Reklama

Niedziela Legnicka

Ostatni z Piastów

Mauzoleum Piastów przy kościele św. Jana w Legnicy

Monika Łukaszów

Mauzoleum Piastów przy kościele św. Jana w Legnicy

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Od kilku miesięcy możemy podziwiać pochodzący z 1700 r., restaurowany portret przedstawiający księcia Jerzego Wilhelma, ostatniego z dynastii Piastów. To olejne dzieło, pochodzące prawdopodobnie z galerii zamkowej w Oławie, przypisuje się Johannowi Claessensowi, mistrzowi z Antwerpii.

Obraz przedstawia księcia Wilhelma z insygniami władzy, ubranego w charakterystyczny francuski strój, z okazałą peruką. Ten, jak dotąd mało znany obraz od wielu miesięcy zostaje poddawany gruntownym pracom konserwatorskim, które prowadzi Muzeum Regionalne w Jaworze. Jak mówią konserwatorzy, jego obecny stan jest na tyle dobry, że postanowiono pokazać go szerszej publiczności. Jego pierwsza prezentacja odbyła się w listopadzie 2016 r. w Muzeum Archidiecezjalnym we Wrocławiu, które jest właścicielem obrazu, druga 8 lutego w Mauzoleum Piastów w Legnicy (o czym pisaliśmy w nr. 8 z 19 lutego). A kolejny pokaz zaplanowano na 11 listopada w Muzeum Regionalnym w Jaworze.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Książe Jerzy Wilhelm to ostatni władca w dziejach śląskiej dynastii Piastów. Urodzony 29 września 1660 r. w Oławie, jako jedyny syn księcia Chrystiana (1618-72) księcia oławskiego, wołowskiego, brzeskiego i legnickiego oraz księżnej Ludwiki Anhalt Dessau (1631-80). W 1675 r. książę Wilhelm, jako 15-latek, złożył hołd cesarzowi Leopoldowi I Habsburgowi, który uznał go pełnoletnim i przekazał rządy w księstwach legnickim, brzeskim i wołowskim.

Młody książe odznaczał się dobrą pamięcią. Był poliglotą i bardzo lubił polować. Założył nawet bractwo myśliwskie „Złoty Jeleń”. Panował zaledwie 8 miesięcy. Zmarł w Brzegu 21 listopada 1675 r. na skutek wypadku podczas polowania. Jego zwłoki przewieziono do Legnicy i złożono 8 lutego 1676 r. w kościele św. Jana w Mauzoleum, które jako swojego rodzaju pomnik całej dynastii Piastów wzniosła matka Wilhelma.

Mauzoleum, to kaplica utworzona z przebudowy prezbiterium gotyckiego kościoła. Zasklepiono ją płaską kopułą, natomiast pomiędzy przyporami utworzono pięć owalnych wnęk na sarkofagi, które nakryto małymi kopułami. Kopułę zdobią freski przedstawiające sceny z najstarszych dziejów Polski (m.in. chrzest Mieszka I, koronację Bolesława Chrobrego, bitwę pod Legnicą). W bogato zdobionym mauzoleum umieszczono posągi Jerzego Wilhelma, jego starszej siostry Karoliny oraz rodziców. Na ich cokołach umieszczono łacińskie inskrypcje, które przyjmuje się za „ostatnią rozmowę członków rodziny Jerzego Wilhelma”. Księżna Ludwika zwraca się do męża: „Heu mihi soli” („Biada mnie samej”), książę Chrystian odpowiada: „Nescia gnati” („Nieświadoma losu syna”), Jerzy Wilhelm stwierdza: „At sequor ipse” („Podążam sam”), jego starsza siostra Karolina zamyka rozmowę: „Spes ubi nostrae” („Gdzież nasza nadzieja?”).

Reklama

Rzeźby oraz wystrój malarski kaplicy w XVII wieku wykonał artysta z Wiednia Metthias Rauchmiller. Warto wiedzieć, że Mauzoleum przy kościele Ojców Franciszkanów w Legnicy uznaje się za pierwszą na Dolnym Śląsku barokową kaplicę grobową.

Prezentacja portretu księcia Wilhelma potrawa do 3 marca w Mauzoleum Piastów Śląskich przy kościele św. Jana w Legnicy. Warto odwiedzić to miejsce, by lepiej poznać dzieje rodziny ostatnich Piastów Śląskich.

Podziel się:

Oceń:

2017-02-22 14:15

[ TEMATY ]

Wybrane dla Ciebie

Prezydent: jestem dumny, że mogę powiedzieć: większość moich zobowiązań została zrealizowana

Trzebnica, 12.06.2020. Prezydent Andrzej Duda

PAP

Trzebnica, 12.06.2020. Prezydent Andrzej Duda

Jestem dumny, że mogę powiedzieć tak: większość moich zobowiązań, tych najważniejszych, tych o których w 2015 roku mnie proszono, apelowano, została zrealizowana - podkreślił w piątek w Złotoryi na Dolnym Śląsku prezydent Andrzej Duda.

Więcej ...

Pojechała pożegnać się z Matką Bożą... wróciła uzdrowiona

Magdalena Pijewska/Niedziela

Sierpień 1951 roku na Podlasiu był szczególnie upalny. Kobieta pracująca w polu co i raz prostowała grzbiet i ocierała pot z czoła. A tu jeszcze tyle do zrobienia! Jak tu ze wszystkim zdążyć? W domu troje małych dzieci, czekają na matkę, na obiad! Nagle chwyciła ją niemożliwa słabość, przed oczami zrobiło się ciemno. Upadła zemdlona. Obudziła się w szpitalu w Białymstoku. Lekarz miał posępną minę. „Gruźlica. Płuca jak sito. Kobieto! Dlaczegoś się wcześniej nie leczyła?! Tu już nie ma ratunku!” Młoda matka pogodzona z diagnozą poprosiła męża i swoją mamę, aby zawieźli ją na Jasną Górę. Jeśli taka wola Boża, trzeba się pożegnać z Jasnogórską Panią.

Więcej ...

Watykan: 17 maja prezentacja dokumentu o objawieniach

2024-05-07 13:48

Monika Książek

W piątek 17 maja 2024 r. o godz. 12.00 w Biurze Prasowym Stolicy Apostolskiej odbędzie się konferencja prasowa poświęcona nowym normom Dykasterii Nauki Wiary dotyczącym rozeznawania objawień i innych zjawisk nadprzyrodzonych - poinformowało Biuro Prasowe Stolicy Apostolskiej.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Nowenna do św. Andrzeja Boboli

Wiara

Nowenna do św. Andrzeja Boboli

#PodcastUmajony (odcinek 7.): Jednostka GROM

Wiara

#PodcastUmajony (odcinek 7.): Jednostka GROM

Litania nie tylko na maj

Wiara

Litania nie tylko na maj

Jezu, ufam Twemu miłosierdziu. Jezu, ufam Tobie!

Wiara

Jezu, ufam Twemu miłosierdziu. Jezu, ufam Tobie!

Czy 3 maja obowiązuje wstrzemięźliwość od pokarmów...

Kościół

Czy 3 maja obowiązuje wstrzemięźliwość od pokarmów...

#NiezbędnikMaryjny: Litania Loretańska - wezwania

Wiara

#NiezbędnikMaryjny: Litania Loretańska - wezwania

Nakazane święta kościelne w 2024 roku

Kościół

Nakazane święta kościelne w 2024 roku

Nabożeństwo majowe - znaczenie, historia, duchowość +...

Wiara

Nabożeństwo majowe - znaczenie, historia, duchowość +...

Czy 3 maja obowiązuje nas udział we Mszy św.?

Kościół

Czy 3 maja obowiązuje nas udział we Mszy św.?