Reklama

Niedziela Podlaska

Karmelitański jubileusz

Niedziela podlaska 2/2019, str. IV

Mszy św. jubileuszowej przewodniczył bp Tadeusz Pikus

Agnieszka Bolewska-Iwaniuk

Mszy św. jubileuszowej przewodniczył bp Tadeusz Pikus

W grudniu 2018 r. minęło 97 lat od utworzenia w Polsce Zgromadzenia Sióstr Karmelitanek Dzieciątka Jezus

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Zgromadzenie zostało założone 31 grudnia 1921 r. w Sosnowcu przez sługi Boże – o. Anzelma Gądka i m. Teresę Kierocińską.

Z historii zgromadzenia

Dom macierzysty Karmelitanek Dzieciątka Jezus znajduje się w Sosnowcu. Zgromadzenie tam założone rozrastało się liczebnie, powstawały nowe placówki, podejmowano nowe dzieła. Na Nadzwyczajnej Kapitule Generalnej, obradującej w Balicach w dniach 22-26 kwietnia 1990 r., dokonano podziału administracyjnego zgromadzenia na trzy prowincje: wrocławską, krakowską i łódzką. Zgromadzenie żyje charyzmatem Bożego dziecięctwa, inspirując się regułą i duchowością karmelitańską. Siostry wzorują swoje życie na Najświętszej Osobie Dzieciątka Jezus według praktyki „małej drogi” św. Teresy od Dzieciątka Jezus, patronki zgromadzenia. Jej słowa: „Niebem moim będzie czynić dobrze na ziemi” – są hasłem zgromadzenia. Siostry karmelitanki, łącząc życie kontemplacyjne z apostolstwem czynnym, pomagają w pracy duszpasterskiej jako katechetki, organistki, zakrystianki, prowadzą przedszkola, domy rekolekcyjne, podejmują posługę charytatywną i dzieła misyjne. W Polsce pracują w trzech prowincjach: wrocławskiej, krakowskiej i łódzkiej; w innych krajach Europy: we Francji, Włoszech, w Czechach, Słowacji, na Ukrainie, Białorusi i Łotwie; a także na misjach w Afryce: w Burundi, Rwandzie i Kamerunie. Modlą się szczególnie za kapłanów i misjonarzy.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Karmelitanki w Siemiatyczach

Do Siemiatycz siostry karmelitanki przybyły w roku 1962. Siostry zajęły niewielki dom w pobliżu kościoła pw. Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny. Z czasem coraz bardziej widoczna była potrzeba rozbudowania tej siedziby. W 2005 r. oddano do użytku Dom Rekolekcyjny i utworzono Warsztat Terapii Zajęciowej dla osób niepełnosprawnych. Sercem domu jest kaplica pw. św. Józefa. Z pobytu w siemiatyckim Karmelu korzystają grupy z całej Polski, często też z zagranicy, dorośli, młodzież i dzieci; grupy zorganizowane, np. oazowe, grupy Akcji Katolickiej, Żywego Różańca, nauczyciele, katecheci. Siostry organizują także rekolekcje dla młodzieży w duchu karmelitańskim. Dom służy również mieszkańcom Siemiatycz i okolic, dla których organizowane są spotkania. Licznie biorą udział w corocznej nowennie do św. Józefa i Mszy św. odpustowej 19 marca.

Reklama

Siostry karmelitanki są znakiem rozpoznawczym Siemiatycz. Mieszkańcy zwracają się do nich z prośbą o modlitwę, spotykają się w kaplicy św. Józefa na częstych adoracjach. Siostry prowadzą katechezę, odwiedzają osoby starsze. Aktywnie uczestniczą w życiu obu siemiatyckich parafii. Trudno sobie wyobrazić święta czy uroczystości kościelne bez sióstr karmelitanek. Ich talent i pracowitość podziwiać można też w dekoracjach kościołów. W Domu Zakonnym w Siemiatyczach obecnie jest 14 sióstr.

Jubileusz w Domu Zakonnym w Siemiatyczach

W Domu Zakonnym Sióstr Karmelitanek Dzieciątka Jezus w Siemiatyczach z racji na jubileusz zgromadzenia (31 grudnia) sprawowano uroczystą Mszę św. pod przewodnictwem biskupa drohiczyńskiego Tadeusza Pikusa. W modlitwie łączyli się ks. Tomasz Szmurło i ks. Marcin Gołębiewski. Zanoszonej w tym dniu modlitwie towarzyszyły słowa psalmu „Niebo i ziemia niechaj się radują”.

Eucharystię celebrowano prosząc o rozwój zgromadzenia zgodnie z wolą Bożą. Ksiądz biskup mówił: – Cieszę się, że siostry są w naszej diecezji. Jesteście światłem, które w ciemności daje świadectwo, że prawdziwym światłem jest Bóg, który z nieba zstępuje, by oświecić wszystkich ludzi.

Ekscelencja przypomniał historię zgromadzenia, zwracając uwagę, że jubileusz jest okazją, by poznać jego zasadnicze rysy, jest też sposobnością, by podziękować za posługę. Ksiądz biskup mówił: – Modlimy się, by każda z sióstr osiągnęła to, co jest wolą Boga, a więc świętość. Podkreślał obecną w zgromadzeniu równowagę modlitwy i służby: – W życiu konieczne jest zachowanie równowagi, dawanie innym świadectwa o Bogu i bycie autentycznym.

Reklama

Podczas Eucharystii w ostatnim dniu roku kalendarzowego bp Pikus zaznaczył, że koniec roku jest dniem refleksji nad życiem człowieka, w którym dziękujemy za dobre i złe chwile – trzeba umieć przyjąć wszystko, co Bóg zsyła, trzeba umieć współcierpieć z Jezusem Chrystusem.

Siostra Sylwia

Jak przypomina s. Sylwia, karmelitanka z Domu Zakonnego w Siemiatyczach, myślą przewodnią założycieli było powołanie czynnego zgromadzenia karmelitańskiego, które łączyłoby modlitwę z posługą bliźnim, a zwłaszcza z posługą wśród dzieci najuboższych. Podobne zgromadzenia działały już w innych krajach, brakowało go w Polsce. Siostra wspomina: – Do zgromadzenia wstąpiłam w roku 1959. Wtedy właśnie nasze zgromadzenie obchodziło 38. urodziny. Kiedy wstępowałam do zakonu, nasza matka założycielka sługa Boża Teresa Kierocińska nie żyła już od 13 lat, bowiem zmarła w 1946 r., ale jej pamięć była bardzo żywa. Siostry z wielką miłością wspominały swoją założycielkę, która przez 25 lat pełniła posługę jako przełożona generalna. Gdy wstępowałam do zgromadzenia, żył jeszcze ojciec założyciel o. Anzelm Gądek. Oni to w roku 1921 dali początek naszemu zgromadzeniu. Były to trudne czasy, zgromadzenie powstało w Sosnowcu, a przygarnął je wielki społecznik ks. Raczyński.

Wspominając swoje osobiste powołanie s. Sylwia mówi: – Wstąpiłam do zgromadzenia mając 24 lata, ale pragnienie to od dziecka nosiłam w sercu. Chciałam być nauczycielką albo zakonnicą. Przez 6 lat pracowałam jako nauczycielka i myślałam o wstąpieniu do zgromadzenia misyjnego. Wracając do pierwszych lat w Karmelu s. Sylwia dodaje: – Kiedy wstępowałam do zgromadzenia, było ok. 140 sióstr. Wtedy powszechnie we wszystkich zgromadzeniach oprócz imienia zakonnego każda siostra miała też numer. Ja miałam numer 145.

Z perspektywy lat siostra przyznaje, że w zgromadzeniu spełniła wszystkie marzenia. Zdobyła edukację potrzebną do podjęcia pracy katechetycznej, pracowała z dziećmi. Dwukrotnie też była kierowana na dwa miesiące na misje do Afryki. – Przez całe życie dziękuję Bogu za łaskę powołania. Powołanie to dar, to łaska, to wybranie, to Bóg spojrzał na mnie. Za to wybranie, za łaskę powołania jestem Bogu wdzięczna. Modlę się też o nowe powołania.

Wykorzystano informacje ze stron: www.karmel.pl, www.karmelitanki.pl

Podziel się:

Oceń:

2019-01-08 12:01

[ TEMATY ]

Wybrane dla Ciebie

Wszystkim wytrwałym w wierze – „ad maiorem Dei gloriam”

Niedziela podlaska 8/2014, str. 5

Grzegorz Konopacki

We wspomnienie św. Agaty, dziewicy i męczennicy, parafia pw. św. Andrzeja Boboli w Siemiatyczach przeżywała 25-lecie konsekracji pierwszego drewnianego kościoła

Więcej ...

Czas decyzji wpisany…w Boży zegar – o pielgrzymowaniu maturzystów na Jasną Górę

2024-04-25 18:27

BPJG

Młodzi po Franciszkowemu „wstali z kanapy”, sprzed ekranów i znaleźli czas dla Boga, a nauczyciele, katecheci, kapłani, mimo wielu obowiązków, przeżywali go z wychowankami. Dobiega końca pielgrzymowanie maturzystów na Jasną Górę w roku szkolnym 2023/2024. Dziś przybyła ostatnia grupa diecezjalna – z arch. katowickiej. W sumie w pielgrzymkach z niemalże wszystkich diecezji w Polsce przybyło ok. 40 tys. uczniów. Statystyka ta nie obejmuje kilkuset pielgrzymek szkolnych.

Więcej ...

Wiosennie w Stacji Dialog

2024-04-26 14:08
Podczas wernisażu brat Andrzej, sercanin, wykonał z dziećmi piosenkę o wiośnie.

Magdalena Lewandowska

Podczas wernisażu brat Andrzej, sercanin, wykonał z dziećmi piosenkę o wiośnie.

W Stacji Dialog na Dworcu Głównym PKP we Wrocławiu obył się wernisaż wystawy „Wiosenny Dolny Śląsk”.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Bóg daje nam miłość, wolność i nieskończenie więcej

Wiara

Bóg daje nam miłość, wolność i nieskończenie więcej

Znamy datę prawnego objęcia urzędu biskupa...

Niedziela Sosnowiecka

Znamy datę prawnego objęcia urzędu biskupa...

Dni Krzyżowe 2024 - kiedy wypadają?

Kościół

Dni Krzyżowe 2024 - kiedy wypadają?

Oświadczenie diecezji warszawsko-praskiej ws. księdza...

Kościół

Oświadczenie diecezji warszawsko-praskiej ws. księdza...

Maryjo ratuj! Ogólnopolskie spotkanie Wojowników Maryi w...

Kościół

Maryjo ratuj! Ogólnopolskie spotkanie Wojowników Maryi w...

Sosnowiec: bp Artur Ważny – nowym biskupem sosnowieckim

Kościół

Sosnowiec: bp Artur Ważny – nowym biskupem sosnowieckim

Popatrzcie, jaką miłością obdarzył nas Ojciec

Kościół

Popatrzcie, jaką miłością obdarzył nas Ojciec

Bp Andrzej Przybylski: Jezus jest Pasterzem, nie...

Wiara

Bp Andrzej Przybylski: Jezus jest Pasterzem, nie...

Krewna św. Maksymiliana Kolbego: w moim życiu dzieją...

Wiara

Krewna św. Maksymiliana Kolbego: w moim życiu dzieją...