Reklama

W diecezjach

Górale świata pod Tatrami

Anna Karpiel/Urząd Miasta Zakopane

Bogactwo góralskiej tradycji, muzyki, śpiewu, tańca, strojów, rzemiosła i kuchni – to wszystko będzie na nas czekać w stolicy polskich Tatr, Zakopanem, podczas zbliżającego się Międzynarodowego Festiwalu Folkloru Ziem Górskich

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Tegoroczna – 51. edycja festiwalu odbędzie się w dniach 16-24 sierpnia br. Jak co roku podczas festiwalu można będzie zobaczyć występy zespołów prezentujących góralski folklor, które staną do rywalizacji o „Złote Ciupagi”. Swój udział potwierdziły już zespoły z Bułgarii, Ukrainy, ze Słowacji, z Węgier, Macedonii, Włoch, Turcji, Togo i Nepalu. Nie zabraknie też stałych punktów programu, m.in.: ogłoszenia wyników Ogólnopolskiego Konkursu Literackiego im. Tadeusza Staicha na wiersz o tematyce górskiej, Mistrzostw Podhala w Powożeniu, koncertów – „Muzyka Łuku Karpat” i „Na Folkową Nutę”, niedzielnego korowodu ulicami Zakopanego, wystawy owczarków podhalańskich, kiermaszu sztuki ludowej i rzemiosła artystycznego, Konkursu Kapel, Instrumentalistów i Śpiewaków Ludowych im. Władysława Trebuni-Tutki, konkursu fotograficznego „Żywioł Folkloru”, Dni Narodowych, a także koncertu „Mali Górale” oraz cieszących się wielkim zainteresowaniem warsztatów rękodzieła ludowego dla dorosłych. Po raz drugi w wiosce festiwalowej zorganizowany zostanie Jarmark Świętej Cecylii, podczas którego ciekawe regionalne instrumenty z Polski i z zagranicy będzie można nie tylko podziwiać i kupować, ale także poznać ich ciekawą historię i sposób wytwarzania.

– Obok Jarmarku Świętej Cecylii w programie zagości na stałe Klub Festiwalowy, w którym publiczność będzie mogła się bawić przy muzyce tych samych zespołów, które zaprezentują się na scenie. Będziemy także próbowali pobić zeszłoroczny rekord w tańcu zbójnickim, a przy okazji będziemy wspierać ponownie cel charytatywny – zapowiada zastępca burmistrza Zakopanego Agnieszka Nowak-Gąsienica. – Festiwal tak naprawdę ma dwa oblicza, które nawzajem się uzupełniają. Z jednej strony jest to wspaniałe widowisko i rozrywka, a z drugiej – kładziemy duży nacisk na walory etnograficzne. Dbamy o zachowanie wypracowanej przez wiele lat formuły konkursowej, o wysoki poziom występów i profesjonalny skład jury. Festiwalowi towarzyszy konferencja naukowa. Tym razem zostanie ona poświęcona obrzędowi wesela, który jednocześnie stał się motywem przewodnim całego wydarzenia. Nie zabraknie więc także wspólnej weselnej zabawy.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Reklama

W programie tegorocznego festiwalu swoje odzwierciedlenie znajdą także akcenty związane z 100. rocznicą powołania Związku Podhalan oraz ze 115-leciem powstania Związku Górali.

Festiwal otrzymał Honorowy Patronat Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej Andrzeja Dudy oraz Małżonki Prezydenta Agaty Kornhauser-Dudy.

Więcej informacji na: www.festiwale.zakopane.pl .

Podziel się:

Oceń:

2019-07-31 10:15

[ TEMATY ]

Wybrane dla Ciebie

Święto Polonii i nie tylko...

Marian Misiakiewicz

Co trzy lata przez kilka dni lata Rzeszów i cały region stają się światową stolicą Polonii – Polaków mieszkających poza granicami kraju. XVI Światowy Festiwal Polonijnych Zespołów Folklorystycznych „Rzeszów 2014” jest już historią kolejnym wydarzeniem w historii polskiej emigracji, z którego pozostały wspomnienia i fotografie.

Więcej ...

Jasna Góra: rozpoczęły się obrady Rady Stałej KEP

2024-05-02 15:05

Biuro Prasowe Jasnej Góry

Na Jasnej Górze, zgodnie ze zwyczajem, w wigilię uroczystości Najświętszej Maryi Panny Królowej Polski, odbywają się obrady Rady Stałej Konferencji Episkopatu. Podjęte zostały bieżące sprawy Kościoła w Polsce, wśród tematów: lekcje religii w szkołach, standardy ochrony małoletnich oraz inicjatywy związane z jubileuszami kościelnymi 2025 i 2033 roku. Zostaną też poruszone aktualne zagadnienia życia wiernych Kościoła w Polsce i misji duszpasterskiej.

Więcej ...

#PodcastUmajony (odcinek 3.): Sama tego chciała

2024-05-02 20:32

Mat.prasowy

Dlaczego Maryja jest Królową Polski? Kto to w ogóle wymyślił? Co to właściwie oznacza dla współczesnych Polaków i czy faktycznie jest to sprawa wyłącznie religijna? Zapraszamy na trzeci odcinek „Podcastu umajonego”, w którym ks. Tomasz Podlewski przybliża fascynujące początki królowania Maryi w naszej Ojczyźnie.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

#PodcastUmajony (odcinek 2.): No to trudno

Wiara

#PodcastUmajony (odcinek 2.): No to trudno

Bytom: Profanacja Najświętszego Sakramentu. Rozrzucone...

Kościół

Bytom: Profanacja Najświętszego Sakramentu. Rozrzucone...

Nakazane święta kościelne w 2024 roku

Kościół

Nakazane święta kościelne w 2024 roku

Czy 3 maja obowiązuje nas udział we Mszy św.?

Kościół

Czy 3 maja obowiązuje nas udział we Mszy św.?

Świadectwo: Maryja działa natychmiast

Rodzina

Świadectwo: Maryja działa natychmiast

Święta Mama

Kościół

Święta Mama

Matka Boża Dobrej Rady

Wiara

Matka Boża Dobrej Rady

Papież wyniósł ks. Nykiela do godności biskupiej

Kościół

Papież wyniósł ks. Nykiela do godności biskupiej

#PodcastUmajony (odcinek 1.): Bez przesady

Wiara

#PodcastUmajony (odcinek 1.): Bez przesady