Reklama

Niedziela Przemyska

Na szlachetny cel

Było na ludowo i z przytupem

Maciej Pitrus

Było na ludowo i z przytupem

W Parku nad Czarnym Potokiem przy pięknej pogodzie, szczęśliwie i radośnie odbył się VII Festyn Dobroczynny „W hołdzie prześladowanym chrześcijanom”.

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Przygotowania do wydarzenia trwały przez kilka miesięcy. Wzorem wszystkich poprzednich festynów organizatorzy chcieli przede wszystkim pamiętać i mówić o Kościele ubogim, cierpiącym i prześladowanym oraz na swoją miarę dać temu Kościołowi możliwość przemawiania w czasie festynu, ale też pamiętać o nim i poza imprezą. Jednocześnie, jak zawsze dotychczas, celem była pomoc konkretnemu miejscu i konkretnym potrzebującym.

Wielkie zaangażowanie

W tym roku zbierano środki na funkcjonowanie sierocińca w Ayos w Kamerunie prowadzonego przez polskie siostry Opatrzności Bożej, które opiekują się osiemnastoma dziewczynkami sierotami. W najbliższym czasie siostry chcą ilość swoich podopiecznych zwiększyć do ok. trzydziestu.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Drugim celem, który postawili sobie organizatorzy, było opłacenie pobytu na wakacjach w Rymanowie-Zdroju ok. trzydziestoosobowej grupy dzieci z Ukrainy.

Wielkie grono ludzi dobrej woli zarówno z Rymanowa-Zdroju jak i spoza uzdrowiska wzięło udział w organizacji tego święta. Festyn zaangażował wiele dzieci, młodych i starszych, kobiet i mężczyzn, ludzi z parafii w Rymanowie-Zdroju oraz spoza niej. Dzieci np. zbierały w swoich środowiskach pluszowe zabawki, aby w akcji „Kup pluszka za piątaka” zabawki te sprzedać, a zysk ze sprzedaży przeznaczyć na wskazany cel. Młodzi kwestowali i pomagali na różne sposoby. Inne dzieci przygotowały laurki ze zdjęciami dziewcząt z Ayos własnoręcznie przyozdobione. Laurki te zabrała do Ayos s. Danuta, która pracuje w Kamerunie. Była ona gościem festynu.

Znani i doceniani pomagają

Wielkim zainteresowaniem jak zwykle cieszyła się aukcja pięknych i cennych przedmiotów. Dary na aukcję pochodziły od różnych znanych osób np. od prezydenta Andrzeja Dudy i jego małżonki Agaty Kornhauser-Dudy, premiera Mateusza Morawieckiego czy ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego Piotra Glińskiego. Były dary od wojewody (Ewa Leniart) i marszałków podkarpackich (Władysław Ortyl, Piotr Pilch). Był dar od posła Piotra Babinetza. Darczyńcami byli również znani i doceniani lokalni artyści malarze czy rzeźbiarze.

Reklama

Każdorazowo na festynie występują znane zespoły muzyczne. Tegoroczne wydarzenie uświetnił tańcem i śpiewem ukraiński zespół Osławiany z Mokrego, który w tym roku obchodzi 50-lecie swego powstania. Festyn zakończył koncert młodego, zdolnego zespołu Orkiestra EWZ. W krótkich koncertach wystąpiły także Kinga Pojnar oraz Lidia Kasperkowicz.

Patroni festynu

Festyn objęli swoim honorowym patronatem marszałek województwa podkarpackiego Władysław Ortyl oraz bp Stanisław Jamrozek. Patronami medialnymi były natomiast: TVP 3 Rzeszów, Polskie Radio Rzeszów, Radio Fara, Radio Via, Tygodnik Katolicki Niedziela i Gość Niedzielny. Od samego początku partnerem i przyjacielem akcji jest Papieskie Stowarzyszenie Pomoc Kościołowi w Potrzebie, a delegacja stowarzyszenia każdego roku uczestniczy w tym wydarzeniu.

W tym roku w festynie wzięli udział: minister Andrzej Dera z Kancelarii Prezydenta RP Andrzeja Dudy, marszałek województwa podkarpackiego Piotr Pilch oraz bp Stanisław Jamrozek.

Organizatorzy dziękują za pomoc innym parafiom i wspólnotom które w ten sposób włączyły się do tego dzieła. W ramach festynu na wspomniany cel kwestowano w parafiach: Rymanów-Zdrój, Iwonicz-Zdrój i w sanktuarium św. Michała Archanioła i bł. Bronisława Markiewicza w Miejscu Piastowym. Wszędzie spotykano się z hojnością i życzliwością. Do tej pory we wszystkich działaniach udało się zebrać blisko 95 tys. zł. Nie jest to jednak kwota ostateczna. Wszystkie zebrane środki zostaną przekazane na sierociniec w Ayos i na opłacenie wakacji ukraińskich dzieci.

Podziel się:

Oceń:

2022-09-06 12:23

[ TEMATY ]

Wybrane dla Ciebie

„Bądźmy razem”

Marcin Szulerecki

Po raz szósty, dzięki zaangażowaniu wielu osób, instytucji, organizacji oraz setek wolontariuszy, podarowaliśmy radość 15 tys. dzieci (z dorosłymi gościliśmy na lotnisku ok. 20 tys. osób).

Więcej ...

Litania nie tylko na maj

Karol Porwich/Niedziela

Jak powstały i skąd pochodzą wezwania Litanii Loretańskiej? Niektóre z nich wydają się bardzo tajemnicze: „Wieżo z kości słoniowej”, „Arko przymierza”, „Gwiazdo zaranna”…

Więcej ...

Smagła Góralko z Rusinowej Polany, módl się za nami...

2024-05-05 20:50

Karol Porwich/Niedziela

Po kilku dniach wędrówki powracamy na gościnną ziemię krakowską. Z dzisiejszego „przystanku” ucieszą się miłośnicy gór, zwłaszcza Tatr.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

#PodcastUmajony (odcinek 5.): Ile słodzisz?

Wiara

#PodcastUmajony (odcinek 5.): Ile słodzisz?

To święty również na dzisiaj

To święty również na dzisiaj

Apostoł ubogich i cierpiących

Święci i błogosławieni

Apostoł ubogich i cierpiących

Ks. prof. Tomasik: Pierwszą Komunię św. można przyjąć...

Kościół

Ks. prof. Tomasik: Pierwszą Komunię św. można przyjąć...

Czy 3 maja obowiązuje wstrzemięźliwość od pokarmów...

Kościół

Czy 3 maja obowiązuje wstrzemięźliwość od pokarmów...

Nakazane święta kościelne w 2024 roku

Kościół

Nakazane święta kościelne w 2024 roku

#NiezbędnikMaryjny: Litania Loretańska - wezwania

Wiara

#NiezbędnikMaryjny: Litania Loretańska - wezwania

Czy 3 maja obowiązuje nas udział we Mszy św.?

Kościół

Czy 3 maja obowiązuje nas udział we Mszy św.?

Nabożeństwo majowe - znaczenie, historia, duchowość +...

Wiara

Nabożeństwo majowe - znaczenie, historia, duchowość +...