człowiek niezależnie od swojego stanu zdrowia jest cenny, wartościowy i potrzebny.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

#PodcastUmajony (odcinek 6.): Nie uciekaj, mały!

Wiara

#PodcastUmajony (odcinek 6.): Nie uciekaj, mały!

Czy zauważam Boga wokół siebie?

Wiara

Czy zauważam Boga wokół siebie?

Abp Jędraszewski: tylko budowanie na Chrystusie pozwoli...

Kościół

Abp Jędraszewski: tylko budowanie na Chrystusie pozwoli...

Pojechała pożegnać się z Matką Bożą... wróciła...

Wiara

Pojechała pożegnać się z Matką Bożą... wróciła...

Czy 3 maja obowiązuje wstrzemięźliwość od pokarmów...

Kościół

Czy 3 maja obowiązuje wstrzemięźliwość od pokarmów...

Nakazane święta kościelne w 2024 roku

Kościół

Nakazane święta kościelne w 2024 roku

#NiezbędnikMaryjny: Litania Loretańska - wezwania

Wiara

#NiezbędnikMaryjny: Litania Loretańska - wezwania

Nabożeństwo majowe - znaczenie, historia, duchowość +...

Wiara

Nabożeństwo majowe - znaczenie, historia, duchowość +...

Czy 3 maja obowiązuje nas udział we Mszy św.?

Kościół

Czy 3 maja obowiązuje nas udział we Mszy św.?