Reklama

Niedziela Wrocławska

Niech we Wrocławiu wybije źródło Ewangelii

Niedziela wrocławska 2/2019, str. I

Abp Józef Kupny

Agnieszka Bugała

Abp Józef Kupny

Abp Józef Kupny dla Czytelników „Niedzieli Wrocławskiej”

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

– W 2019 r. Wrocław po raz trzeci będzie gospodarzem Europejskiego Spotkania Młodych. Jak Kościół wrocławski przyjmuje tę decyzję?

Abp Józef Kupny: – Ogromna radość, nobilitacja, wyzwanie i szansa – w tych słowach najkrócej można oddać to, co czuję od kiedy została ogłoszona decyzja braci z Taizé, że kolejne Europejskie Spotkanie Młodych odbędzie się we Wrocławiu. Stolica Dolnego Śląska będzie po raz trzeci gościć młodych z całej Europy. Jesteśmy gotowi i wierzę, że uczestnicy spotkania znajdą tu to, czego szukają. Św. Jan Paweł II mówił, że do Taizé przybywa się jak do źródła. Musimy zrobić wszystko, by to źródło, jakim jest Ewangelia, wybiło właśnie tu, we Wrocławiu. Dlatego już dziś, od razu, rozpoczynamy przygotowania, przede wszystkim duchowe. Zanim będziemy mogli naszym gościom ofiarować atmosferę tego spotkania – taką, jakiej poszukują – najpierw sami musimy odnowić w sobie życie słowem Bożym.

– Czy wiadomo już, czego oczekują bracia z Taizé i młodzież, która do stolicy Dolnego Śląska przybędzie z całej Europy?

– W ostatnich tygodniach przed śmiercią Brat Roger zaczął przygotowywać list, który miał być opublikowany podczas spotkania w Mediolanie. Zapisał w nim takie słowa: „Kto żyje Bogiem, wybiera miłość. A serce, które wybrało miłość, może promieniować bezgraniczną dobrocią”. Przywołuję je, bo zanim będziemy mówić o wymaganiach technicznych dotyczących przygotowania miejsc na wspólną modlitwę, to myślę, że nie popełnię nadużycia, kiedy powiem, że pierwszej rzeczy, jakiej oczekują bracia z Taizé to tego, by ci, którzy przyjadą do Wrocławia spotkali tu ludzi żyjących Bogiem, wybierających miłość i promieniujących bezgraniczną dobrocią. Dopiero na tym fundamencie można budować program kolejnego etapu „pielgrzymki zaufania przez ziemię”. Dopiero wtedy to wydarzenie stanie się spotkaniem z Chrystusem zmartwychwstałym i ludźmi, którzy tego Chrystusa niosą w sercach.

– Cechą spotkań organizowanych w Polsce zawsze była wielka gościnność rodzin. Czy zachodzące przemiany społeczno-kulturowe i wyjazdy świąteczne nie wpłyną na pewne trudności? Czy wrocławskie rodziny chętnie przyjmą młodych?

– Od kiedy posługuję we Wrocławiu wiele razy doświadczyłem ogromnej wrażliwości Dolnoślązaków na potrzeby drugiego człowieka, ich otwartości oraz gotowości włączania się w inicjatywy, podejmowane przez Kościół. Wspomnę jedynie o dwóch wydarzeniach. Pierwsze to akcja „Dar dla Aleppo”, w czasie której w bardzo szybkim czasie zebraliśmy pieniądze na wyposażenie szpitala w tym zniszczonym przez wojnę syryjskim mieście. Drugie to Światowe Dni Młodzieży. Wówczas nasza archidiecezja przyjęła ponad 15 tys. pielgrzymów z 40 krajów świata. Ponad 80% z nich znalazło mieszkanie w rodzinach. Mamy sporo czasu, by się do tego spotkania przygotować. Znam mieszkańców Dolnego Śląska i wiem, że staną na wysokości zadania. W naszej tradycji czas świąt Bożego Narodzenia jest przede wszystkim czasem, w którym otwieramy szeroko nasze serca na drugiego człowieka. Nie chcemy, by ktoś był w tym okresie sam. Myślę, że będąc „na świeżo” po doświadczeniu Bożego Narodzenia otworzymy nasze domy dla pielgrzymów, którzy odwiedzą Wrocław.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Podziel się:

Oceń:

2019-01-08 12:01

[ TEMATY ]

Wybrane dla Ciebie

W Rzymie zakończyło się 35. Europejskie Spotkanie Młodych

MARGITA KOTAS

Więcej ...

Beata Kempa dla portalu niedziela.pl: Przyglądałam się temu szaleństwu Zielonego Ładu z niedowierzaniem

2024-04-25 10:01
Beata Kempa

Grzegorz Boguszewski

Beata Kempa

Ostatnia kadencja Parlamentu Europejskiego obfitowała w szereg absurdalnych dyskusji - powiedziała portalowi niedziela.pl Beata Kempa. Jak podkreśliła europoseł Suwerennej Polski kompletną aberracją było m.in. ponad sto debat, które łajały Polskę tylko dlatego, że w naszym kraju były konserwatywne rządy.

Więcej ...

Warszawska Pielgrzymka Piesza na Jasną Górę wpisana na listę niematerialnego dziedzictwa kulturowego

2024-04-25 11:34

Karol Porwich/Niedziela

Zabawkarstwo drewniane ośrodka Łączna-Ostojów, oklejanka kurpiowska z Puszczy Białej, tradycja wykonywania palm wielkanocnych Kurpiów Puszczy Zielonej, Warszawska Pielgrzymka Piesza na Jasną Górę oraz pokłony feretronów podczas pielgrzymek na Kalwarię Wejherowską to nowe wpisy na Krajowej liście niematerialnego dziedzictwa kulturowego. Tworzona od 2013 roku lista liczy już 93 pozycje. Kolejnym wpisem do Krajowego rejestru dobrych praktyk w ochronie niematerialnego dziedzictwa kulturowego został natomiast konkurs „Palma Kurpiowska” w Łysych.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Oprócz apostołów, Bóg powołuje także innych uczniów...

Wiara

Oprócz apostołów, Bóg powołuje także innych uczniów...

Św. Marek, Ewangelista

Święci i błogosławieni

Św. Marek, Ewangelista

Legenda św. Jerzego

Święci i błogosławieni

Legenda św. Jerzego

W Lublinie rozpoczęło się spotkanie grupy kontaktowej...

Kościół

W Lublinie rozpoczęło się spotkanie grupy kontaktowej...

Maryjo ratuj! Ogólnopolskie spotkanie Wojowników Maryi w...

Kościół

Maryjo ratuj! Ogólnopolskie spotkanie Wojowników Maryi w...

Krewna św. Maksymiliana Kolbego: w moim życiu dzieją...

Wiara

Krewna św. Maksymiliana Kolbego: w moim życiu dzieją...

Oświadczenie ws. beatyfikacji Heleny Kmieć

Kościół

Oświadczenie ws. beatyfikacji Heleny Kmieć

Popatrzcie, jaką miłością obdarzył nas Ojciec

Kościół

Popatrzcie, jaką miłością obdarzył nas Ojciec

Bp Andrzej Przybylski: Jezus jest Pasterzem, nie...

Wiara

Bp Andrzej Przybylski: Jezus jest Pasterzem, nie...