Reklama

Niedziela Kielecka

Proszowice szły w Marszu Godności

Archiwum placówki

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Dwieście osób – niepełnosprawni z placówek opiekuńczych, Warsztatów Terapii Zajęciowej i Domów Pomocy Społecznej w Łyżkowicach, Gruszowie, Pałecznicy i Pieczonogach z terenu powiatu Proszowice wraz opiekunami, przedstawiciele władz samorządowych, PCPR, pracownicy i podopieczni Zespołu Placówek Caritas w Proszowicach uczestniczyli 10 czerwca br. w I Marszu Godności Osób Niepełnosprawnych. Wydarzenie, będące częścią 13. Festiwalu Święto Ogrodów, połączono z wieloma atrakcjami. Był wspólny piknik, biesiadowanie, zabawa, integracja, wystawa rzeźb prof. Karola Badyny oraz koncerty. A wszystko to działo się w przepięknym plenerze proszowickiego Ogrodu Biblijnego, który świętował dziesięciolecie istnienia.

– Odzew wśród mieszkańców był bardzo duży. Widać ogromną potrzebę spotkania wśród osób niepełnosprawnych, integracji i rozmów. Podopieczni i goście bardzo dobrze się bawili. Inicjatywa należała do Powiatowego Centrum Pomocy Rodzinie (PCPR). Nasza placówka Caritas udostępniła miejsce spotkania. Możemy powiedzieć, że marsz odniósł wielki sukces. Na pewno będziemy chcieli w przyszłym roku ponowić to wydarzenie z PCPR – powiedziała zastępca dyrektora Zespołu Placówek Caritas Joanna Wałęza.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Symbolem marszu był słonecznik – kwiat, który zawsze jest skierowany ku słońcu. Dlatego tego dnia na ulicach Proszowic królowały mniejsze i większe słoneczniki, z którymi szli uczestnicy marszu.

W Ogrodzie goście najpierw podziwiali prace prof. Karola Badyny. Ekspozycja stanowiła kompozycję rzeźb zatytułowanych: „Kokon”, „Całun”, „Zmartwychwstanie” oraz Matka Boża w formie piety z martwym Chrystusem na kolanach. Drugą część wystawy stanowiły fotografie projektów prof. Badyny.

Najmłodsi uczestniczyli w warsztatach ART-ECO, połączonych z promocją książki „Mali ogrodnicy w wielkim mieście”. Zajęcia prowadziła Marta Kula-Ulatowska.

Świętowanie zwieńczyła muzyka na scenie w Ogrodzie Biblijnym. Koncertował chór Laetus Cantus. Odbył się także recital Krzysztofa Bochenka. Przed proszowiczanami wystąpił też zespół Bez reszty.

Reklama

13. Festiwal Święto Ogrodów współfinansowany był ze środków Wojewody Małopolskiego oraz ze środków PFRON będących w dyspozycji Starostwa Powiatowego w Proszowicach.

Partnerem głównym obchodów 10. rocznicy utworzenia pierwszego w Polsce Ogrodu Biblijnego było województwo małopolskie.

Rozpoczęte niedawno wakacje również zapowiadają się atrakcyjnie w Proszowicach. Zespół Placówek Caritas od 2 lipca rozpocznie pierwszy turnus półkolonii dla dzieci z terenu miasta i powiatu. Z oferty skorzysta łącznie 98 dzieci. Turnusy odbywać się będą od 2 do 13 lipca i od 16 do 27 lipca. Środki na wypoczynek dla najmłodszych pochodzą z dwóch źródeł. Część funduszy pozyskano w ramach projektu z EFS, a część przekazał burmistrz Miasta i Gminy Proszowice. Dzieci mają zagwarantowane wyżywienie czyli drugie śniadanie i obiad. Wypoczynek odbywać się będzie w konwencji bajkowych bohaterów. Każdego dnia dzieci posłuchają fragmentu bajki, który przeczyta im zaproszony gość. Zaplanowano wycieczki, warsztaty, zajęcia artystyczne. Będzie także trzydniowy wyjazd do Zakopanego. Każdy z turnusów odbywa się pod okiem wykwalifikowanej kadry opiekunów. Wypoczynek zakończy się festynem połączonym z piknikiem.

Z doświadczenia wiemy jak dzieci cieszą się z takiej formy wakacji. Mają możliwość bezpiecznie, twórczo i radośnie razem z innymi rówieśnikami spędzać czas, odpoczywać i bawić się – mówi koordynatorka wypoczynku Sabina Czajka z Caritas Proszowice.

Podziel się:

Oceń:

2018-06-28 10:24

[ TEMATY ]

Wybrane dla Ciebie

Rzecznik Praw dziecka interweniuje w sprawie Marszu Równości w Częstochowie

Marsz Równości w Częstochowie 2018 r.

Mariusz Książek/Niedziela

Marsz Równości w Częstochowie 2018 r.

Rzecznik Praw Obywatelskich podjął działania w celu zapewnienia bezpieczeństwa uczestnikom Ogólnopolskiej Dziecięcej Pielgrzymki Podwórkowych Kółek Różańcowych Radia Maryja

Więcej ...

Nikaragua: co się stało z pamiątkami po Janie Pawle II?

2024-05-02 14:02

Episkopat Flickr

Ani władze Managui, ani tamtejszy Kościół katolicki nie informują, co stało się z pamiątkami po św. Janie Pawle II, które znajdowały się w muzeum jego imienia w stolicy Nikaragui, zamienionym w ubiegłym roku na centrum kultury.

Więcej ...

#PodcastUmajony (odcinek 3.): Sama tego chciała

2024-05-02 20:32

Mat.prasowy

Dlaczego Maryja jest Królową Polski? Kto to w ogóle wymyślił? Co to właściwie oznacza dla współczesnych Polaków i czy faktycznie jest to sprawa wyłącznie religijna? Zapraszamy na trzeci odcinek „Podcastu umajonego”, w którym ks. Tomasz Podlewski przybliża fascynujące początki królowania Maryi w naszej Ojczyźnie.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

#PodcastUmajony (odcinek 2.): No to trudno

Wiara

#PodcastUmajony (odcinek 2.): No to trudno

Bytom: Profanacja Najświętszego Sakramentu. Rozrzucone...

Kościół

Bytom: Profanacja Najświętszego Sakramentu. Rozrzucone...

Nakazane święta kościelne w 2024 roku

Kościół

Nakazane święta kościelne w 2024 roku

Czy 3 maja obowiązuje nas udział we Mszy św.?

Kościół

Czy 3 maja obowiązuje nas udział we Mszy św.?

Świadectwo: Maryja działa natychmiast

Rodzina

Świadectwo: Maryja działa natychmiast

Święta Mama

Kościół

Święta Mama

Matka Boża Dobrej Rady

Wiara

Matka Boża Dobrej Rady

Papież wyniósł ks. Nykiela do godności biskupiej

Kościół

Papież wyniósł ks. Nykiela do godności biskupiej

#PodcastUmajony (odcinek 1.): Bez przesady

Wiara

#PodcastUmajony (odcinek 1.): Bez przesady