Reklama

Niedziela Sosnowiecka

Skarbiec regionalnej historii

Spotkanie zgromadziło wielu młodych

Piotr Lorenc/Niedziela

Spotkanie zgromadziło wielu młodych

W Zagłębiowskiej Mediatece w Sosnowcu odbyło się spotkanie edukacyjne dla młodzieży pt. „Rocznice wpisane w historię Sosnowca i Zagłębia Dąbrowskiego”.

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Spotkanie zorganizowano 26 kwietnia z inicjatywy Piotra Kiełtyki – Rycerza Kolumba, Małgorzaty Wierzbickiej – dyrektor Szkoły Podstawowej nr 10 im. Orła Białego w Sosnowcu i Jana Musiała ze Światowego Zawiązku Żołnierzy Armii Krajowej. Honorowy patronat nad wydarzeniem sprawował bp Grzegorz Kaszak. W wydarzeniu wzięli udział uczniowie zrzeszeni w Szkolnych Klubach Historycznych im. Armii Krajowej. Spotkanie edukacyjne wpisało się w obchody jubileuszu 30-lecia diecezji sosnowieckiej, 120-lecia miasta Sosnowca oraz 100. rocznicy włączenia Górnego Śląska do Polski, obchodzonej w diecezji sosnowieckiej pod hasłem „W hołdzie poległym powstańcom śląskim i Zagłębiakom, którzy im pomagali”.

Krótkie, ciekawe wykłady na temat stolicy Zagłębia, diecezji sosnowieckiej oraz instytucji działających na terenie Sosnowca przedstawili czterej prelegenci. Prof. UŚ Dariusz Nawrot, a zarazem dyrektor Instytutu Zagłębia Dąbrowskiego w zwięzły i niezwykle interesujący sposób ukazał 120-letnią historię miasta Sosnowca. O historii diecezji sosnowieckiej opowiedział ks. dr Michał Borda – dyrektor Wydziału Katechetycznego Kurii Diecezjalnej w Sosnowcu. O 25-leciu Hospicjum św. Tomasza Apostoła mówiła Małgorzata Czapla – prezes hospicjum. Zaś o 10 latach działalności Sosnowieckiej Rady Rycerzy Kolumba zdał relację Andrzej Anasiak, były delegat stanowy Rycerzy Kolumba.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

– Pierwszym, logicznym i koniecznym krokiem nowego biskupa Adama Śmigielskiego po utworzeniu diecezji sosnowieckiej była organizacja najważniejszych instytucji diecezjalnych, których zadaniem byłaby pomoc biskupowi diecezjalnemu w działalności pasterskiej i administracyjnej. Pierwszą i najważniejszą instytucją diecezjalną była Kuria biskupia. Od 1992 r. do dnia dzisiejszego siedzibą kurii jest budynek przy ul. Wawel 19 w Sosnowcu, pełniący wcześniej funkcję pomieszczeń katechetycznych parafii św. Barbary – opowiadał młodzieży ks. Michał Borda. – Dekret o erygowaniu Sosnowieckiego Seminarium Duchownego w Krakowie wydał biskup sosnowiecki Adam Śmigielski w dniu 4 czerwca 1992 r. Siedzibę dla seminarium znaleziono w Krakowie. WSD naszej diecezji zostało formalnie afiliowane do Wydziału Teologicznego Papieskiej Akademii Teologicznej w Krakowie – dziś jest to Uniwersytet Papieski Jana Pawła II w Krakowie. W 2013 r. seminarium przeniesiono do Częstochowy. W ciągu 30 lat istnienia diecezji seminarium ukończyło i święcenia kapłańskie przyjęło 196 księży – podkreślił szef Wydziału Katechetycznego.

Podsumowując konferencję bp Grzegorz Kaszak pogratulował organizatorom i zachęcił młodzież do zgłębiania historii swojej małej ojczyzny. – Cudze chwalicie, swego nie znacie – mówimy w znanym przysłowiu. Dziś, dzięki naszym prelegentom, mogliśmy się dowiedzieć ile w ciągu tych lat uczyniono dobra i nadal się je czyni. Usłyszeliśmy dziś o takich przedsięwzięciach, które być może nas trochę zawstydziły i skłoniły do tego, o czym mówi papież Franciszek: rusz się z kanapy i zacznij działać – podkreślił bp Grzegorz Kaszak.

Podziel się:

Oceń:

2022-05-02 11:15

[ TEMATY ]

Wybrane dla Ciebie

Spotkanie Rady KEP ds. Apostolstwa Świeckich w Świdnicy

PRZEMYSŁAW AWDANKIEWICZ

W Świdnicy zakończyło się w sobotę trzydniowe, wyjazdowe posiedzenie Rady ds. Apostolstwa Świeckich, działającej przy Konferencji Episkopatu Polski. Członkowie Rady przybyli do Świdnicy na zaproszenie bp. Ignacego Deca, przewodniczącego tego gremium.

Więcej ...

O Świętogórska Panno z Gostynia, módl się za nami...

2024-05-04 20:50

Karol Porwich/Niedziela

Piąty dzień naszego majowego pielgrzymowania pozwala nam stanąć na gościnnej ziemi Archidiecezji Poznańskiej. Wśród wielu świątyń, znajduje się Świętogórskie Sanktuarium, którego sercem i duszą jest umieszczony w głównym ołtarzu obraz Matki Bożej z Dzieciątkiem i kwiatem róży w dłoni.

Więcej ...

19 maja odbędzie się 5. Ogólnopolska Pielgrzymka Kobiet na Jasną Górę

2024-05-05 11:08

Episkopat Flickr

Pod hasłem „Pójdę ufna za Tobą” 19 maja odbędzie się 5. Ogólnopolska Pielgrzymka Kobiet na Jasną Górę. W ubiegłych latach pielgrzymka gromadziła w Częstochowie około 2,5 tys. kobiet z całej Polski.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

#PodcastUmajony (odcinek 5.): Ile słodzisz?

Wiara

#PodcastUmajony (odcinek 5.): Ile słodzisz?

To święty również na dzisiaj

To święty również na dzisiaj

Rozważania na niedzielę: Jak się uczyć miłości?

Wiara

Rozważania na niedzielę: Jak się uczyć miłości?

Ks. Węgrzyniak: miłość owocna i radosna dzięki...

Wiara

Ks. Węgrzyniak: miłość owocna i radosna dzięki...

Czy 3 maja obowiązuje wstrzemięźliwość od pokarmów...

Kościół

Czy 3 maja obowiązuje wstrzemięźliwość od pokarmów...

Nakazane święta kościelne w 2024 roku

Kościół

Nakazane święta kościelne w 2024 roku

Czy 3 maja obowiązuje nas udział we Mszy św.?

Kościół

Czy 3 maja obowiązuje nas udział we Mszy św.?

#NiezbędnikMaryjny: Litania Loretańska - wezwania

Wiara

#NiezbędnikMaryjny: Litania Loretańska - wezwania

Nabożeństwo majowe - znaczenie, historia, duchowość +...

Wiara

Nabożeństwo majowe - znaczenie, historia, duchowość +...