Reklama

Niedziela Podlaska

To już 55 lat – Muzeum Rolnictwa świętuje

Niedziela podlaska 44/2017, str. 1

Wśród uhonorowanych osób znaleźli się dyrektor placówki Dorota Łapiak,
zastępca dyrektora Anna Łapiak i kilkunastu pracowników muzeum

Agnieszka Bolewska-Iwaniuk

Wśród uhonorowanych osób znaleźli się dyrektor placówki Dorota Łapiak, zastępca dyrektora Anna Łapiak i kilkunastu pracowników muzeum

12 października uroczysta gala i otwarcie nowoczesnej wystawy zainicjowały obchody jubileuszu 55-lecia działalności Muzeum Rolnictwa im. ks. Krzysztofa Kluka w Ciechanowcu.

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

W obchodach rocznicowych uczestniczyli przedstawiciele ministerstw, władze rządowe i samorządowe, przedstawiciele instytucji i szkół oraz muzealnicy i przyjaciele muzeum z całej Polski. Na wstępie w podróż do przeszłości zabrała zgromadzonych dyrektor muzeum Dorota Łapiak, wspominając, jak powstawało muzeum, jak zbierano eksponaty, jak się rozrastało i jak wiele osób angażowało się w jego tworzenie.

Tworzenie muzeum z sentymentem wspominała pochodząca z Ciechanowca Jolanta Rusiniak, sekretarz Rady Ministrów, prezes Rządowego Centrum Legislacji. Ciepłe słowa pod adresem dyrekcji i pracowników muzeum kierowali też wojewoda podlaski Bohdan Paszkowski i marszałek województwa podlaskiego Jerzy Leszczyński, dla którego muzeum w Ciechanowcu było pierwszym miejscem pracy zawodowej.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Ważną i podniosłą chwilą było wręczenie medali i odznak honorowych „Zasłużony dla Kultury Polskiej” osobom zasłużonym dla Muzeum Rolnictwa w Ciechanowcu. Wśród uhonorowanych osób znaleźli się dyrektor placówki Dorota Łapiak, zastępca dyrektora Anna Łapiak i kilkunastu pracowników muzeum.

Muzeum Rolnictwa im. ks. Krzysztofa Kluka w Ciechanowcu powstało z inicjatywy członków Towarzystwa Miłośników Ciechanowca i innych mieszkańców, którzy angażowali własny czas i środki, by stworzyć placówkę. Muzeum znajduje się w zespole pałacowo-parkowym z połowy XIX wieku, odbudowanym ze zniszczeń wojennych w latach 1966-69. Placówka posiada dziewięć działów i ogromną liczbę często unikatowych eksponatów. Przy okazji jubileuszu muzeum wzbogaciło się o kolejną wystawę stałą „Dzieje rolnictwa w Polsce”. Wystawa o takim tytule była pierwszą ekspozycją w muzeum w latach 60. XX wieku. Po 55 latach jest pierwszą, nowoczesną, interaktywną wystawą stałą – łączy nowe techniki multimedialne z tradycyjnymi eksponatami muzealnymi. Prezentuje dziedzictwo dawnej wsi i historię rolnictwa oraz rozwój techniki rolniczej na przestrzeni wieków. Ma to być sztandarowa wystawa muzeum.

Podziel się:

Oceń:

2017-10-25 12:06

[ TEMATY ]

Wybrane dla Ciebie

IPN: uratowanie Muzeum Polskiego w Rapperswilu to dobra wiadomość

Zamek w Rapperswil (Szwajcaria)

Wikipedia/Roland zh

Zamek w Rapperswil (Szwajcaria)

To ważne miejsce na mapie polskich ośrodków kultury na świecie. Trudno sobie wyobrazić badania dotyczące polskiej emigracji bez zasobów Muzeum Polskiego w Rapperswilu – powiedział PAP rzecznik IPN dr Rafał Leśkiewicz. W piątek podpisano umowę o kontynuacji działalności muzeum w Rapperswilu.

Więcej ...

Radio TOK FM odpowie finansowo za język nienawiści

2024-04-19 13:50

Tomasz Zajda/fotolia.com

Urząd skarbowy ściągnie z kont należącego do Agory radia Tok FM 88 tys. złotych. To kara, jaką na stację nałożył przewodniczący Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji za używanie języka nienawiści.

Więcej ...

Ks. Halík na zgromadzeniu COMECE: Putin realizuje strategię Hitlera

2024-04-19 17:11
Ks. Tomas Halík

wikipedia/autor nieznany na licencji Creative Commons

Ks. Tomas Halík

Prezydent Rosji Władimir Putin realizuje strategię Hitlera, a zachodnie iluzje, że dotrzyma umów, pójdzie na kompromisy i może być uważany za partnera w negocjacjach dyplomatycznych, są równie niebezpieczne jak naiwność Zachodu u progu II wojny światowej - powiedział na kończącym się dziś w Łomży wiosennym zgromadzeniu plenarnym Komisji Episkopatów Wspólnoty Europejskiej (COMECE) ks. prof. Tomáš Halík. Wskazał, że „miłość nieprzyjaciół w przypadku agresora - jak czytamy w encyklice «Fratelli tutti» - oznacza uniemożliwienie mu czynienia zła, czyli wytrącenie mu broni z ręki, powstrzymanie go. Obawiam się, że jest to jedyna realistyczna droga do pokoju na Ukrainie”, stwierdził przewodniczący Czeskiej Akademii Chrześcijańskiej.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Krewna św. Maksymiliana Kolbego: w moim życiu dzieją...

Wiara

Krewna św. Maksymiliana Kolbego: w moim życiu dzieją...

Gdy spożywamy Eucharystię, Jezus karmi nas swoją...

Wiara

Gdy spożywamy Eucharystię, Jezus karmi nas swoją...

Oświadczenie ws. beatyfikacji Heleny Kmieć

Kościół

Oświadczenie ws. beatyfikacji Heleny Kmieć

Św. Ekspedyt - dla żołnierzy i bezrobotnych

Św. Ekspedyt - dla żołnierzy i bezrobotnych

„Niech żyje Polska!” - ulicami Warszawy przeszedł...

Kościół

„Niech żyje Polska!” - ulicami Warszawy przeszedł...

Przewodniczący KEP prosi, by najbliższa niedziela była...

Kościół

Przewodniczący KEP prosi, by najbliższa niedziela była...

Rozpoczął się proces beatyfikacjny sł. Bożej Heleny...

Święci i błogosławieni

Rozpoczął się proces beatyfikacjny sł. Bożej Heleny...

Zakaz działalności dla wspólnoty

Niedziela Zamojsko - Lubaczowska

Zakaz działalności dla wspólnoty "Domy Modlitwy św....

W „nowej”, antyklerykalnej Polsce aresztowano księdza

Kościół

W „nowej”, antyklerykalnej Polsce aresztowano księdza