Reklama

Niedziela Sosnowiecka

W podziękowaniu za plony

Bp Grzegorz Kaszak ze starostami dożynek Małgorzatą Kasprzyk-Muzyk i Konradem Gzylem

Mikołaj Wójtowicz

Bp Grzegorz Kaszak ze starostami dożynek Małgorzatą Kasprzyk-Muzyk i Konradem Gzylem

Tegoroczne diecezjalno-gminne dożynki odbyły się w Jerzmanowicach. Udział w nich wzięli mieszkańcy gminy oraz goście z diecezji sosnowieckiej i regionu.

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Gospodarzami dożynek byli pasterz Kościoła sosnowieckiego bp Grzegorz Kaszak i wójt gminy Jerzmanowice-Przeginia Tomasz Gwizdała, a starostami: Małgorzata Kasprzyk-Muzyk i Konrad Gzyl. W uroczystości wzięli udział m.in., wicemarszałek Senatu RP Marek Pęk, minister infrastruktury Andrzej Adamczyk i wojewoda małopolski Łukasz Kmita.

Obrzędy dożynkowe rozpoczęły się od barwnego i widowiskowego przemarszu delegacji kół gospodyń wiejskich w strojach regionalnych z wieńcami sprzed kościoła parafialnego św. Bartłomieja w Jerzmanowicach na boisko sportowe. Wieńce oceniała komisja złożona z przedstawiciela diecezji sosnowieckiej, dyrektora Wydziału Katechetycznego Kurii Diecezjalnej w Sosnowcu ks. kan. Michała Bordy, artystki plastyk, przedstawicielki Gminy Jerzmanowice-Przeginia Mado Kucharskiej oraz etnografki Małgorzaty Oleszkiewicz. Pierwsze miejsce przyznano KGW Sułoszowa II z nagrodą ufundowaną przez biskupa sosnowieckiego Grzegorza Kaszaka. Drugie miejsce zdobył wieniec KGW Łazowianki z nagrodą wójta gminy Jerzmanowice-Przeginia Tomasza Gwizdały, a trzecie miejsce zdobyło KGW Rodaki z nagrodą ufundowaną przez ks. kan. Leszka Kołczyka, duszpasterza rolników diecezji sosnowieckiej.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Wieńce dożynkowe przygotowały także delegacje z Sączowa i Kosmolowa, oraz koła gospodyń wiejskich ze Strzegowej, Woli Kalinowskiej, Wielmoży, Jangrota, Zadroża, Przegini, Jerzmanowic, Racławic, Gotkowic, Sąspowa, Szklar, Czubrowic oraz Klub Seniora MOK Bukowno. – Nasz wieniec jest wykonany z czterech zbóż: pszenicy, owsa, żyta i jęczmienia. Mamy stylizowany kielich i chleb, który wypiekła jedna z koleżanek. Wszystko jest wykonane ze zboża, a częścią charakterystyczną naszego wieńca jest amarantus, pierwsze zboże, które człowiek 20 tys. lat temu zbierał i wypiekał z niego placki. Korona jest zrobiona z wrotyczu, bardzo potrzebnej na wsi rośliny – wyjaśniła przewodnicząca KGW z Przegini Barbara Mosurek.

Reklama

Na boisku szkolnym odbyła się uroczysta Msza św. pod przewodnictwem bp. Grzegorza Kaszaka, który wygłosił też homilię. – Był taki prorok Amos, który w sposób szczególny odnosił się do uprawy ziemi. Pisał wprost, dlaczego przyszła klęska i człowiek, który się napracował na roli, nie może zbierać plonów. Jakie są tego przyczyny? – zapytał biskup. Jako odpowiedź na to pytanie zacytował fragment biblijnej Księgi Amosa: "To Ja sprowadziłem na was klęskę głodu we wszystkich waszych miastach i brak chleba we wszystkich waszych wioskach, aleście do Mnie nie powrócili – wyrocznia Pana. To Ja wstrzymałem dla was deszcz na trzy miesiące przed żniwami: (…) aleście do Mnie nie powrócili – wyrocznia Pana. Karałem was zwarzeniem i śniecią zbóż, liczne ogrody wasze i winnice, drzewa figowe i oliwki zjadła szarańcza; aleście do Mnie nie powrócili – wyrocznia Pana" (Am 4, 6-9).

W obecności zaproszonych gości odbyło się poświęcenie wieńców i przekazanie chleba przez starostów dożynek. Ponadto można było spróbować wypieków poszczególnych kół gospodyń wiejskich, a także zapoznać się z wystawą historycznych i współczesnych maszyn rolniczych. Gwiazdą wieczoru był Jacek Stachursky, który wystąpił z repertuarem swoich największych przebojów.

Podziel się:

Oceń:

2022-08-30 12:44

[ TEMATY ]

Wybrane dla Ciebie

Wdzięczność za plony

Ostatni weekend sierpnia to czas, kiedy w wielu miejscowościach naszej diecezji dziękowano za tegoroczne plony.

Więcej ...

Rodzice i synowie w seminarium

2024-05-06 13:17

Mikołaj Wręczycki/WMSD Częstochowa

Seminarium to nie tylko dom waszych synów, ale także wasz dom – takimi słowami zwrócił się do rodziców seminarzystów ks. prał. Ryszard Selejdak, rektor Wyższego Międzydiecezjalnego Seminarium Duchownego w Częstochowie.

Więcej ...

Świadectwo: cztery zakonnice będą pielgrzymować prosząc o błogosławieństwo dla USA

2024-05-06 19:07

Fotolia.com

W ramach przygotowań do ogólnokrajowego Kongresu Eucharystycznego, który w dniach 17-21 lipca odbędzie się w Indianapolis, cztery członkinie Stowarzyszenia Apostolskiego „Córki Maryi” zamierzają odbyć prawie 1000-milową pielgrzymkę, aby prosić m.in. o „błogosławieństwo Chrystusa dla całych Stanów Zjednoczonych”. Będą one szły szlakiem św. Elżbiety Anny Seton (1774-1821) - pierwszej rodowitej Amerykanki, którą kanonizowano

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Litania nie tylko na maj

Wiara

Litania nie tylko na maj

Czy zauważam Boga wokół siebie?

Wiara

Czy zauważam Boga wokół siebie?

#PodcastUmajony (odcinek 6.): Nie uciekaj, mały!

Wiara

#PodcastUmajony (odcinek 6.): Nie uciekaj, mały!

Pojechała pożegnać się z Matką Bożą... wróciła...

Wiara

Pojechała pożegnać się z Matką Bożą... wróciła...

Czy 3 maja obowiązuje wstrzemięźliwość od pokarmów...

Kościół

Czy 3 maja obowiązuje wstrzemięźliwość od pokarmów...

#NiezbędnikMaryjny: Litania Loretańska - wezwania

Wiara

#NiezbędnikMaryjny: Litania Loretańska - wezwania

Nakazane święta kościelne w 2024 roku

Kościół

Nakazane święta kościelne w 2024 roku

Nabożeństwo majowe - znaczenie, historia, duchowość +...

Wiara

Nabożeństwo majowe - znaczenie, historia, duchowość +...

Czy 3 maja obowiązuje nas udział we Mszy św.?

Kościół

Czy 3 maja obowiązuje nas udział we Mszy św.?