Reklama

Niedziela Wrocławska

Doktor Honorowy z Opus Dei

Nowy Doktor Honorowy po otrzymaniu tytułu z rąk rektora PWT
ks. prof. Włodzimierza Wołyńca

Magdalena Lewandowska/Niedziela

Nowy Doktor Honorowy po otrzymaniu tytułu z rąk rektora PWT ks. prof. Włodzimierza Wołyńca

Ksiądz prof. Fernando Ocariz Brana, Prałat Opus Dei i Wielki Kanclerz Papieskiego Uniwersytetu Świętego Krzyża w Rzymie, został doctorem honoris causa Papieskiego Wydziału Teologicznego we Wrocławiu.

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

To 25. doktor honorowy PWT. Uroczystości rozpoczęły się od Eucharystii w katedrze wrocławskiej pod przewodnictwem abp. Józefa Kupnego. W homilii bp Damian Bryl, ordynariusz diecezji kaliskiej, podkreślał głęboki warsztat naukowy i ogromny dorobek prałata: – Refleksja teologiczna księdza profesora wchodzi w głąb rzeczy. Nie jest tylko opisem rzeczywistości, lecz odkrywaniem prawdy i sensu rzeczywistości w świetle Bożego Słowa. Jego teologia odznacza się metafizycznym myśleniem i prowadzi do odnajdywania odpowiedzi na głębsze pytania współczesnego człowieka. Taki styl uprawiania teologii jest bliski życiu i wspiera człowieka w odnajdywaniu sensu.

Ślad św. Josemaria Escrivy

Podczas nadzwyczajnej sesji senatu PWT w laudacji rektor, ks. prof. Włodzimierz Wołyniec przypomniał, że w czasie rzymskich studiów ks. Fernando zdobywał nie tylko wiedzę teologiczną, ale mieszkał także pod jednym dachem ze św. Josemarią Escrivą de Balaguerem, założycielem i pierwszym prałatem Opus Dei: – Zapewne młody student teologii nie przypuszczał wtedy, że będzie kiedyś jego następcą. Kilkuletni okres przebywania razem ze św. Josemarią Escrivą, wspólne modlitwy, rozmowy, praca pozostawiają niezatarty ślad w duchowości przyszłego prałata.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Fernando Ocariz Brana pracę doktorską obronił w 1971 r. na Uniwersytecie Nawarry, w tym samym roku przyjął też święcenia kapłańskie. Od 1973 r. pracuje naukowo w Rzymskim Ateneum Świętego Krzyża (później Papieski Uniwersytet Świętego Krzyża), a od 1986 w Kongregacji Nauki Wiary, jest też członkiem Papieskiej Akademii Teologicznej. Od 2003 r. jest konsultorem Kongregacji ds. duchowieństwa, a od 2011 r. Papieskiej Rady ds. promocji Nowej Ewangelizacji. 12 grudnia 2017 r. został wybrany prałatem Prałatury Opus Dei.

Nauczanie o Bogu i człowieku

– Pragnę wyrazić swoją wdzięczność za ten doktorat honoris causa, który w nowy sposób łączy mnie z Polską, a teraz także z Papieskim Wydziałem Teologicznym we Wrocławiu – mówił prałat. W okolicznościowym wykładzie skupił się na aspektach dotyczących misterium Jezusa Chrystusa i metafizycznego wymiaru teologii, odniósł się także do kultury postchrześcijańskiej i jej zagrożeń: pochodnych marksizmu, ideologii gender i scjentyzmu nazywanego nowym ateizmem. – Jak oprzeć się tym silnym kampaniom medialnej presji, która jest wywierana na dzisiejsze społeczeństwo? – pytał i podpowiadał, że trzeba wzmocnić formację intelektualną księży i wiernych: – Przede wszystkim trzeba wzmocnić – zarówno w formacji kapłanów, jak i świeckich – nauczanie filozoficzne i teologiczne na temat istnienia Boga i na temat stworzenia. Z drugiej strony byłoby użyteczne rozwijanie większego poznania aktualnego stanu nauki, szczególnie tych teorii, które znajdują się na pograniczu naszego obecnego poznania natury.

Reklama

Gratulacje z zaszczytnego tytułu złożył nowemu doktorowi honorowemu abp Józef Kupny. – To także okazja, aby podziękować Prałaturze Opus Dei. Stypendia, które otrzymujemy są dobrze wykorzystywane przez księży realizujących specjalistyczne studia na Papieskim Uniwersytecie Świętego Krzyża w Rzymie i na Uniwersytecie Nawarry w Pampelunie – podkreślał metropolita wrocławski.

Uroczyste posiedzenie senatu było również okazją, by podziękować za wieloletnią pracę naukową i dydaktyczną ks. prof. Piotrowi Liszce, klaretynowi i wręczyć mu Księgę Jubileuszową.

Po uroczystościach w Auli PWT ks. prof. Fernando Ocariz Brana odsłonił w gmachu uczelni tablicę pamiątkową wśród innych Doktorów Honorowych Papieskiego Wydziału Teologicznego, a są to m.in.: kard. Joseph Ratzinger, kard. Angelo Sodano czy kard. Gerhard Muller.

Podziel się:

Oceń:

2022-06-29 06:16

[ TEMATY ]

Wybrane dla Ciebie

Pluriomos annos, PWT!

Agnieszka Bugała

Więcej ...

#NiezbędnikMaryjny: Litania Loretańska - wezwania

Adobe Stock

Litania Loretańska to jeden z symboli miesiąca Maja. Jest ona także nazywana „modlitwą szturmową”. Klamrą kończąca litanię są wezwania rozpoczynające się od słowa ,,Królowo”. Czy to nie powinno nam przypominać kim dla nas jest Matka Boża, jaką ważną rolę odgrywa w naszym życiu?

Więcej ...

Chcemy zobaczyć Jezusa

2024-05-04 17:55
Centralnym punktem pielgrzymki była Eucharystia przy ołtarzu polowym

Katarzyna Krawcewicz

Centralnym punktem pielgrzymki była Eucharystia przy ołtarzu polowym

Dziś w Rokitnie modliła się służba liturgiczna z całej diecezji.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Zatrzymajmy się dziś i mocno przyjmijmy krzyż naszego...

Wiara

Zatrzymajmy się dziś i mocno przyjmijmy krzyż naszego...

Św. Florian, żołnierz, męczennik

Święci i błogosławieni

Św. Florian, żołnierz, męczennik

Wytrwajcie w miłości mojej!

Wiara

Wytrwajcie w miłości mojej!

Kim był św. Florian?

Kim był św. Florian?

Czy 3 maja obowiązuje wstrzemięźliwość od pokarmów...

Kościół

Czy 3 maja obowiązuje wstrzemięźliwość od pokarmów...

Nakazane święta kościelne w 2024 roku

Kościół

Nakazane święta kościelne w 2024 roku

Czy 3 maja obowiązuje nas udział we Mszy św.?

Kościół

Czy 3 maja obowiązuje nas udział we Mszy św.?

#NiezbędnikMaryjny: Litania Loretańska - wezwania

Wiara

#NiezbędnikMaryjny: Litania Loretańska - wezwania

Nabożeństwo majowe - znaczenie, historia, duchowość +...

Wiara

Nabożeństwo majowe - znaczenie, historia, duchowość +...